Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ciśnieniomierz zegarowy czy automatyczny – jaki wybrać?

Najczęściej spotykane aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi to ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny i ciśnieniomierz zegarowy. Obydwa typy są niezwykle przydatne w kontrolowaniu poziomu ciśnienia i dbałości o dobrą kondycję mięśnia sercowego. Zegarowy używany jest przede wszystkim przez lekarzy w przychodniach szpitalach, automatyczny – w domu przez samych pacjentów.
Ciśnieniomierz zegarowy
Źródło:123RF
Spis treści

Jak działa ciśnieniomierz zegarowy?

Ciśnieniomierz zegarowy to manualny aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Wykonywanie pomiarów przy jego pomocy wymaga pewnej wiedzy i wprawy, dlatego przede wszystkim wykorzystywany jest przez lekarzy specjalistów w przychodniach i szpitalach. Wykorzystuje on metodę osłuchową, dlatego oprócz manometru (głównej części urządzenia z zegarem, na którym dokonuje się odczytu wyników) i mankietu z komorą powietrzną, do zmierzenia ciśnienia krwi potrzebny jest stetoskop.

Jak dokonuje się pomiaru ciśnieniomierzem zegarowym?

  • Mankiet należy założyć w odpowiedni sposób na lewe ramię – ok. 2 cm powyżej zgięcia łokciowego, zaciśnięty tak, by pozostało ok. 1 cm luzu wokół obwodu ramienia.
  • Mankiet pompuje się za pomocą specjalnej pompki – gruszki do momentu zamknięcia światła tętnicy ramiennej (okluzji).
  • Następnie powietrze uwalnia się powoli i stopniowo z komory mankietu, jednocześnie osłuchując naczynia krwionośne w zgięciu łokciowym.
  • Ciśnienie górne (skurczowe) notuje się z zegara manometru w momencie, kiedy dwa wyraźne, powtarzające się dźwięki odpowiadają dwu uderzeniom serca.
  • Ciśnienie dolne (rozkurczowe) notuje się, kiedy dźwięki całkowicie ucichną.

Ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem jest aparatem do mierzenia ciśnienia używanym najczęściej przez lekarzy, jednak niektórzy pacjenci używają go również samodzielnie w warunkach domowych, ceniąc sobie jego dokładność i wiarygodność wyników.

Reklama

Czym jest ciśnieniomierz automatyczny?

Ciśnieniomierz automatyczny to rodzaj aparatu elektronicznego do mierzenia ciśnienia tętniczego. Ciśnieniomierze elektroniczne występują w wersjach:

  • automatycznej,
  • półautomatycznej.

Wersje te różnią się wyłącznie metodą pompowania komory powietrznej w mankiecie urządzenia. Ciśnieniomierz automatyczny sam pompuje mankiet do odpowiedniego poziomu (do momentu, gdy ucisk mankietu zamyka całkowicie światło tętnicy, na której dokonywany jest pomiar).

W przypadku ciśnieniomierza półautomatycznego użytkownik samodzielnie pompuje mankiet za pomocą pompki – gruszki. Ciśnieniomierz, wykorzystując technologię elektroniczną, wskazuje na wyświetlaczu moment, kiedy mankiet jest wystarczająco napompowany (zwykle wystarcza kilka uciśnięć gruszki).

Ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny jest typem najmniej wymagającym aktywności użytkownika. Dzięki temu stał się najpopularniejszym urządzeniem do kontroli ciśnienia w warunkach domowych.

Reklama

Jak działa ciśnieniomierz automatyczny?

Współcześnie, w krajach wysoce cywilizowanych choroby serca układu krążenia takie jak nadciśnienie tętniczemiażdżycachoroba wieńcowa (in. choroba niedokrwienna serca) czy zawał serca są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tych dysfunkcji i stałe kontrolowanie kondycji układu naczyniowego. 

Najprostszym sposobem, by utrzymać kontrolę, jest częste i systematyczne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Pacjentom z problemami sercowymi zaleca się prowadzenie pomiarów codziennie, w warunkach domowych. Najlepszym do tego aparatem jest cieszący się wielką popularnością ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny. Jest on zdecydowanie najprostszy w obsłudze ze wszystkich urządzeń do mierzenia ciśnienia. Wykorzystuje w swojej pracy technologię elektroniczną, dzięki której sam pompuje mankiet, sam uwalnia z niego powietrze, sam wskazuje wyniki badania. 

Aby dokonać pomiaru, należy wyłącznie:

  • założyć mankiet w odpowiedni sposób,
  • uruchomić ciśnieniomierz przyciskiem głównym – zazwyczaj największym, umieszczonym pośrodku urządzenia.

Ciśnieniomierz elektroniczny do przeprowadzania pomiarów wykorzystuje metodę oscylometryczną – analizuje oscylacje (zmiany) ciśnienia w ściśniętej mankietem tętnicy (zazwyczaj tętnicy ramiennej).

Reklama

Jakie urządzenie wybrać?

Zarówno ciśnieniomierz zegarowy jak i automatyczny mają swoje zalety, dzięki którym obydwa cieszą się popularnością wśród pacjentów z zaburzeniami poziomu ciśnienia krwi. Zaletą aparatu zegarowego jest z pewnością jego dokładność. Jeśli tylko urządzenie jest w pełni sprawne i odpowiednio skalibrowane, a mankiet szczelny, można mieć całkowitą pewność, że odczytany wynik jest wiarygodny i bardzo dokładny.

Zobacz też: Jaki ciśnieniomierz warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ciśnieniomierz automatyczny natomiast jest typem aparatu najprostszym w obsłudze. Dokonywanie nim pomiarów poziomu ciśnienia nie wymaga żadnej wiedzy ani umiejętności, dlatego może być stosowany przez każdego, w domu, w pracy, w podróży. Ponadto ciśnieniomierz automatyczny, wykorzystując technologię elektroniczną może posiadać rozmaite funkcje dodatkowe, których nie posiadają urządzenia manualne, np.:

  • zapisywanie w pamięci ostatnich wyników,
  • wykrywanie arytmii,
  • funkcja głosowa,
  • porównywanie wyników z normami WHO.

Wybór ciśnieniomierza zależy zatem od indywidualnych potrzeb pacjenta i tego, na jakich funkcjach urządzenia zależy mu najbardziej.

 

 

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Cewnik: lekarski, zewnętrzny, silikonowy. Jak udrożnić?
Cewnik
Aparat słuchowy: jak działa i jaki wybrać? Cena i refundacja
Aparat słuchowy
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Podobne artykuły
Pen do insuliny
Pen do insuliny – za darmo i do kupienia. Gdzie dostać i jak używać?
Mierzenie poziomu cukru sensorem
Sensor do pomiaru cukru – cena i refundacja. Jak go założyć i używać?
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Serce
Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca? Zabieg, koszt i rokowania

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!