Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Bubble Tea - co to jest i jak ją przygotować w domu?

Znudziły Ci się soki owocowe, woda czy tradycyjna herbata? Jeśli poszukujesz orzeźwiającego napoju, który jednocześnie przyciągnie wzrok gości oryginalnym wyglądem, powinieneś spróbować bubble tea! Od kilku lat można znaleźć ją również w Polsce, a kolorowe kulki o wielu smakach przyciągają uwagę nie tylko najmłodszych. Jeśli zasmakowałeś w bubble tea, nie musisz za każdym razem szukać lokalu, w którym przygotowywany jest ten napój — możesz przyrządzić go również w domu, łącząc ulubione dodatki i zaskakując domowników i gości.
6 bubble tea w typowych przezroczystych plastikowych kubkach ustawione w rzędzie. Każda w innym kolorze i o innym smaku.
123RF
W skrócie
  • Bubble tea to orzeźwiający napój na bazie herbaty, który pochodzi z Tajwanu i zyskuje na popularności w Polsce. Można go łatwo przygotować w domu z wybranymi dodatkami.
  • Podstawowe składniki to czarna lub zielona herbata, kuleczki tapioki i mleko. Można też dodać świeże owoce, bitą śmietanę i syropy owocowe.
  • Przygotowanie w domu daje możliwość kontrolowania ilości cukru i wyboru zdrowszych wariantów, takich jak mleko roślinne czy naturalne słodziki.
  • Oprócz kuleczek tapioki, istnieje również alternatywa w postaci kawioru molekularnego, co pozwala na różnorodność smaków i prezentację napoju.
SPRAWDŹ TEŻ: Herbaty wspierające odchudzanie i przyspieszające metabolizm
Spis treści

Co to jest bubble tea?

Bubble tea to napój na bazie herbaty znany również jako herbata bąbelkowa. Za jej ojczyznę uznawany jest Tajwan, gdzie po raz pierwszy została przyrządzona pod koniec XX wieku. Pomysłodawcą bubble tea jest prawdopodobnie właściciel herbaciarni z Taichungu, który chcąc przyciągnąć do swojego lokalu dzieci i młodzież dodał do ziołowego naparu intrygujące kuleczki. Jego przepis szybko stał się popularny nie tylko w Azji, ale także w Europie i doczekał się wielu modyfikacji. Obecnie bubble tea być może nie jest tak zdrowe jak pierwotna wersja, ale zaskakuje bogactwem smaków i kolorów.

Reklama

Z czego robi się bubble tea?

Oryginalna bubble tea zrobiona jest jedynie z trzech składników — czarnej lub zielonej herbaty, kuleczek tapioki oraz mleka. Obecnie, aby przygotować bąbelkową herbatę, wykorzystuje się także inne produkty — świeże owoce, bitą śmietanę, a także owocowe syropy. Podkręcają one smak naparu i czynią go słodszym, a przez to jeszcze bardziej atrakcyjnym, zwłaszcza dla dzieci. Dzięki dodatkom możemy przygotować herbatę, która stanie się niemalże deserem! Ponieważ bubble tea to orzeźwiający napój podawany na zimno, niezbędne są również kostki lodu.

Reklama

Jak zrobić bubble tea w domu?

Aby przygotować bubble tea w domu, nie trzeba posiadać wielu produktów i doświadczenia! Prosty przepis i możliwość wyboru ulubionych dodatków to niewątpliwe zalety samodzielnie przygotowanego napoju. Jest to również dobra opcja dla osób, które chcą kontrolować ilość cukry w diecie, wówczas łatwo mogą przyrządzić zdrowy wariant herbaty bąbelkowej, dodając np. miód.

Przygotowanie bubble tea należy rozpocząć od zaparzenia herbaty. Najpopularniejsza jest zielona herbata, ale świetnie sprawdzi się również jaśminowa lub czarna herbata. Napar musi ostygnąć, w tym czasie można przygotować pozostałe składniki — kuleczki tapioki, mleko oraz inne dodatki, którymi chcemy wzbogacić napój. Po umieszczeniu w przeźroczystej szklance tapioki wystarczy zalać ją herbatą, mlekiem, oraz dodać pozostałe składniki. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie soku lub syropu, możemy liczyć, że nasza bubble tea będzie miała piękny, pastelowy kolor. Nie można też zapomnieć o odpowiednio szerokiej rurce, przez którą podczas picia z łatwością przedostaną się kulki tapioki.

Reklama

Jak zrobić kulki do bubble tea?

Najbardziej efektowną częścią herbaty bąbelkowej są bez wątpienia niewielkie kuleczki tapioki. Bez problemu można przygotować je w domu, a granulowana tapioka, zarówno czarna jak i biała, jest dostępna w internecie lub sklepach ze zdrową żywnością. Przed dodaniem do napoju ziarenka należy ugotować, dodając je do wrzącej, osłodzonej cukrem lub miodem wody. Perełki tapioki powinny być gotowe po około 20 minutach. Gdy zdejmiesz garnek z palnika, odstaw je na kolejne kilkanaście minut. Po przelaniu zimną wodą i ostudzeniu będą gotowym dodatkiem do domowej bubble tea!

Alternatywy dla tapioki w bubble tea

W lokalach, w których serwowana jest herbata bąbelkowa, często można dostać napój z kolorowymi kuleczkami. Jest to tak zwany kawior molekularny, czyli żelatynowe kulki wypełnione sokiem owocowym. Z pewnością ta alternatyw dla tapioki prezentuje się bardzo efektownie, dlatego, jeśli chcesz zrobić bubble tea w domu, również możesz skorzystać z tego patentu. Gotowy kawior molekularny możesz kupić w sklepie internetowym. Produkt nie tylko zastąpi ugotowane kuleczki tapioki i wzbogaci smak napoju. Producenci oferują szeroką gamę smaków — od egzotycznego mango do klasycznej truskawki.

Reklama

Czy bubble tea jest zdrowa?

Tak, bubble tea może być zdrowym napojem, ale tylko wówczas, gdy świadomie wybierzesz jej składniki. Domowa bubble tea to bez wątpienia lepszy wybór niż kolorowy napój podawany w lokalach i na wyspach w centrach handlowych. Przygotowując bąbelkową herbatę, kontroluj przede wszystkim ilość dodawanego cukru, ograniczając w ten sposób przyjmowane kalorie. Do przygotowania bubble tea można wykorzystać nie tylko klasyczne mleko krowie, ale także napoje roślinne np. tzw. mleko sojowe, mleko migdałowe czy  mleko kokosowe. To świetna alternatywa, by również osoby z nietolerancją laktozy mogły przygotować napój, odpowiadający ich potrzebom.

Reklama

Smak, Styl i Tapioka: Wielowymiarowość Bubble Tea

Napój, który wygląda jak egzotyczny deser? Jeśli jeszcze nie słyszałeś o bubble tea, czas poznać jej nietypowy smak i przyciągające wzrok kolory. Herbata bąbelkowa przyniesie Ci orzeźwienie w upalne dni i zachęci do eksperymentów. Kulki tapioki, kostki lodu, mleko oraz napar z ulubionej herbaty - tyle wystarczy, by stworzyć efektowny i pyszny napój, ale możesz dodać jej charakteru, sięgając po ulubione owoce, a nawet molekularny kawior! Wyjdź poza schemat i odkryj nowy wymiar herbaty, który zachwyci starszych i młodszych.

Dagmara Pawlik
Artykuł napisany przez
Dagmara Pawlik
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygodę z copywritingiem rozpoczynała od krótkich opisów produktów, dziś najchętniej tworzy dłuższe artykuły blogowe, nie tylko z branży medycznej - interesuje ją również wnętrzarstwo i teksty poświęcone kulturze. Prywatnie miłośniczka literatury non-fiction, dobrych kryminałów i rękodzieła. W ramach współpracy z Pharma Partner tworzy artykuły blogowe, opisy SEO produktów i marek.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Filiżanka mleka z kurkumą
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Herbata z rośliny hibiskus
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Kobieta i mężczyzna trzymają w szklanych butelkach mleko kozie, między nimi koza
Kozie mleko - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Filiżanka herbaty matcha
Matcha - czy jest zdrowa? Właściwości i skutki uboczne
Woda z brzozy
Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda