Co oznacza ból w prawym boku? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego do prawidłowego rozpoznania konieczne jest wykonanie szeregu badań. Po dokładnym wywiadzie lekarz powinien zalecić takie badania, jak:
- USG jamy brzusznej,
- badanie ogólne,
- w przypadku kobiet - wizyta ginekologiczna,
- RTG jamy brzusznej,
- badanie moczu.
Nie wszystkie z wyżej wymienionych badań muszą być wykonywane u każdej osoby. Dobiera się je indywidualnie względem podejrzeń różnych schorzeń. W niektórych przypadkach warto także sprawdzić wskaźnik CRP i OB oraz poziomy bilirubiny, ALP, ALT i AST.
Objawy bólu w prawym boku
Ból, nawet jeśli dotyczy jednego organu to może mieć różny charakter. Każdy z nich niekiedy wskazuje na inną dolegliwość.
- kłujący ból w prawym boku – ten rodzaj dyskomfortu często oznacza kamicę nerkową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamicę żółciową, powiększenie wątroby lub zapalenie płuc. Ważne jest dokładne wskazanie jego miejsca,
- tępy ból w prawym boku – może być odczuwany w czasie przesuwania się kamienia podczas kamicy nerkowej, a także u osób ze stłuszczeniem wątroby, które wynika głównie z niewłaściwej diety oraz nadużywaniu alkoholu,
- ostry ból w prawym boku – silny ból w prawym boku może świadczyć o stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź o zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
Nie należy lekceważyć wyżej wymienionych objawów i niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą w celu rozpoznania dolegliwości i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Reklama
Ból w prawym boku brzucha
Aby łatwiej rozpoznać schorzenie, warto wiedzieć, jakie organy znajdują się z prawej strony brzucha, a także który narząd wywołuje daną chorobę:
- wątroba – stłuszczenie wątroby, powiększenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, polekowe zapalenie wątroby, ostra niewydolność wątroby,
- pęcherzyk żółciowy – kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, rak pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa,
- jelito cienkie, zespół jelita drażliwego, choroba trzewna, choroba Leśniowskiego-Crohna,
- jelito grube – okrężnica – ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zaparcia czynnościowe, rak jelita grubego, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit.
Każde z tych narządów może dawać inne objawy i świadczyć o różnych schorzeniach. Niekiedy ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców może utrudniać komfort życia, dlatego ważna jest konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny dolegliwości.
Reklama
Ból w prawym boku pleców
Dolegliwości w prawym boku mogą być zlokalizowane również po stronie pleców, bądź niekiedy ból promieniuje od innych narządów dając złudzenie choroby odcinka lędźwiowego.
Ból w prawym boku z tyłu pleców może świadczyć o:
- przeciążeniu,
- wadach postawy,
- urazach kręgosłupa,
- dyskopatii,
- zapaleniu nerek,
- kamicy nerkowej,
- kamicy żółciowej,
- chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa,
- chorobach reumatycznych.
Ponadto, ból w prawym boku na plecach może być objawem nerwobólu, czyli schorzenia nerwów międzyżebrowych.
Reklama
Ból w prawym boku na dole
Ból w prawym boku brzucha na dole najczęściej występuje u kobiet i ma to związek
z dolegliwościami ginekologicznymi. Wyróżnić należy przede wszystkim:
- miesiączkę,
- endometriozę,
- skręt jajnika,
- torbiel jajnika,
- pęknięcie jajnika,
- zapalenie przydatków,
- zrosty,
- owulację.
Nie należy lekceważyć tych dolegliwości i jeśli dolegliwość się nasila, trwa przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy – należy udać się do ginekologa w celu rozpoznania.
Reklama
Ból w prawym boku w ciąży
Niektóre kobiety skarżą się na ból w prawym boku w czasie ciąży. Obecny jest on najczęściej w pierwszym trymestrze i ma związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w tym czasie.
Także powiększająca się macica może uciskać narządy znajdujące się obok, dając uczucie dyskomfortu.
W sytuacji, gdy ból jest silny, a dodatkowo towarzyszy mu np. krwawienie z pochwy należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to oznaka poronienia.
W takim momencie niezbędne jest udanie się do ginekologa w celu konsultacji ginekologicznej. W takich przypadkach ginekolog najczęściej zleca wykonanie kardiotokografii (KTG) lub ultrasonografii (USG), by ocenić stan zdrowia matki i dziecka.
Reklama
Ból w prawym boku po jedzeniu
Co może oznaczać ból w prawym boku po jedzeniu? Przyczyn może być wiele, jednak jest to częsty objaw schorzeń pęcherzyka żółciowego, bądź wątroby.
Nadmierne gazy oraz ból brzucha mogą świadczyć także o złej diecie, wynikającej ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw, dlatego w wielu przypadkach konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Nieprawidłowa dieta jest jedną z podstawowych przyczyn schorzeń wątroby.
Dodatkowo należy unikać używek, a także gazowanych napojów, które mogą przyczynić się do występowania nadmiernych gazów.