Przyczyny bólu pod żebrami
Ból żeber czy tuż pod nimi, może to świadczyć o zupełnie innych dolegliwościach. Gdy dyskomfort dotyczy żeber często ma to związek z uszkodzeniami kości - urazami czy złamaniami.
W sytuacji, gdy jest to ból w lewym boku pod żebrami, bądź ból w prawym boku oznaczać to może chorobę narządów, które znajdują się w jamie brzusznej, jak np. żołądek czy trzustka.
Ból żeber może pojawić się w wielu powodów. Najczęściej jest to objaw takich dolegliwości, jak:
- kolka nerkowa,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- wrzody żołądka lub dwunastnicy,
- zapalenie trzustki,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- torbiel trzustki.
Dyskomfort często pojawia się również na skutek nieprawidłowej diety. By ułatwić rozpoznanie schorzenia, warto zwrócić uwagę na dokładne miejsce dolegliwości.
Reklama
Kłujący ból z lewej strony pod żebrami
By dowiedzieć się co może oznaczać ból pod lewym żebrem warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie narządy znajdują się z tej strony jamy brzusznej, a następnie jaki rodzaj schorzenia może dawać każdy z nich.
Ból po lewej stronie pod żebrami dotyczyć może:
- żołądka - zapalenie błony śluzowej żołądka, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, wrzody żołądka, zła diet,
- trzustki - najczęściej jest to torbiel ogona trzustki, jednak należy pamiętać, iż ten narząd często nie daje dolegliwości bólowych właśnie w tym miejscu (zwykle ból promieniuje do środka brzucha),
- śledziony - w momencie, gdy dochodzi do jej powiększenia to wtedy zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe np. na skutek uciskania śledziony na narządy znajdujące się obok,
- okrężnicy - są to najczęściej choroby zapalne jelita grubego.
W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek dolegliwości bólowych należy udać się do lekarza w celu rozpoznania, a także wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Reklama
Co oznacza ból pod żebrami przy dotyku?
Ból żeber z lewej strony, bądź z prawej strony w czasie dotyku w wielu przypadkach świadczy o kontuzjach żeber, a dokładniej o:
- stłuczeniach,
- złamaniach,
- urazach.
W takiej sytuacji przede wszystkim należy wykonać RTG żeber, by sprawdzić czy nie uległy one uszkodzeniu.
Reklama
Ból z lewej strony pod żebrami przy jedzeniu
Ból pod żebrami z lewej strony pojawiający się w czasie jedzenia lub tuż po nim często oznacza problemy z trzustką, bądź świadczyć może o schorzeniach ginekologicznychc - stanie zapalnym jajników czy zapaleniu przydatków macicy.
Ból u wielu osób pojawia się również w czasie zaparć.
Reklama
Ból żeber w ciąży
Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami lub po prawej stronie pod żebrami często pojawia się w czasie ciąży. Co oznacza taki stan? W większości przypadków nie powinien on powodować niepokoju, gdyż jest to jeden z objawów pojawiających się na skutek powiększania się płodu, a tym samym jego ucisku na narządy w jamie brzusznej.
Dochodzi także do podnoszenia się dna macicy, a objawy zwykle są obecne w czasie długotrwałego siedzenia. U kobiet, u których ból pojawia się głównie z lewej strony, często oznacza to zgagę.
Opisywany jest on, jako piekący oraz kłujący, a lokalizować się może również za mostkiem.
Gdy ból obecny jest w początkowych tygodniach ciąży to warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć obecność takich schorzeń, jak np. zapalenie mięśni międzyżebrowych czy choroba wrzodowa.