Przyczyny ciemnych plam pod pachami
Skóra pod pachami jest delikatna, a przy tym szczególnie narażona na podrażnienia. Dlaczego? Po pierwsze - z uwagi na budowę anatomiczną człowieka jest to miejsce z ograniczonym dostępem powietrza, a w dodatku dochodzi w nim do ciągłego pocierania.
Po drugie - na skórze pod pachami rosną włosy, które zwykle bywają regularnie golone lub depilowane.
Ciągłe podrażnienia są jedną z najczęstszych przyczyn ciemnych plam pod pachami, ponieważ skóra stale otarta czy przesuszona ma większą skłonność do przebarwiania się.
Na skutek takiego stanu mogą się tworzyć większe, pojedyncze plamki lub drobne liczne plamki. Zaobserwowanie tego rodzaju objawów nie powinno jednak być lekceważone i warto upewnić się, czy objaw rzeczywiście wynika w nieodpowiedniej pielęgnacji.
Rzadziej ciemne plamy pod pachami mogą być oznaką poważniejszych schorzeń ogólnoustrojowych.
Niewłaściwe kosmetyki i higiena
Na czym polegać może niewłaściwa higiena skóry pod pachami?
Ciemne plamy tworzą się niekiedy po goleniu, które wykonywane jest zbyt często, niewystarczająco ostrą maszynką lub z zastosowaniem drażniących kosmetyków.
Aby temu zapobiec, warto przede wszystkim ograniczyć częstotliwość golenia, częściej wymieniać maszynkę i używać odpowiednich środków kosmetycznych. Przed goleniem można zaaplikować np. zmiękczającą włosy piankę, która ułatwi ich usuwania, a po goleniu posmarować skórę kremem lub balsamem o właściwościach łagodzących.
Do powstawania plam mogą przyczyniać się również źle dobrane dezodoranty lub antyperspiranty.
Ważne, by kosmetyki odpowiadały indywidualnym potrzebom skóry, działały na nią nawilżająco i ją odżywiały. W przeciwnym razie prowadzą do przesuszenia, a skóra sucha staje się mało odporna i podatna na uszkodzenia.
Schorzenia powodujące ciemne plamy pod pachami
Choć w większości przypadków brązowe plamy pod pachami to „tylko” efekt niewłaściwej pielęgnacji, zdarza się, że świadczą one o rozwijających się w organizmie chorobach. Jakie schorzenia objawiają się w ten sposób?
Przede wszystkim ciemne plamy pod pachami mogą oznaczać cukrzycę. Tzw. ciemne rogowacenie pod pachami i w pachwinach tworzy się na skutek nadmiaru produkowanej przez organizm insuliny.
Niekiedy bywa to pierwsza oznaka cukrzycy lub nawet stanu przedcukrzycowego, dlatego objawu nie powinno się nigdy lekceważyć.
Tym bardziej nie wolno bagatelizować ciemnych i swędzących plam pod pachami. Przebarwienia skórne i towarzyszący im uporczywy świąd w sporadycznych przypadkach mogą być symptomem rozwijających się w tych okolicach chorób nowotworowych (raka piersi, chłoniaka).
Im szybsza reakcja i postawiona diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Ciemne plamy pod pachami i w pachwinach tworzą się często u osób otyłych. Nadmiar tkanki tłuszczowej i duże fałdy skóry w tych miejscach jeszcze bardziej ograniczają dostęp powietrza i narażają skórę na permanentne otarcia.
Ciemne plamy pod pachami w ciąży
Odrębną sytuacją jest powstawanie ciemnych plam pod pachami w ciąży. Ciąża - a zwłaszcza jej początek - to czas, kiedy w kobiecym organizmie gromadzą się takie ilości hormonów, jakie nie są spotykane w żadnej innej sytuacji.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej objawiają się na rozmaite sposoby - niektóre bardziej, inne mniej charakterystyczne. Jednym z objawów pojawiających się w ciąży są właśnie przebarwienia pod pachami. Skąd się biorą?
Zmiany wynikają ze wzmożonej produkcji estrogenów i progesteronu - hormonów płciowych, których wysoki poziom wpływa na wytwarzanie barwnika skórnego - melaniny.
Czy taki stan jest niepokojący? Plamy będące efektem zaburzeń hormonalnych nie są groźne i znikają samoistnie po wyrównaniu poziomu hormonów. Zawsze jednak należy skonsultować objaw z lekarzem, by mieć pewność, że wynika on wyłącznie z procesów fizjologicznych.
Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"
Reklama
Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?
Jak usunąć nieestetyczne, ciemne plamy pod pachami? Przede wszystkim należy dokładnie określić przyczynę ich powstawania.
Diagnostykę można zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który sam ustali podłoże problemu lub skieruje pacjenta do specjalisty. Kiedy podejrzewa się zmiany skórne, najlepiej udać się do dermatologa, przy podejrzeniu cukrzycy - do diabetologa.
Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem doradzi, jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami lub zleci badania. Są to przede wszystkim badania krwi określające poziom glukozy i odpowiednich hormonów.
Po przeprowadzonej diagnostyce lekarz zaleca terapię, która ma na celu usunięcie podłoża objawów. Co zastosować na ciemne plamy pod pachami, kiedy wszelkie przyczyny chorobowe zostaną wykluczone? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, ale wspomóc ją można niektórymi domowymi sposobami.
Domowe sposoby na przebarwienia pod pachami
Jak wybielić ciemne pachy domowymi metodami?
Wśród najbardziej znanych „babcinych” sposobów na niwelowanie przebarwień skóry wymienia się:
- cytrynę. Kwas cytrynowy ma właściwości rozjaśniające, dlatego może być skuteczny w walce z ciemnymi plamami pod pachami;
- ogórka. Świeży ogórek również wykazuje rozjaśniające właściwości, dlatego może niwelować rozmaite skórne przebarwienia. Plasterki ogórka można przykładać bezpośrednio na skórę lub np. zrobić z nich maseczkę z dodatkiem cytryny i jogurtu naturalnego, by wzmocnić skuteczność zmieszanych substancji;
- sodę oczyszczoną. Soda również rozjaśnia. Wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody i tak sporządzaną „pastę” przyłożyć na kilka minut do miejsca objętego ciemnymi zmianami.
Oprócz domowych sposobów na ciemne plamy pod pachami - takich jak cytryna czy soda oczyszczona - do ich wybielania użyć można specjalnych, rozjaśniających kosmetyków - kremów, balsamów lub żeli.
Kosmetyki rozjaśniające ciemne plamy pod pachami
Jeśli skóra robi się ciemna na skutek golenia lub podrażniającego ją dezodorantu, można zastosować kosmetyki rozjaśniające przebarwienia pod pachami. Mają one najczęściej postać kremu wybielającego skórę, przeważnie do aplikowania na noc. Kremy tego rodzaju przyspieszają złuszczanie zrogowaciałego naskórka, działają peelingująco, ale często też łagodzą podrażnienia i stany zapalne.
Co może zawierać krem na ciemne plamy pod pachami? Przede wszystkim są to takie substancje jak:
- kwas glikolowy - wykazuje właściwości złuszczające i wydobywa spod martwej warstwy naskórka warstwę świeżą i rozjaśnioną;
- kwas migdałowy - również złuszcza martwy naskórek, rozjaśnia i rozświetla skórę, wyrównuje jej koloryt, działa antybakteryjnie i zwęża pory skóry, hamując wnikanie w jej warstwy zanieczyszczeń;
- witamina C - hamuje ona wytwarzanie przez organizm barwnika zwanego melaminą, dzięki czemu skutecznie walczy z przebarwieniami;
- retinoidy - łagodzą, działają przeciwzapalnie i odświeżają wygląd skóry.
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem domowych sposobów lub kremu na ciemne plamy pod pachami, należy zawsze ustalić podłoże pojawiających się przebarwień. Metody takie są wystarczające wyłącznie wtedy, gdy przyczyną zmian jest niewłaściwa pielęgnacja.
Gdy u podłoża leży stan chorobowy, należy przede wszystkim podjąć odpowiednie leczenie zgodne z zaleceniami specjalisty.