Pacjenci z podwyższonym poziomem cukru nie powinni jeść pieczywa dostępnego w sklepach czy marketach. Nie tylko zawiera ono wiele szkodliwych substancji - konserwanty, sztuczne barwniki, spulchniacze – ale również ze względu na swoje podstawowe składniki, a więc mąkę pszenną i żytnią, może niebezpiecznie podnieść poziom cukru we krwi, nawet do 74 procent wzrostu.
Przepis na dietetyczny chleb dla diabetyków
Chleb, który proponuje instytut IRL z Krakowa, nie przyczyni się u nikogo ani do rozwoju otyłości, ani cukrzycy typu 2. Można go samemu upiec w domu - receptura jest prosta, a sama czynność nie zajmuje wiele czasu.
Składniki:
- 400g kaszy jaglanej
- 400g białego ryżu
- 150g otrębów pszennych
- sól kamienne nieoczyszczona
- pieprz
- kminek
- zioła, np. igiełki suszonego rozmarynu.
Reklama
Jak samemu zrobić chleb dla cukrzyka?
Przygotowanie chleba dla diabetyków - krok po roku:
- Kaszę i ryż gotujemy w jednym, dużym garnku przez około 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l wody. Dodajemy przyprawy.
- Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut.
- Ugotowana kasza i ryż wchłoną całą wodę, która wlaliśmy do garnka.
- Dodajemy suchą masę 150 gram otrąbów pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra przegotowanej wody.
- Dużą łyżką stołową nabieramy masę. Z takiej objętości formujemy cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami).
- Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy.
- Pieczemy w piekarniku w temperaturze 250 stopni C przez ok. 50-60 minut. tj. do momentu uzyskania przyrumienienia.
Chleb KR-IRL nie tylko zapobiega otyłości i cukrzycy typu 2, ale również nie wywołuje wzdęć i nie tworzy zaparć. Po upieczeniu smakuje jak luksusowy produkt zbożowy, pieczony bez skórki w tosterze. Można go przechowywać w chłodziarce przez ponad 15 dni. Na śniadanie i kolację zaleca się spożywanie po 1-2 kromki średniej wielkości (80-200 g), jako wariant odżywienia "minimum".
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podaje, że liczba chorych na cukrzycę wciąż rośnie. Podstawą leczenia chorego jest monitorowanie stężenia glukozy we krwi (glikemii).