Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Przesądy i zabobony w ciąży - w co kiedyś wierzono?

Zabobony towarzyszą ludzkości na każdym kroku, a przede wszystkim we wszystkich ważnych uroczystościach i momentach. Chociaż żaden z nich nie ma uzasadnienia medycznego, to jednak krążą one w środowisku od lat. Są pewnego rodzaju ostrzeżeniem, przestrogą, aby żyć długo i szczęśliwie.
Kobieta w ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Zabobony związane z okresem ciąży charakteryzują się przepowiedniami dotyczącymi nienarodzonego dziecka. Nie należy jednak podchodzić do nich zbyt emocjonalnie. W końcu dla wszystkich ciąża jest okresem tajemniczym już samym w sobie.

To normalne, że wszystkie przyszłe mamy stale zadają sobie pytania związane z wyglądem dziecka, jego płcią, kolorkiem włosków, rozwojem, przyszłością. Zresztą nie tylko mamy. Zgadywanki udzielają się wszystkim najbliższym przeżywającym ten wyjątkowy okres.

Będzie chłopiec czy dziewczynka?

Mówi się, że jeśli brzuszek przyszłej mamy jest spiczasty to będzie chłopiec. A jeśli okrągły i opadnięty to dziewczynka. Pomimo takiej przepowiedni, żaden lekarz nie potwierdza jakiegokolwiek powiązania pomiędzy kształtem brzucha, a płcią rozwijającego się w nim dziecka.

Kolejny zabobon tłumaczy odmienione zachcianki kulinarne. Tak więc szacuje się że, jeśli kobieta ma wzmożony apetyt na słodkości to zapewne urodzi się dziewczynka, a jeśli na ostre potrawy to chłopiec. Wbrew pozorom, za te zachcianki odpowiada sam organizm, który dopomina się uzupełnienia brakujących składników mineralnych.

Reklama

Piegi w ciąży

Według starych przepowiedni piegi w ciąży również zwiastują nadejście płci...tym razem żeńskiej. A tak naprawdę pod wpływem zmian zachodzących w organizmie, dochodzi po prostu do pobudzenia produkcji melaniny, która jest odpowiedzialna za wzmożoną barwę znamion na skórze.

Reklama

Dziewczynki kradną urodę matkom?

Podobno, gdy kobieta w ciąży promieniuje urodą będzie miała synka, a jeśli zbrzydnie i jej cera poszarzeje to córeczkę. Cóż, z medycznego punktu widzenia za zmiany w wyglądzie ciężarnej kobiety od zawsze odpowiadały hormony, które nimi sterują.

Stresy i zmartwienia przyszłej mamy zaważą o leworęczności dziecka.

Owszem niepokój i nerwy niosą za sobą konsekwencje i nie są zupełnie obojętne dla zdrowia maluszka. Dlatego każda kobiet powinna dbać o swoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Jednak nie oszukujmy się, że lęki i zmartwienia są przyczyną prawo czy leworęczności dziecka.

Reklama

Zgaga i depilacja w ciąży

Mówi się, ze zgaga i depilacja w czasie ciąży decydują o ilości włosków u dziecka. Dolegliwości związane ze strony układu pokarmowego w postaci zgagi, mają zwiastować bujną czuprynkę u maluszka, z kolei depilacja w czasie ciąży te włoski pozbawia.

Reklama

Farbowanie włosów w ciąży

Otóż kolejny zabobon wyraźnie zabrania farbowania włosów ciężarnej, aby nie zabarwić włosów dzidziusia na rudy. Co prawda malowanie włosów w czasie ciąży ma przeciwwskazanie, ale ze względu na szkodliwy amoniak zawarty w substancji czynnej farby. Za kolor włosów maluszka odpowiadają wyłącznie geny przekazywane od rodziców.

Reklama

Zmiana fryzury w ciąży

Podobno zmiana fryzury w czasie ciąży polegająca na skróceniu długości włosa przyszłej matki przysporzy jej kłopotów w postaci mało inteligentnego dziecka. No cóż, czasem łatwiej zrzucić winę na fryzurę niż dostrzec lenistwo własnego dziecka.

Reklama

Naszyjniki, sznurki i pępowina

Każda kobieta lubi ładnie wyglądać i nosić piękną biżuterię. Niestety jeden z zabobonów zabrania jej tej przyjemności, ponieważ noszenie naszyjników, korali, łańcuszków przyczynia się do owinięcia się pępowiny wokół szyi dziecka i może zagrozić jego życiu. Tak samo należy unikać noszenia apaszek lub przechodzenia pod sznurami do bielizny lub kablami.

Problem owinięcia przy narodzinach szyi dziecka pępowiną jest dość częsty i nie ma nic wspólnego z powyższymi przestrogami. Nie powinien to być powód do zmartwień. Tym bardziej ze współczesna medycyna doskonale radzi sobie z tego rodzajem powikłań.

Meblowanie pokoiku dziecięcego

Podobno przedwczesne meblowanie pokoiku dla noworodka przynosi pecha. Można w to wierzyć lub nie. Ale najrozsądniej jest wstrzymać się z zakupowym szaleństwem przed porodem. I nie chodzi o zabobony. Po prostu dopóki nie nastąpi szczęśliwe rozwiązanie warto poczekać z wyposażeniem dziecięcego pokoiku. Takie zachowanie pozwoli uniknąć dominującą kolorystykę o żółtej barwie oraz pozwoli cieszyć się z każdej nowo nabytej rzeczy dla maluszka.

Kobiety często mówią, że nie wierzą w przesądy, jednak tak na wszelki wypadek wolą nie łamać ich zasad, żeby nie mieć potem wyrzutów sumienia.

Mimo to istnieje jeden, który sprzyja pogodzie ducha wszystkim przyszłym mamom. Mianowicie ten, który podkreśla wyjątkowe traktowanie kobiet w ciąży. Polega on na podstawowej zasadzie, że gdy ciężarna czegoś zapragnie, nie wolno wtedy jej niczego odmówić. W przeciwnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo, że w domu zagnieżdżą się myszy, niszczące wszystko co napotkają na swojej drodze.

Prawda czy nie? Która kobieta nie chciałaby skorzystać z takiego przywileju.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!