Cellulit wodny a tłuszczowy
Część źródeł rozróżnia cztery rodzaje cellulitu. Podstawowy podział ogranicza się jednak do dwóch głównych typów, są to cellulit wodny i cellulit tłuszczowy.
W niniejszym tekście postaramy się jasno opisać główne różnice między tymi dwoma zmianami, skupiając większą uwagę na problemie cellulitu wodnego, z którym boryka się większość kobiet.
Cellulit potocznie określany jako skórka pomarańczowa, to problem, który dotyka blisko 90% kobiet na całym świecie. W większości przypadków nie jest on spowodowany zmianami chorobowymi, nie stanowi zagrożenia dla życia, ani nie wymaga leczenia farmakologicznego.
Cellulit to w dużym uproszczeniu rozrost i nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej, co powoduje ograniczenie drożności naczyń limfatycznych oraz utrudnia proces detoksykacji organizmu.
Reklama
Jak odróżnić cellulit wodny na udach od tłuszczowego?
Warto zapamiętać, że cellulit wodny to problem większości z nas, niezależnie od wagi, czy wieku (już w okresie dojrzewania mogą pojawić się pierwsze oznaki cellulitu). Cellulit wodny na udach to zmora niemal każdej kobiety.
Ten rodzaj cellulitu jest widoczny w formie zagłębień, grudek i fałdek po ściśnięciu skóry. Cellulit tłuszczowy to znacznie poważniejsze i bardziej zaawansowane zmiany w strukturze komórek tłuszczowych; ten rodzaj cellulitu to problem przede wszystkim osób bardzo otyłych.
Może pojawiać się nie tylko na udach, ale także na brzuchu, ramionach i łydkach; jest widoczny gołym okiem.
Reklama
Jak rozpoznać cellulit wodny?
Jak wygląda cellulit wodny? Cellulit przechodzi różne fazy rozwoju. Cellulit wodny to najpowszechniejsza z nich, czasami określana także jako cellulit obrzękowy spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie oraz zmianami hormonalnymi.
Po ściśnięciu, skóra jest pofałdowana, czasami tworzą się pod nią wyraźnie wyczuwalne grudki. W bardziej zaawansowanym etapie dochodzi do tworzenia się bolesnych guzków i opuchnięć.
Cellulit wodny - objawy:
- fałdki,
- grudki,
- pomarańczowa skórka,
- widoczne po ściśnięciu skóry.
Najczęstsze przyczyny powstawania celullitu wodnego to:
- Przyjmowanie leków hormonalnych np. antykoncepcyjnych,
- Problemy z krążeniem,
- Siedzący tryb życia,
- Nieodpowiednia dieta (zbyt duża ilość tłuszczów),
- Zaburzenia hormonalne np. w czasie dojrzewania (zwiększona ilość estrogenów)
- Zmiany hormonalne w czasie ciąży (cellulit wodny w ciąży).
Reklama
Jak się pozbyć cellulitu wodnego?
Istnieje wiele metod, w tym domowe sposoby na cellulit wodny polegające przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji ciała, pobudzaniu krążenia oraz aktywności fizycznej.
Klientki aptek, drogerii i gabinetów kosmetycznych często zadają pytanie jak pozbyć się cellulitu wodnego oraz co na cellulit wodny będzie nasjkuteczniejsze? Należy pamiętać, że w walce z cellulitem konieczne jest stosowanie kilku terapii równolegle.
W przypadku długotrwałych, zaawansowanych zmian skórnych warto udać się do gabinetu kosmetologicznego i skorzystać z zabiegów oraz skonsultować z problem z lekarzem dermatologiem.
Jak zwalczyć cellulit wodny? Polecane sposoby na cellulit wodny:
- ćwiczenia na cellulit wodny - ukierunkowane głównie na spalanie tkanki tłuszczowej w okolicy objętej cellulitem; będa to więc wszystkie ćwiczenia wymagające długotrwałego wysiłku oraz pobudzające krążenie;
- dieta na cellulit wodny - chodzi przede wszystkim o zbilansowane posiłki przyjmowane w regularnych odstępach czasu tak, aby pobudzić organizm do efektywniejszego pozbywania się zbędnych produktów przemiany metabolicznej;
- tabletki na cellulit wodny - w aptekach można kupić tabletki, które pomagają w przypadku nadmiernego gromadzenia wody w organizmie, mają też za zadanie pobudzić układ trawienny do działania, przed ich zakupem warto skonsultować się z lekarzem;
- zioła na cellulit wodny - czyli zioła o działaniu diuretycznym (moczopędnym) np. ostropest, rzepa czarna, pietruszka, czy koper włoski.