Przyczyny bólu żołądka po alkoholu
Alkohol etylowy jest związkiem toksycznym, który pity w nadmiernym ilościach może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Picie alkoholu wpływa negatywnie przede wszystkim na pracę układu pokarmowego.
Najbardziej narażona na szkodliwe działanie etanolu jest wątroba, która odpowiada za jego metabolizm, ale po imprezie zakrapianej alkoholem cierpią także inne narządy – żołądek, dwunastnica, trzustka.
Silny lub kłujący ból brzucha, zwłaszcza z lewej strony, po alkoholu na drugi dzień to jedna z najczęściej obserwowanych dolegliwości. Po alkoholu może pojawić się także dziwne uczucie w żołądku, które skutkować będzie nudnościami, wymiotami, a także biegunką.
Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze ból brzucha po alkoholu? Odpowiedź jest prosta: etanol podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego, skutkując stanem zapalnym.
Najczęściej rozwija się zapalenie śluzówki żołądka, które manifestuje się kilkudniowym bólem żołądka po alkoholu, mdłościami, a nawet wymiotami. Co więcej, jeśli stan zapalny nie zostanie wyleczony, może rozwinąć się choroba wrzodowa, która polega na tworzeniu się nadżerek w śluzówce. Wówczas dolegliwości będą bardziej nasilone.
Oprócz mdłości i bólu brzucha, może także pojawiać się zgaga po alkoholu, gdyż etanol osłabia działanie dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje zarzucaniem treści żołądkowej z powrotem do przełyku (refluksem). Podstawowym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest uczucie palenia w przełyku, nazywane zgagą.
Doskwiera wtedy także ból pod mostkiem i pieczenie. Jest to częsta dolegliwość po alkoholu.
Reklama
Bolący żołądek po alkoholu. Czy rodzaj alkoholu ma znaczenie?
Wiele osób zastanawia się, czy rodzaj wypitego alkoholu ma wpływ na odczuwane następnego dnia dolegliwości. Z pewnością zawartość etanolu w spożywanych trunkach będzie miała znaczenie, jednakże ważna jest także ilość wypitego alkoholu oraz ogólny stan zdrowia.
Osoby dotknięte stanem zapalnym przewodu pokarmowego mogą odczuwać ból brzucha po małej ilości alkoholu, nawet niskoprocentowego.
Jeżeli chodzi o rodzaj alkoholu, to należy zaznaczyć, że w wódce zawartość alkoholu wynosi średnio 40 proc., w winie około 10-20 proc., zaś w piwie od 3 do 7 proc. Należy jednak pamiętać, że wymienione alkohole spożywa się w innych ilościach.
Podobną zawartość alkoholu (około 10 g czystego etanolu), będzie miała szklanka piwa o pojemności 250 ml, lampka wina o pojemności 100 ml i kieliszek wódki o pojemności 30 ml. Im więcej czystego etanolu się wypije, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych.
Zakładając jednak, że wypije się taką samą ilość czystego alkoholu pod różnymi postaciami (bez mieszania trunków), to ból brzucha po wódce będzie najmniej prawdopodobny, gdyż uważa się, że kolorowe alkohole częściej wywołują kaca.
Jeśli jednak stroni się od wódki, to lepiej wybrać wino aniżeli piwo. Ból żołądka po winie będzie mniej nasilony niż po piwie, ponieważ gazowane napoje alkohole przyspieszają wchłanianie alkoholu ze względu na znajdujący się w nich dwutlenek węgla, a dodatkowo sprzyjają zarzucaniu się treści z żołądka do przełyku.
Ponadto ból żołądka po piwie jest także spowodowany wypiciem dużej ilości tego złocistego trunku. Osoby, które preferują piwo zazwyczaj wypijają objętościowo znacznie więcej niż osoby pijące wino lub wódkę.
Ból brzucha może się natomiast pojawić na drugi dzień jeśli doszło o wymiotów. Mięśnie są wtedy zmęczone.
Reklama
Co na ból żołądka po alkoholu?
Niezależnie od tego, po jakim alkoholu pojawił się ból żołądka oraz inne dolegliwości, warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Co zatem robić, gdy boli brzuch po alkoholu?
Kiedy zastanawiasz się, co jest dobre na ból żołądka, nie sięgaj po leki przeciwbólowe. Mogą być one obciążeniem dla żołądka. Paracetamol w połączeniu z alkoholem działa bardzo niekorzystnie na wątrobę oraz nerki. Zaś niesteroidowe leki przeciwzapalne w połączeniu z etanolem mogą uszkodzić śluzówkę żołądka.
Generalnie farmakologiczne leczenie bólu żołądka po alkoholu nie jest wskazane. Warto pamiętać, że dolegliwości spowodowane wypiciem nadmiernej ilości alkoholu zazwyczaj samoistnie ustępują i nie wymagają specjalistycznego leczenie. Zalecane jest jedynie nawadnianie organizmu.
Reklama
Domowe sposoby na ból żołądka po alkoholu
Można także skorzystać z domowych sposobów na ból żołądka po alkoholu. Jednym ze sposobów na ból brzucha na kacu jest zjedzenie śniadania, najlepiej złożonego z jajek zawierająychc cysteinę – aminokwas, który pomoże oczyścić organizm z alkoholowych toksyn.
Na podrażniony żołądek warto też wypić ziołowy napar z mięty lub rumianku. Sprawdzi się on także w przypadku pieczenia w żołądku po alkoholu.
Na kacu doskwierają nie tylko dolegliwości żołądkowe. Może pojawić się ból głowy po alkoholu czy ból podbrzusza lub biegunka. Na tego typu problemy jelitowe zalecane jest nawadnianie organizmu. Można także wspomóc się elektrolitami, które pomogą przywrócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu.
W przypadku uporczywej biegunki można zastosować probiotyk, który uzupełni prawidłową florę bakteryjną jelit.