Ząbkowanie u niemowląt - objawy
Codzienna obserwacja dziecka sprawia, że to rodzice są najbardziej kompetentni, by ocenić, czy przyczyną płaczu jest głód, mokra pieluszka czy problem o charakterze medycznym. Nie zawsze zmienne humory malucha muszą oznaczać, że właśnie rozpoczęło się ząbkowanie, ale między 5. a 12. miesiącem życia warto być wyczulonym na jego charakterystyczne objawy.
Obfite ślinienie to często pierwszy znak, że niebawem w buzi dziecka pojawią się ząbki. Potrzebne staje się częste osuszanie ust i brody oraz używanie tłustego kremu, by zabezpieczyć te okolice przed podrażnieniami. Rodzice zauważają również, że niemowlę wkłada do buzi różne, przypadkowe przedmioty. W ten sposób chce samo poradzić sobie ze swędzącymi dziąsłami, ale o wiele bezpieczniejsze będą gryzaki przeznaczone specjalnie dla dzieci.
Dużo większe zaniepokojenie wzbudzi na pewno utrata apetytu, apatyczność, zwiększona płaczliwość, niespokojny sen, a nawet podwyższona temperatura ciała. Zwykle waha się między 37,5-38 stopni i powinna ustąpić zaraz po pojawieniu się zęba.
Bolesne ząbkowanie. Dlaczego pierwsze zęby u niemowlaka powodują ból?
Kiedy zajrzymy do buzi maluszka wchodzącego w etap ząbkowania, od razu zauważymy, z czego wynika towarzyszący mu ból. Dziąsła będą widocznie rozpulchnione i zaczerwienione oraz można będzie dostrzec zarys pierwszych ząbków. Zanim znajdą się na właściwym miejscu, muszą przedostać się przez otwór kostny, a następnie przebić błonę śluzową. Może to spowodować powstanie stanu zapalnego, którego następstwem będzie pojawienie się gorączki. Bolesne ząbkowanie to niekiedy również wynik nieprawidłowości w ułożeniu ząbków, co jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.
Reklama
Domowe sposoby na ząbkowanie
Ząbkowanie trudny okres nie tylko dla dziecka, ale także jego rodziców, którzy chcą oszczędzić mu bólu. Najłatwiej dostępne są wszelkie domowe sposoby na złagodzenie dziecięcych dolegliwości. Ponieważ bazują na produktach, które często mamy pod ręką, możesz od razu pomóc maluchowi.
- Napar z rumianku to babciny sposób na bolesne ząbkowanie - wystarczy przygotowaną herbatką nasączyć tetrową ściereczkę i przemywać bolące miejsce. Rumianek ma działanie ściągające i przeciwzapalne, a jeśli wcześniej schłodzimy okład w lodówce, ulga będzie jeszcze większa.
- Gryzaki to jeden z najpopularniejszych sposobów na swędzące dziąsła. Część z nich posiada w środku wodę lub żel, który należy schłodzić, inne wyposażone są w masujące wypustki.
- Nie kupiłeś jeszcze gryzaka? Możesz podać dziecku produkty z domowej kuchni, które również przyniosą mu ulgę. Skórka od chleba lub lekko zmrożona marchewka z powodzeniem mogą zastąpić produkt ze sklepu.
- Masaż dziąseł to skuteczny i prosty sposób, by pomóc dziecku. Wystarczy delikatnie uciskać palem bolące miejsce.
Poznaj kalendarz ząbkowania i kliknij tutaj.
Masaże pomocne przy ząbkowaniu
Masowanie dziąseł to jeden z domowych sposobów na bolesne ząbkowanie. Rodzice mogą w tym celu posługiwać się jedynie palcami, ale na rynku dostępne są również specjalne masażery, które ułatwią zabieg. Wykonane są z bezpiecznego silikonu i mają postać nakładki wyposażonej w masujące wypustki z jednej strony oraz silikonowe włoski z drugiej. Dodatkowo pomagają w utrzymaniu jamy ustnej dziecka w czystości i przyzwyczajają malucha do późniejszego korzystania ze szczoteczki do zębów.
Reklama
Co na ząbkowanie? Skuteczne preparaty łagodzące bólu dziąseł u dzieci
Zdarza się, że ząbkowanie powoduje tak duży dyskomfort u dziecka, że konieczne staje się szukanie porady w aptece. Dostępne preparaty i leki pomogą obniżyć gorączkę, złagodzą ból oraz ukoją opuchnięte dziąsła. W razie wątpliwości zapytaj farmaceutę o najlepszy lek na konkretne problemy, z którymi mierzy się ząbkujący maluch. Należą one do różnych kategorii - nie wszystkie dedykowane są wyłącznie ząbkującym dzieciom, ale najważniejsza jest poprawa komfortu życia malucha i jego bezpieczeństwo.
Środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe przy ząbkowaniu
Wielu rodziców chce uniknąć podawania dziecku leków przeciwbólowych i zwleka z podjęciem tej decyzji. Jednak gorączka nigdy nie może zostać zignorowana! Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo niemowląt, bo obecnie w każdej aptece można znaleźć preparaty, które można stosować już od 3. miesiąca życia. Krople, syropek lub czopki zawierają odpowiednią dawkę paracetamolu lub ibuprofenu, są łatwe do podania oraz szybko przyniosą ulgę w gorączce i bólu.
Podczas ząbkowania pomogą również leki homeopatyczne. Nie są jednak tak skuteczne i szybkie w działaniu, dlatego polecane są w przypadku łagodniejszych objawów.
Maść lub żel na ząbkowanie
Jednym z najpopularniejszych preparatów na bolące dziąsła i wyrzynanie się zębów są działające miejscowo maści i żele. Są alternatywą dla mocniejszych leków i rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo ich stosowania. Żeby okazały się skuteczne, sprawdź, co znajduje się w ich składzie! Niezbędny jest środek przeciwbólowy oraz substancja łagodząca podrażnienia i działająca przeciwzapalnie.
- Lidokaina - to najczęściej wykorzystywany składnik aktywny. Zapewnia szybkie działanie znieczulające, ale jednocześnie jest ono krótkotrwałe, dlatego żele należy nakładać kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
- Rumianek - ma działanie przeciwzapalne i uspokajające, dlatego jest tak często polecany dla dzieci w okresie ząbkowania. Postać maści lub żelu pozwala na łatwiejsze stosowanie niż w przypadku samodzielnie przygotowanego naparu
- Szałwia - to kolejny naturalny składnik, który korzystnie działa na błonę śluzową jamy ustnej dziecka łagodząc ból. Podobnie jak rumianek ma właściwości przeciwzapalnie, a dodatkowo wzmacnia dziąsła.
- Sok z aloesu - koi podrażnienia oraz działa ściągająco, dzięki czemu łagodzi swędzenie w miejscach, gdzie pojawiają się pierwsze ząbki. Ma działanie przeciwzapalne i pomaga zmniejszyć opuchliznę.
- Prowitamina B5 - wiele produktów z apteki posiada ją w swoim składzie. Jeśli chcesz zadbać o szybszą regenerację dziąseł, warto wybrać żel dla ząbkujących dzieci z dodatkiem właśnie tego składnika.
Reklama
Ile trwa ząbkowanie u niemowląt i kiedy powinniśmy się niepokoić?
Ząbkowanie to jeden z najtrudniejszych okresów dla młodych rodziców. Dziecko wymaga wówczas wyjątkowo wiele uwagi i cierpliwości, tym bardziej że proces stopniowego pojawiania się nowych zębów będzie trwał wiele tygodni - zazwyczaj kończy się między 23. a 31. miesiącem życia. Szukając informacji o przebiegu ząbkowania, należy pamiętać, że dzieci rozwijają się w swoim tempie, a duże znaczenie mają w tym przypadku również czynniki genetyczne. Powodem do niepokoju powinien być jednak brak jakichkolwiek objawów ząbkowania po ukończeniu 12. miesiąca życia. Wówczas warto skontaktować się z pediatrą oraz stomatologiem dziecięcym.
Niektórzy rodzice mogą zaobserwować również pewne mniej typowe objawy ząbkowania. Należy do nich przede wszystkim zwiększenie ilości wydzieliny z nosa, nieco przypominające katar, mogą pojawiać się również napady kaszlu. Aby wykluczyć przeziębienie, warto udać się na konsultację lekarską. Podobnej reakcji ze strony rodziców wymagają również powtarzające się biegunki, wymioty lub wysypka.