Brązowe upławy
Upławy są wydzieliną wydobywającą się z pochwy. Jeśli upławy są bezbarwne, bezwonne, niezbyt obfite i nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości, można przyjąć, że są normalnym zjawiskiem fizjologicznym, pojawiającym się okresowo w różnym natężeniu w ciągu cyklu miesięcznego.
Zdarza się jednak, że upławy mają zmienioną konsystencję (np. stają się serowate) albo barwę – szarą, żółtą, zielonkawą, a nawet brązową. Brązowe upławy najczęściej oznaczają, że śluz został zabarwiony krwią. Powody tego mogą być różne.
Brązowe upławy po okresie mogą oznaczać, że organizm pozbywa się jeszcze resztek krwi, ale już ciemne upławy w ciąży mogą być oznaką poronienia. Upławy brązowe mogą też świadczyć o wielu chorobach, takich jak chlamydioza, a nawet zmiany nowotworowe.
Jeśli chodzi o wstępne rozpoznanie przyczyn brązowych upławów, wiele zależy od momentu, w którym one wystąpią: przed okresem, po okresie, w ciąży…
Reklama
Brązowe upławy przed okresem
Jeśli brązowe upławy (plamienie) pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesięcznego (około 14 dnia), istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest tak zwana niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego.
Jest to zaburzenie hormonalne, którego istotą jest niedostateczny poziom wydzielanego przez organizm progesteronu, czyli kobiecego hormonu płciowego. Brązowych upławów nie można w takiej sytuacji lekceważyć.
Niedomoga lutealna jest patologią, która może prowadzić do bezpłodności lub nawracających poronień przy każdej próbie zajścia w ciążę. Dlatego, obserwując brązowe upławy przed okresem należy udać się do lekarza. Niezbędne może być wykonania badań hormonalnych dotyczących poziomu progesteronu i w razie konieczności – jego suplementowanie.
Reklama
Brązowe upławy po okresie
Brązowe upławy po okresie mogą oznaczać tylko i wyłącznie tyle, że organizm pozbywa się jeszcze resztek krwi oraz złuszczonego nabłonka macicy - stąd ciemne podbarwienie wydzieliny z pochwy. Jeśli brązowe upławy są obserwowane wyłącznie tuż po ustaniu regularnego krwawienia miesięcznego, najprawdopodobniej nie ma powodu do obaw. Pamiętajmy jednak, że ciemne upławy mogą być konsekwencją także innych czynników.
Jednym z nich jest zakażenie Chlamydia trachomatis, czyli chlamydiozą – groźną chorobą weneryczną. Czerwone lub brunatne upławy, wyraźnie podbarwione krwią, mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w organizmie, dlatego należy do nich podejść z całą powagą.
Reklama
Brązowe upławy w ciąży – tuż po zapłodnieniu
Brązowe upławy w ciąży (w pierwszych dniach) mogą być efektem krwawienia implantacyjnego. Krwawienie implantacyjne jest niegroźnym procesem fizjologicznym, związanym z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie macicy.
Dochodzi do niego na bardzo wczesnym etapie ciąży, około 7 – 12 dni od zapłodnienia. Ma to związek z podwyższonym stężeniem progesteronu i estrogenu, które powodują silne ukrwienie ścian macicy, zwiększając ryzyko uszkodzenia naczynia krwionośnego w czasie implantacji zarodka.
Samo krwawienie implantacyjne nie jest groźne. Może ujawnić się pod postacią zarówno niewielkich plam czystej krwi, jak i podbarwionej wydzieliny – zazwyczaj na różowo lub właśnie brązowo.
Pamiętajmy, że krwawienie implantacyjne i związane z tym ewentualne brązowe upławy, powinny ustąpić samoistnie najpóźniej w ciągu 3 dni. Oczywistym jest też, że krwawienie implantacyjne może wystąpić jedynie w sytuacji, gdy kilka lub kilkanaście dni wcześniej doszło do współżycia seksualnego. W przeciwnym razie przyczyn z góry należy szukać gdzie indziej.
Reklama
Brązowe upławy w ciąży – 1 trymestr
Ciemne upławy w ciąży stosunkowo często występują w 1 trymestrze, nawet po ustaniu krwawienia implantacyjnego. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, na przykład niedoborem progesteronu.
Przyczyną mogą być niewielkie polipy lub nadżerka szyjki macicy, które nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Pamiętać należy również, że nawet po zajściu w ciążę, przez około 3 miesiące może dochodzić do lekkich plamień w terminie, w którym wypadałoby normalne krwawienie miesięczne – to również może być przyczyną brunatnych upławów.
Niestety, brązowe upławy mają niekiedy podłoże dużo poważniejsze. Przede wszystkim ciemne upławy mogą być świadectwem tego, iż doszło do poronienia, lub ciąża jest zagrożona. Dlatego, każde krwawienie w tym szczególnym okresie powinno być przedmiotem naszej troski.
Reklama
Brązowe upławy w ciąży – 2 trymestr
W II trymestrze poronienia zdarzają się już zdecydowanie rzadziej, nie mniej brązowe upławy, które wystąpią między 4. a 6. miesiącem ciąży również mogą mieć tego typu podłoże. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest, że brunatne upławy są wynikiem infekcji lub wspomnianych wyżej polipów czy nadżerki.
W 2 trymestrze ciąży krwawienie może też być spowodowane przez tak zwane łożysko przodujące. W ten sposób określa się stan, gdy łożysko znajduje się w dolnej części macicy, zasłaniając ujście kanału jej szyjki. Najczęściej jednak krwawienie w takim przypadku ma barwę jasno-czerwoną.
Pamiętajmy, że łożysko przodujące to stan zagrażający ciągłości ciąży. Po jego stwierdzeniu konieczne jest przestawienie się na maksymalnie spokojny i oszczędny sposób życia do końca ciąży.
Reklama
Brązowe upławy w ciąży – 3 trymestr
W trzecim trymestrze brązowe upławy mogą wynikać z przyczyn bardzo poważnych. Jedną z potencjalnych przyczyn jest odklejenie się łożyska – stan bezpośrednio zagrażający życiu dziecka, wymagający natychmiastowego przeprowadzenia porodu poprzez cesarskie cięcie.
Inne powody krwawienia w ostatnim okresie przed porodem to pęknięcie macicy, skurcze macicy lub odejście czopa śluzowego. O ile pierwsza ewentualność jest mało prawdopodobna, o tyle ostatnia jest zjawiskiem częstym, normalnym i nie budzącym powodów do niepokoju.