Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Co jest najlepsze na oparzenia słoneczne? Preparaty i domowe sposoby

Produkty na oparzenia słoneczne mają za zadanie wspierać proces leczenia i działać na skórę na wielu płaszczyznach. Przeczytaj, co warto stosować, aby łagodzić podrażnienia i stan zapalny.
Kobieta stosuje preparat na oparzenia słoneczne
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych to bardzo ważny element łagodzenia objawów poparzenia.
  • Produkty na oparzenia powinny zawierać składniki, które łagodzą, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, chłodzą i wspierają regenerację skóry.
  • Wsparciem w leczeniu objawów oparzeń słonecznych mogą być domowe i naturalne sposoby regeneracji skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wygląda oparzenie słoneczne I, II i III stopnia?
Spis treści

Co robić, gdy pojawi się oparzenie słoneczne? Pierwsza pomoc

Oparzenia słoneczne to uszkodzenia skóry wywołane nadmierną ekspozycją na słońce. Pojawiają się charakterystyczne objawy, jak zaczerwienienie, podrażnienie skóry, swędzenia, w cięższych przypadkach bąble. Odczuwamy bolesność w miejscu oparzenia, niekiedy pojawia się uczucie zmęczenia i nawet gorączka. Ważne, aby szybko zadziałać medycznie i przynieść skórze ulgę.

Co robić przy oparzeniu słonecznym, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy? Pamiętajmy, że pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych zależy od stopnia oparzenia i rodzaju niepokojących objawów.

Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących postępowania przy oparzeniach I stopnia:

  • natychmiast schodzimy ze słońca i przenosimy się do cienia. Warto także wrócić już do domu, bo zaczerwienie skóry i inne objawy oznaczają w tym momencie koniec opalania;
  • delikatnie schładzamy skórę, ale nie zimną, a lekko chłodną wodą. Możemy wziąć delikatny prysznic, a potem robić zimne okłady w miejscu oparzenia. W tym celu wykorzystujemy zwilżony ręcznik lub gazę. Jeśli korzystaliśmy wcześniej z kąpieli w morzu, zimny okład należy przygotować ze słodkiej wody. Ważne, aby te działania rozpocząć w ciągu pierwszych 15 minut od pojawienia się rumienia na skórze. Takie intensywne schłodzenia zapobiega dalszemu uszkodzeniu tkanek;
  • oczyszczamy skórę z resztek piasku, potu i pozostałości po kosmetykach do opalania;
  • w przypadku silnego odczucia bólu zażywamy leki przeciwbólowe na oparzenia słoneczne;
  • po osuszeniu chorego miejsca delikatnie smarujemy je preparatami przeznaczonymi do łagodzenia zmian i zaczerwienienia skóry, spowodowanych podrażnieniami termicznymi. Takie środki powinny zawierać alantoinę, D-panthenol, aloes lub inne składniki działające przeciwzapalnie i schładzająco;
  • nie zrywamy łuszczącej skóry;
  • pijemy dużo wody, aby odpowiednio nawodnić organizm;
  • pozostajemy w zacienionym miejscu lub pomieszczeniu, a w czasie wyjść zakrywamy podrażnioną skórę przewiewnymi tkaninami, jak len czy bawełna;
  • nie wychodzimy na słońce aż do momentu całkowitego wygojenia rany;
  • przy pojawieniu się niepokojących objawów, jak gorączka czy osłabienie konsultujemy się z lekarzem.

Przy oparzeniach II stopnia postępujemy dokładnie tak samo, jak przy oparzeniu I stopnia. Tutaj dodatkowo pojawiają się pęcherze, wypełnione płynem surowiczym. Pamiętajmy zawsze, że nie wolno ich przekłuwać, ponieważ nakłucie otwiera drogę zakażeniu. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się należy skontaktować się z lekarzem.

Oparzenie słoneczne III stopnia wywołuje najgroźniejsze dolegliwości. Obok tych, które towarzyszą łagodniejszym oparzeniom zniszczenia obejmują także tkankę podskórną i nerwy, często dochodzi do uszkodzenia receptorów czuciowych i w miejscu oparzenia pojawia się brak czucia. Taki stan wymaga już szybkiej interwencji medycznej i specjalistycznej opieki lekarskiej. Poważne oparzenia wymagają zastosowania opatrunku z solą srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub z bacytracyną.

Reklama

Co stosować na oparzenia słoneczne i jak je złagodzić?

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? W sklepach, aptekach lub drogeriach możemy znaleźć wiele preparatów na tego typu oparzenia. Najczęściej występują w postaci kremów, balsamów, maści, żeli, sprayu, pianek lub plastrów na oparzenia. Szczególną kategorią są preparaty na oparzenia słoneczne dla dzieci.

Kosmetyki na oparzenia powinny spełniać kilka ważnych funkcji, takich jak:

  • łagodzenie podrażnienia i zaczerwienienia skóry;
  • utrzymywanie skóry w dobrej kondycji;
  • pozostawianie uczucia ulgi i ukojenia w miejscu oparzenia po aplikacji produktu;
  • działanie chłodzące na skórę;
  • łagodzenie bólu;
  • zawartość składników, które tworzą na powierzchni skórę warstwę ochronną.

Dobre na oparzenia słoneczne są produkty, które zawierają:

  • alantoinę;
  • D-panthenol;
  • mentol;
  • algi;
  • srebro koloidalne;
  • olej awokado;
  • aloes;
  • masło shea;
  • witaminę A i E.

Kosmetyki

Popularnymi kosmetykami, łagodzącymi objawy skórne są kremy i balsamy na oparzenia słoneczne.

Jaki krem będzie najlepszy? Dobrym wyborem jest nawilżający krem na oparzenia słoneczne. Takie produkty mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Krem musi zawierać filtry UV, aby skutecznie chronić skórę przed dalszym działaniem słońca. W składzie powinny znajdować się składniki aktywne, jak aloes, pantenol lub bisabolol. Osoby ze skłonnościami do podrażnień skóry powinny wybierać preparaty przeznaczone do cery wrażliwej, aby dodatkowo nie podrażniać miejsca oparzenia.

Innym skutecznym produktem są balsamy na oparzenia słoneczne. Posiadają podobny skład i działanie, jak kremy. Balsamy pielęgnują skórę i łagodzą podrażnienia. Są przeznaczone do cery suchej i wymagającej silnej regeneracji. Zawarte w nich składniki, jak pantenol, alantoina czy betaina wspierają skórę w procesach odnowy. Dobre balsamy zawierają także składniki chłodzące, jak mentol czy eukaliptus.

Maści i żele na oparzenia słoneczne

Na schłodzonym i dobrze odkażonym miejscu oparzenia warto stosować maści i żele. 

Żele na oparzenia słoneczne wchłaniają się dość szybko, dzięki swojej konsystencji. To sprawia, że przynoszą prawie natychmiastową ulgę i łagodzą takie objawy, jak pieczenie, swędzenie i ból. Skuteczne działanie na oparzenia słoneczne wykazują żele chłodzące. To rodzaj hydrożeli, które regulują poziom wilgotności rany. Oznacza to, że pochłaniają wilgoć i zabezpieczają chore miejsce przed wysuszeniem. Przynoszą ulgę, szybko chłodzą i łagodzą ból. Na rynku dostępne są hydrożele w tubce. Warto zabezpieczyć taki żel dodatkowym opatrunkiem, aby zbyt szybko nie zetrzeć go ze skóry.

Maści na oparzenia słoneczne to produkty o bardziej skoncentrowanej formule, przeznaczone do miejscowego stosowania. Aktywnymi składnikami takich preparatów są pantenol, alantoina oraz witamina A, która wspiera odbudowę uszkodzonej skóry. Zadaniem maści jest tworzenie bariery ochronnej na skórze. Ta funkcja jest możliwa dzięki gęstej konsystencji. Na oparzenia słoneczne najlepiej wybrać maść, posiadającą właściwości nawilżające i składniki aktywne, które są w stanie głęboko wnikać w tkankę skóry. Te produkty polecane są głównie dla oparzeń II stopnia, czyli przy leczeniu bardziej intensywnych zmianach na skórze i silniejszych dolegliwościach. Maść sprawdza się w leczeniu skóry wymagającej bardziej intensywnej terapii i silnej ochrony przed ewentualnymi infekcjami.

Szczególnie polecana jest maść na bazie srebra. Srebro wykazuje działanie antybakteryjne i jest doskonałą alternatywą dla maści z antybiotykiem, których stosowanie przy ranach oparzeniowych nie jest zalecane.

Spray i pianka

Dobrym rozwiązaniem złagodzenia objawów oparzenia są spraye i pianki. To produkty łatwe w użyciu, nadające się do miejscowego stosowania na uszkodzoną skórę. 

Pianki na oparzenia słoneczne działają odbudowująco i naprawczo na chorobowo zmienione miejsca na skórze. Warto, aby w swoim składzie posiadały wysokie stężenie pantenolu i aloesu.

Spray na oparzenia słoneczne działa chłodząco i przynosi natychmiastową ulgę. Pianki tworzą skuteczną barierę ochronną i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, łagodzą zaczerwienienie i uczucie pieczenia.

Plastry

Skutecznym i nowoczesnym produktem są plastry na oparzenia słoneczne (chłodzące). Najczęściej stosowane są hydrożelowe opatrunki na oparzenia. Takie plastry zawierają wilgotny żel, który wspiera proces gojenia poparzonej skóry.

Plastry działają na chorą skórę poprzez:

  • chłodzenie;
  • nawilżanie;
  • przyspieszanie gojenia ran, dzięki wytworzeniu właściwego wilgotnego środowiska;
  • pochłanianie nadmiaru wysięku dzięki właściwościom chłonnym;
  • zmniejszanie uczucia bólu przez odbieranie ciepła z poparzonego miejsca i oddawanie go warstwie żelowej,
  • ograniczenie penetracji ciepła w głąb tkanek.

Plastry żelowe nie powinny być stosowane na sączące się rany i przy oparzeniach III stopnia.

Reklama

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Wsparciem w leczeniu skutków zbyt długiego korzystania ze słońca są domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Pamiętajmy jednak, że te metody mają na celu łagodzenie skutków, a nie leczenie poparzonej słońcem skóry.

Do składników naturalnych, które łagodzą oparzenia słoneczne zaliczamy aloes, kefir, maślankę, maść propolisową, ziemniaki, zioła i ogórki. 

Wśród naturalnych sposobów na łagodzenie oparzenia wyróżniamy:

  • żel aloesowy, który posiada właściwości kojące i nawilżające. Należy nim posmarować ranę po 2-3 dniach po oparzenia;
  • maść propolisowa, która na skórę działa przeciwbólowo i łagodzi uczucie pieczenia. Warto chore miejsce posmarowane maścią i owinąć gazą;
  • maślanka, kefir i jogurt, które nawilżają i chłodzą. Dzięki zawartości żywych kultur bakterii wspierają odzyskanie właściwego poziomu pH oparzonego miejsca na skórze;
  • świeże ogórki, które zawierają antyoksydanty i witaminę C. Papkę przygotowaną z takich ogórków nakładamy w miejsce oparzenia i trzymamy aż do momentu, kiedy nasza mikstura nagrzeje się od ciała;
  • olejek lawendowy, który przyspiesza gojenie i zapobiega bliznom. Olejek możemy zmieszać z oliwą z oliwek w stosunku 1:3. Taką miksturę nakładamy na oparzenie. Pamiętajmy - nigdy nie bandażujemy;
  • żyworodka, która posiada właściwości przeciwzapalne, gojące, ziarninujące i odkażające. Z tej rośliny wytwarzane są maści, można ją także kupić w zasypce;
  • olejek z drzewa herbacianego, który posiada silne działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo łagodzi uczucie pieczenia i oczyszcza rany, przyspieszając proces gojenia;
  • soda, która złuszcza uszkodzony naskórek i szybko go regeneruje. Z sody oczyszczonej możemy zrobić papkę w proporcjach 1:5. Trzymamy ją przez 15 minut na skórze;
  • zioła na oparzenia, które w postaci okładów łagodzą stany zapalne. Zaliczamy do nich dziurawiec, rumianek, czarny bez lub nagietek;
  • ziemniaki, a konkretnie okłady z surowych ziemniaków lub papki, które zapobiegają powstawaniu pęcherzy na skórze i łagodzą ból, dzięki zawartej w nich atropinie.

Reklama

Co na oparzenia u dzieci?

Dzieci są bardziej narażone na silne działanie promieni słonecznych niż dorośli. Ich skóra jest delikatna i wrażliwa, a gruczoły potowe nie w pełni rozwinięte, dlatego też słabiej chłodzą organizm maluchów. Na oparzenia słoneczne u dzieci najlepiej stosować produkty przeznaczone właśnie dla dzieci, czyli takie, które są bezpieczne dla ich wiotkiej i wrażliwej skóry.

Pierwszym działaniem przy oparzeniu u dziecka powinno być schłodzenie tego miejsca oparzenia i przemycie letnią wodą. Możemy także przyłożyć okłady zimnej wody (schłodzony ręcznik lub prześcieradło). Takie okładamy robimy, co 15-20 minut, systematycznie je zmieniając.

Co stosować na oparzenia słoneczne u dzieci? Oto przykłady produktów:

  • lekkie pianki lub żele, które zawierają alantoinę, aloes lub pantenol. Preparaty te pielęgnują wysuszoną i podrażnioną skórę. Dodatkowo ją nawilżają i zwiększają elastyczność;
  • krem na oparzenia, najlepiej taki, który zawiera naturalne składniki, jak aloes, prowitamina B5 lub witamina E. Te składniki działają kojąco i wspierają regenerację skóry;
  • maść, która wskazana jest przy głębszych oparzeniach. Warto stosować te, które posiadają właściwości przeciwzapalne, minimalizują ryzyko infekcji i wspierają odbudowę uszkodzonej skóry. Skutecznymi składnikami są alantoina, srebro koloidalne, ekstrakty z ziół;
  • żele, które łagodzą ból i pieczenie.

Preparaty dla najmłodszych powinny być hipoalergiczne i przeznaczone dla skóry wrażliwej. Zawsze należy zapoznać się z ulotką informacyjną leku i sprawdzać, czy jest on dozwolony do stosowania u najmłodszych.

Czytaj również

Bibliografia

  • F. Kuros, K. Pinas, K. Skalska, J. Skupień „Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się̨ skory”, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8.
  • M. Ebisz, M. Brokowska „Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę̨ człowieka”, Hygeia Public Health 2015, 50(3): 467-473.
  • A. Wojas−Pelca, A. K. Jaworek, L. Rajzer „Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego - przegląd wybranych zagadnień”, Family Medicine & Primary Care Review, 2007, 9, 1: 131-135, Wydawnictwo Continuo.
  • Ł. Matusiak, E. Baran, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM we Wrocławiu „Oparzenia słoneczne - problem wciąż aktualny”, Medycyna po Dyplomie, 2007;16/7:12-18.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pierwsza pomoc
Utrata przytomności - przyczyny, pierwsza pomoc, skutki
Mężczyzna podczas odmlenia na kierownicy samochodu
Wstrząs hipowolemiczny (wstrząs krwotoczny) - przyczyny, objawy, postępowanie
Pacjent po wstrząsie hipowolemicznym
Kiedy wzywamy karetkę pogotowia?
Podobne artykuły
Kobieta ma ranę na placu i zastanawia się nad pierwszą pomocą przy oparzeniach
Pierwsza pomoc przy oparzeniach - jak wygląda i co robić? Kiedy udać się do szpitala?
Ręka kierująca kabel do gniazdka przez porażeniem prądem
Porażenie prądem - przyczyny. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pierwsza pomoc
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Łańcuch przeżycia to zespół czynności podejmowanych po nagłym zatrzymaniu krążenia
Jakie są poszczególne etapy w łańcuchu przeżycia?
Kobieta stosuje preparat na oparzenia słoneczne
Co jest najlepsze na oparzenia słoneczne? Preparaty i domowe sposoby

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!