Czy brak apetytu może być objawem ciąży?
Czy brak apetytu może być objawem ciąży? Kobiecy układ pokarmowy rzeczywiście dość silnie reaguje na zachodzące zmiany hormonalne. Dolegliwością najczęściej kojarzoną z początkiem ciąży są wymioty i poranne mdłości, a wraz z nimi może pojawić się brak apetytu - objaw zupełnie naturalny przy tego rodzaju problemach.
Kobieta, która tygodniami zmaga się z nudnościami po posiłkach, może chwilowo zupełnie stracić ochotę na jedzenie. Czy jednak brak apetytu zawsze oznacza ciążę?
Sama niechęć do jedzenia nie jest pewnym objawem ciąży, wywoływać ją może wiele różnych czynników, a ciążowe zmiany są tylko jednym z nich.
Reklama
Co może oznaczać brak apetytu w ciąży?
Kiedy brak apetytu w ciąży należy uznać za niegroźną dolegliwość wynikającą z hormonalnej „huśtawki”, a kiedy stanowi on powód do niepokoju?
Jak już zostało wspomniane, na początku ciąży brak łaknienia może wiązać się z dolegliwościami żołądkowymi, takimi jak nudności czy wymioty i wówczas nie jest groźny, o ile nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy.
Warto również pamiętać, że zaburzenia gospodarki hormonalnej przyczyniają się do zmian nastroju i samopoczucia psychicznego.
Nasilony stres i natłok emocji także nie sprzyjają chęci na jedzenie i mogą prowadzić do braku apetytu w ciąży, na różnych jej etapach.
Należy także podkreślić, że czym innym jest osłabione łaknienie, a czym innym jadłowstręt. Ten ostatni w ciąży może być niepokojący i prowadzić do poważnego stanu, w którym obarczonemu ciążą organizmowi brakuje witamin, minerałów i substancji odżywczych.
Całkowita niechęć do jedzenia powinna zostać skonsultowana z lekarzem, ponieważ również w czasie ciąży może świadczyć o obecności wielu ogólnoustrojowych chorób (zarówno fizycznych, jak i psychicznych).
Reklama
Brak apetytu w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze
1 trymestr ciąży to moment, w którym brak apetytu przeważnie związany jest z rosnącym szybko poziomem hormonu hCG. Już na początku ciąży jego stężenie wzrasta bardzo dynamicznie, co wywołuje objawy ze strony układu pokarmowego.
Jeśli brak apetytu towarzyszy jedynie mdłościom, z reguły nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak oprócz braku łaknienia pojawiają się ciągłe, nasilone wymioty, stan taki grozi odwodnieniem organizmu, groźnym zarówno dla matki, jak i płodu.
Niekiedy ciężarna wymaga hospitalizacji celem dożylnego podania jej elektrolitów, glukozy i uzupełnienia poziomu wody.
Przypadki takie są jednak sporadyczne, z reguły brak apetytu i inne dolegliwości żołądkowe pojawiające w 1 trymestrze ciąży samoistnie ustępują na dalszych jej etapach.
2 trymestr ciąży pod wieloma względami jest czasem najspokojniejszym. Wiele objawów wówczas mija, a te związane z końcówką ciąży jeszcze się nie pojawiają.
Nie można jednak stwierdzić, że brak apetytu w 2 trymestrze w ogóle nie występuje. Wiele kobiet w ciąży przez cały czas jej trwania zmaga się z dolegliwościami żołądkowymi.
U niektórych mijają co prawda mdłości, ale pojawia się zgaga, która także może osłabiać łaknienie. Kiedy objawy są mocno nasilone lub długo się utrzymują, należy zgłosić je lekarzowi prowadzącemu, by pomógł dokładnie określić ich przyczynę.
Brak apetytu pojawia się też niekiedy w 3 trymestrze ciąży, kiedy macica jest już znacząco powiększona i zaczyna uciskać znajdujące się w jamie brzusznej, inne narządy.
Pod koniec ciąży, zwykle w 9 miesiącu dochodzi do tego czynnik psychiczny, czyli stres przed porodem prowadzący u niektórych kobiet do braku apetytu.
Reklama
Brak apetytu w ciąży bez wymiotów i inne objawy
Czy możliwe jest występowanie braku apetytu w ciąży bez wymiotów i mdłości? W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, kiedy zmiany hormonalne dopiero się rozpoczynają może występować taki stan.
U wielu kobiet w ciąży pojawia się także „wybiórczy” brak apetytu, czyli obniżona ochota na konkretne smaki - np. na mięso lub na słodycze. Są to tzw. ciążowe zachcianki, z reguły całkiem niegroźne. Dawniej sądzono, że to, czy ciężarna ma ochotę na słodkie, kwaśne czy inne produkty, świadczy o płci dziecka lub innych jego cechach. Tezy te nie są potwierdzone żadnymi naukowymi badaniami i dziś uważa się je raczej za mity.
Całkowity brak ochoty na jedzenie lub wręcz wstręt do jedzenia w ciąży jest niepokojący, szczególnie gdy towarzyszą mi inne objawy, takie jak:
- ogólne osłabienie organizmu - może świadczyć o poważnych niedoborach składników odżywczych, wynikających ze zbyt małego spożycia pokarmów,
- ból żołądka - towarzyszące brakowi apetytu dolegliwości bólowe zlokalizowane w jamie brzusznej mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie układu pokarmowego,
- spadek wagi - gdy jest znaczący lub występuje w ciąży zaawansowanej, wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.
Reklama
Czy brak apetytu w ciąży szkodzi dziecku?
Większość dolegliwości charakterystycznych dla danych etapów ciąży, wynikających z przyczyn fizjologicznych, nie jest groźnych dla rozwijającego się w macicy płodu.
A jak jest z niechęcią do jedzenia w ciąży? Czy brak apetytu u ciężarnej szkodzi dziecku? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona przede wszystkim od nasilenia objawów, długości czasu ich występowania oraz symptomów towarzyszących.
Brak apetytu podczas wczesnej ciąży, ustępujący samoistnie w kolejnych tygodniach nie jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka, szczególnie gdy nie pojawiają się przy nim częste i nasilone wymioty.
Kiedy jednak osłabione łaknienie przeradza się w jadłowstręt i przyszła mama niemal nic nie je, może pozbawić dziecko potrzebnych mu do prawidłowego rozwoju mikro- i makroelementów.
W skrajnych przypadkach brak łaknienia prowadzi też do odwodnienia organizmu, a w konsekwencji - nawet poronienia i utraty ciąży. Są to na szczęście przypadki sporadyczne, a odpowiednio wcześnie udzielona pomoc medyczna może im skutecznie zapobiec.
Reklama
Co jeść w ciąży przy braku apetytu?
Jak już zostało wspomniane, jadłowstręt lub długo utrzymujący się brak łaknienia w ciąży to stany wymagające pomocy medycznej, a niekiedy również hospitalizacji kobiety ciężarnej.
Z brakiem apetytu spowodowanym ciążowymi mdłościami można natomiast próbować radzić sobie samemu - przede wszystkim odpowiednią dietą. Co jeść, by zmniejszyć dolegliwości?
Najważniejsze jest stosowanie diety lekkostrawnej. Produkty, które długo zalegają w przewodzie pokarmowym, wzmagają nudności i uczucie pełności, co zmniejsza ochotę na kolejne posiłki.
Należy zrezygnować z żywności przetworzonej, produktów smażonych (szczególnie na głębokim tłuszczu), napojów gazowanych, orzechów itp.
Co jeść w ciąży, gdy brak apetytu na konkretne potrawy, np. mięso? W takiej sytuacji z niektórych produktów można zrezygnować, pamiętając jednak, by zawarte w nich substancje odżywcze dostarczyć organizmowi z innego pożywienia.
Najlepiej stosować zdrową zbilansowaną dietę, która nawet przy braku apetytu w czasie ciąży zapewni rozwijającemu się dziecku dostęp do potrzebnych mu składników.
Reklama
Co robić, gdy brak apetytu w ciąży nie mija?
Jak długo trwają tego rodzaju problemy w ciąży? Brak apetytu związany z ciążowymi mdłościami ustępuje z reguły pod koniec pierwszego trymestru.
Jeśli jednak utrzymuje się dłużej lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy (osłabienie, spadek wagi, bóle brzucha, biegunka w ciązy, intensywne wymioty), może świadczyć o nieprawidłowościach i należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.
Co robić przy długotrwałym braku apetytu w ciąży? O odpowiednim postępowaniu powinien zadecydować lekarz.
Może on skierować pacjentkę do innego specjalisty (np. gastrologa) celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Niekiedy kieruje ciężarną do dietetyka, by opracował specjalny jadłospis niwelujący dolegliwości.
W przypadkach najpoważniejszych konieczna jest hospitalizacja i dożylne podawanie przyszłej mamie odpowiednich substancji, potrzebnych jej i dziecku. Problemów z jedzeniem w ciąży może być wiele. Należy pamiętać, by ich nie bagatelizować, bo to właśnie codzienna dieta matki w dużym stopniu zapewnia maluszkowi prawidłowy rozwój i wzrost.