Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ból zęba w ciąży - co robić i jak uśmierzyć? Tabletki i domowe sposoby

Ból zęba w ciąży to problem, który pojawia się relatywnie często. Ma to związek nie tylko z większą wrażliwością organizmu na tego typu doznania, ale często wynika też z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zobacz, jak radzić sobie z takimi dolegliwościami. Czy zawsze są niebezpieczne?
Kobieta odczuwa ból zęba w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból zęba w ciąży może mieć związek z uszkodzeniem szkliwa w konsekwencji np. wymiotów czy refluksu, klasycznych objawów ciąży.
  • Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, warto jeszcze przed poczęciem postawić na regularne kontrole u dentysty.
  • Najbardziej optymalnym okresem w ciąży na różnego rodzaju zabiegi dentystyczne jest 2 trymestr. Jednak, gdy to konieczne, stomatolog podejmie się również leczenia w I i III trymestrze ciąży.
Spis treści

Czy ból zęba w ciąży jest niebezpieczny?

Przyszłe mamy, gdy zauważają u siebie różne dolegliwości, często myślą o zdrowiu swojego rozwijającego się maleństwa. Zwłaszcza bolące zęby w ciąży wywołują u nich wiele wątpliwości, w tym: czy ból zęba w ciąży szkodzi dziecku? Czy to niebezpieczny stan zagrażający przebiegowi ciąży?

Bólu zęba w ciąży nigdy nie należy bagatelizować. Z jednej strony to informacja, że w jamie ustnej pojawił się problem, który może skutkować osłabieniem, a nawet ekstrakcją zęba. Z drugiej strony taki stan może również negatywnie wpłynąć na dziecko. Nieleczony bolący ząb w ciąży to zwykle oznaka rozwijającej się próchnicy i nadmiaru kamienia nazębnego. Takie dolegliwości mogą stać się przyczyną niskiej wagi urodzeniowej, a nawet prowadzić do przedwczesnych skurczów porodowych.

Dlatego zawsze należy działać i od razu zgłosić się z problemem do lekarza stomatologa.

Jednocześnie, z uwagi na to, że ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, kiedy to wrażliwość na ból może wzrastać, konieczne jest dokonanie przeglądu zębów już na etapie planowania potomstwa. Wyleczenie wszelkich ubytków i regularne kontrole stomatologiczne jeszcze przed ciążą to szansa na to, by przyszła mama uniknęła dodatkowego stresu związanego z problemami stomatologicznymi w ciąży.

Reklama

Ból zęba w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze

Dolegliwości bólowe ze strony zębów mogą pojawić się na każdym etapie ciąży. Przez cały okres jej trwania kobiety mogą silniej je odczuwać z uwagi na zwiększoną wrażliwość zębów i dziąseł. Przyszłe mamy mogą korzystać z zabiegów stomatologicznych przez całą ciążę. Jednak najbezpieczniejszym momentem jest 2 trymestr ciąży, czyli czas między 14 a 20 tygodniem. 2 trymestr ciąży to - choć dziwnie to zabrzmi - optymalny okres na konieczne leczenie stomatologiczne.

Jednocześnie, gdy u kobiety pojawia się ból zęba w 1 trymestrze ciąży albo w 3 trymestrze, również należy udać się do stomatologa. Nieleczone zmiany mogą nie tylko utrudnić funkcjonowanie przyszłej mamie, ale także być niebezpieczne dla rozwoju dziecka.

Ból zęba na początku ciąży to niekorzystna sytuacja. Na tym etapie zabiegi stomatologiczne powinny być ograniczone do absolutnego minimum. Istotne jest też zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu środków znieczulających, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeżeli jednak przypadek jest pilny, nie ma przeciwwskazań do tego, by po prostu podjąć się leczenia. Pierwszy trymestr to dobry czas na wizytę kontrolną, by mieć pewność, że nie rozwija się stan zapalny.

Kolejnym newralgicznym okresem jest 3 trymestr. Ból zęba w 3 trymestrze ciąży może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Właśnie z uwagi na to zagrożenie, wszelkie zabiegi powinny być przeprowadzana w pierwszej połowie tego trymestru. Nie powinny one też trwać długo, by nie doszło do spadku ciśnienia u kobiety w wyniku ucisku macicy na naczynia żylne, czyli wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej.

Leczenie zębów, niezależnie, czy z powodu bólu zęba w 1 trymestrze ciąży czy bólu zęba w 40 tygodniu ciąży powinno być możliwie jak najmniej bolesne, by wyeliminować ryzyko prowokacji przedwczesnych skurczów.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Monika Żyła
Monika Żyła
specjalistka położnictwa i ginekologii
01
Jakie zmiany zachodzą w ciąży w obrębie jamy ustnej?
Znaczny wzrost hormonów, np. gonadotropiny kosmówkowej, progesteronu i estrogenu, prowadzi do zwiększenia wrażliwości tkanek na ból. Typowo ciążowe objawy jak m.in. wymioty i refluks, przyczyniają się do pojawienia się kwaśnej treści w jamie ustnej, co przekłada się na większe ryzyko uszkodzenia szkliwa.
02
Co zrobić, gdy boli ząb w ciąży? Jak uśmierzyć ból?
Gdy u ciężarnej pojawia się ból zęba, powinna czym prędzej skorzystać z pomocy stomatologa, który zaplanuje leczenie. Gdy wizyta jest chwilowo niemożliwa, kobieta może posiłkować się domowymi sposobami. Ból pomogą też uśmierzyć tabletki przeciwbólowe, które są dozwolone w ciąży.
03
Czy istnieją domowe sposoby na ból zęba w ciąży?
Wśród typowo domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości bólowych wymienić można m.in. płukanki z rumianku czy okłady z zimnym lodem.
04
W jakiej pozycji spać z bólem zęba w ciąży?
Pozycja do spania dla ciężarnej przy bólu zęba zależy od jej preferencji. Co ważne, często taki ból nasila się nocą i utrudnia zasypianie, dlatego całkiem możliwe, że kobiecie w ogóle nie udać się zasnąć. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by jeszcze w ciągu dnia udać się do specjalisty.
05
Czy ból zęba zagraża ciąży?
Ból zęba to informacja, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza w I i III trymestrze, taki stan może prowadzić do komplikacji, np. niskiej masy urodzeniowej dziecka lub przedwczesnego porodu. Jeżeli jednak ciężarna szybko skorzysta ze wsparcia stomatologa, ból nie powinien w istotny sposób wpłynąć na przebieg ciąży.

Reklama

Przyczyny bólu zębów w ciąży

Co jakiś czas w Internecie lub w mediach mainstream’owych można spotkać się z różnymi twierdzeniami dotyczącymi potencjalnych objawów ciąży. Niektórzy sugerują, że np. symptomem ciąży jest… okres, który tak naprawdę jest plamieniem implantacyjnym, a nie miesiączką. Inni natomiast postrzegają jako objaw ciąży ból zęba.

Należy podkreślić, że sam fakt dolegliwości bólowych i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej nie wskazuje na ciążę. Jednocześnie kobiety często borykają się w czasie ciąży z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Dlaczego bolą zęby w ciąży? Ma to związek z burzą hormonów, której doświadczają ciężarne. Hormony płciowe, takie jak estrogen i progesteron, mogą np. wpływać na rozwój stanu zapalnego dziąseł, a płytka nazębna, czyli warstwa bakterii na zębach i w przestrzeniach pomiędzy nimi, może dodatkowo nasilać problem.

Bóle zębów w ciąży nierzadko mają związek z wczesnymi symptomami ciąży, tj. wymiotami i nudnościami, które zwiększają ryzyko demineralizacji szkliwa na powierzchniach zębów. Z czasem takie zmiany się powiększają, prowadząc do rozwoju próchnicy albo erozji szkliwa. Dodatkowo ciąża to czas, gdy pH śliny się zmienia, stając się bardziej kwaśne. Sprzyja to nadwrażliwości zębów w ciąży.

Silny ból zęba w ciąży może mieć związek z:

  • uszkodzeniem tkanki zębowej, która pojawia się w konsekwencji wymiotów czy refluksu, a więc dostania się kwaśnej treści do jamy ustnej,
  • rozwijającą się próchnicą - jeżeli kobieta w porę nie zareaguje, ząb może zepsuć się w całości i wymagać leczenia kanałowego.

Nagły, sporadyczny ból zęba zdarza się też w przypadku nieszczelnej plomby czy po zjedzeniu kwaśnych albo zimnych pokarmów w przypadku ubytków w szkliwie.

Oczywiście, nie bez znaczenia pozostają tu czynniki zewnętrzne, jak np. choroby ogólnoustrojowe (typu cukrzyca), ale przede wszystkim niedostateczna higiena jamy ustnej.

Stan zapalny zęba w ciąży może mieć po prostu związek z nieodpowiednią dbałością o zęby, nieregularnym myciem czy uleganiu tzw. zachciankom i spożywaniem zwiększonej ilości słodyczy. Na ten problem wskazują Komsta i Hendzel - według ich badań tylko 10% ciężarnych myje zęby 3 razy dziennie.

Zwiększona wrażliwość może sprawić, że stan zapalny zęba w ciąży albo ból ósemki w ciąży jest znacznie mocniej odczuwany. Dlatego każdy problem z zębami, np. próchnica czy ubytek w zębie w ciąży może wiązać się z silnym pogorszeniem samopoczucia. Zanim więc zaplanujesz poczęcie dziecka, zatroszcz się o dokładny przegląd zębów i - gdy to konieczne - ich leczenie albo ewentualne usunięcie.

Specjalista może podjąć się leczenia kanałowego, nawet u kobiety ciężarnej. Ból zęba po leczeniu kanałowym w ciąży może być objawem pozabiegowym, ale gdy utrzymuje się dłużej nierzadko wskazuje na to, że zabieg się nie udał.

Jeżeli ząb jest zdrowy, nie powinien dawać dolegliwości bólowych. Czasem jednak ból zęba mylimy po prostu z bólem dziąseł, np. w przypadku, gdy między zęby wejdzie odrobina jedzenia. Rozwiązaniem w takim przypadku jest dokładne nitkowanie i szczotkowanie zębów.

Reklama

Jak może objawiać się ból zębów w ciąży?

W zależności od tego, co jest przyczyną bólu zęba w ciąży, może mieć on inny charakter. Jeżeli doszło do zapalenia miazgi zębowej, ból - podobnie jak u kobiet, które nie są w ciąży - zwykle:

  • ujawnia się lub nasila nocą,
  • ma charakter ćmiący lub ostry,
  • pulsuje,
  • może wystąpić również przy nagryzaniu.

Poza bólem zębów mogą wystąpić także:

  • obrzęk,
  • nadwrażliwość,
  • bóle promieniujące do ucha,
  • utrudnione spożywanie pokarmów.

Jednocześnie może pojawić się ból zębów i dziąseł w ciąży, co ma związek z toczącymi się stanami zapalnymi. Istnieje nawet tzw. zapalenie dziąseł ciężarnych. Szacuje się (np. OO. Onigbinde i inni badacze), że zmiany zapalne dotyczą ok. 35% do nawet 100% ciężarnych i cechują się różnorodnym przebiegiem - od nieznacznych podrażnień do poważnych zmian.

Reklama

Co na ból zęba w ciąży?

Wiele kobiet ciężarnych doświadczających dolegliwości bólowych jakiegokolwiek rodzaju czuje się jakby było w sytuacji bez wyjścia - obawia się, że przyjęcie leków przeciwbólowych na ból zęba w ciąży może zaszkodzić rozwojowi dziecka.

Jak sobie pomóc z bólem zęba w ciąży? Przede wszystkim nasilające się i niemijające dolegliwości bólowe zęba wymagają szybkiej wizyty u specjalisty. Będąc w ciąży, masz ułatwiony dostęp do stomatologa w ramach NFZ. Pacjentka w ciąży i w połogu może na NFZ, czyli bezpłatnie:

  • leczyć wszystkie zęby kanałowo ze znieczuleniem,
  • bezboleśnie wyrwać ząb lub korzeń zęba,
  • przeprowadzić badania kontrolne,
  • 1 raz na 6 miesięcy usunąć złogi ze wszystkich zębów,
  • leczyć choroby dziąseł i paradontozę,
  • usunąć zęba mądrości,
  • leczyć próchnicę.

W ciąży można wyrwać zęba, jednak najlepiej zrobić to po zakończeniu I trymestru - wcześniej krwawienie może być silne, a jednocześnie znieczulenie łatwiej przenika przez łożysko, co stanowi zagrożenie dla płodu.

Zanim jednak trafisz pod opiekę lekarza, możesz skorzystać z kilku domowych sposobów. Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży? Co zastosować na ból zęba w ciąży? Sięgnij po zimne okłady czy płukanki. W warunkach domowych można też sięgnąć po tabletki przeciwbólowe bezpieczne dla ciężarnych. Tym, co pomaga na ból zęba w ciąży jest także masowanie bolących dziąseł szczoteczką.

Jakie tabletki na ból zęba w ciąży?

Zastanawiasz się, czy możesz przyjmować jakiekolwiek leki przeciwbólowe w ciąży na ból zęba? Okazuje się, że tak! Co brać i jakie leki sprawdzą się w tym przypadku? Po jakie tabletki na ból zęba w ciąży sięgać? Najbezpieczniejszym środkiem na ból zęba w ciąży jest paracetamol. Można po niego sięgać w każdym trymestrze.

Tabletki na ból zęba w ciąży są oznaczone jako te bezpieczne dla ciężarnych. Jeżeli na opakowaniu zauważysz informacje, że produkt nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, nie stosuj go, nawet pomimo tego, że w jego składzie znajduje się paracetamol. Taki produkt może też zawierać inne substancje, które mogą stanowić zagrożenie.

Lekarz może też zdecydować o tym, by przepisać lub bezpośrednio podać antybiotyk na ból zęba w ciąży. W ten sposób złagodzi się stan zapalny, który mógł rozwinąć się w zębie. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia w trakcie zabiegów dentystycznych - wówczas stomatolog dopasowuje odpowiedni typ znieczulenia do potrzeb kobiety ciężarnej.

Reklama

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Co stosować na bolący ząb w ciąży, gdy oczekujesz na wizytę u dentysty? Wśród domowych sposobów na ból zębów w ciąży wymienić można:

  • stosowanie zimnych okładów, np. woreczek z lodem zawinięty w ściereczkę,
  • masowanie bolących dziąseł,
  • płukankę na bazie wody z solą,
  • oczyszczanie dziąseł octeniseptem.

Inna naturalne sposoby na ból zęba w ciąży to m.in. wykorzystywanie ziół. Tu oczywiście należy zachować szczególną ostrożność, bo wiele rodzajów ziół nie zostało przetestowanych pod kątem ich działania na organizmy kobiet ciężarnych. Poza tym zioła można stosować jedynie doraźnie z uwagi na ich krótkotrwały efekt działania.

Klasyczne ziołowe metody w leczeniu bólu zęba w ciąży to:

  • żucie goździków,
  • płukanie ust płukankami z rumianku lub szałwii, które zmniejszają stan zapalny,
  • nasączenie wacika olejkiem goździkowym i wetknięcie go w bolące miejsce.

Warto też starać się jeść drugą stroną, by nie wystawiać zęba na podrażnienie.

Są również takie domowe sposoby na ból zęba w ciąży, których należy się wystrzegać. To m.in. rezygnacja z mycia zębów. Brak higieny może dodatkowo spotęgować problem. Wszystkie przedstawione tu działania są doraźne i nie zastąpią profesjonalnej wizyty u dentysty.

Czytaj również

Bibliografia

  • lek. den. M. Katarzyńska-Konwa, Dr n. med. I. Obersztyn, Zmiany w obrębie jamy ustnej u ciężarnych kobiet, Po dyplomie, 2016, 03, https://podyplomie.pl/stomatologia/21469,zmiany-w-obrebie-jamy-ustnej-u-ciezarnych-kobiet, [dostęp: 03.02.2024).
  • J. Pytko-Polończyk, A. Szlachcic, M. Chomyszyn-Gajewska, Zmiany patologiczne na skórze i błonie śluzowej jamy ustnej w okresie ciąży – część I. Postępy dermatologii i alergologii 2003;XX;3:92-6.
  • E. Ciężka, A. Surdacka, Higiena jamy ustnej u kobiet ciężarnych jako ważny element profilaktyki próchnicy, zapalenia dziąseł i przyzębia. Asystentka i Higienistka Stomatologiczna 2007;4:14-7.
  • A. Kobylińska, Opieka stomatologiczna w czasie ciąży w Polsce. Postnatalne badanie ankietowe, Nowa Stomatol 2018; 23(1): 18-24. https://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2018/06/ns_2018_018-024_PL.pdf, [dostęp: 03.02.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
dr n. med. Monika Żyła
Autoryzacja medyczna
dr n. med. Monika Żyła
Absolwentka Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 2017 roku doktor nauk medycznych. Aktualnie pracuje w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Autorka licznych publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!