Trwa pylenie traw
Trawy są największą zmorą dla osób ze skłonnościami do alergii wziewnych. Występują powszechnie zarówno w miastach, jak i na terenach pozamiejskich, więc właściwie nie ma przed nimi ucieczki. Ponieważ w Polsce występuje wiele gatunków traw, ich kwitnienie jest długotrwałe.
Niektóre gatunki (np. słodka trawa wiosenna) zaczynają pylić już w maju, natomiast gatunki późniejsze pylą nawet do połowy sierpnia, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Kiedy pylą trawy można w prosty sposób sprawdzić w internetowym kalendarzu pylenia roślin.
Alergeny pyłków traw są w naszym klimacie najczęstszą przyczyną poważnych dolegliwości alergicznych:
- kataru siennego,
- łzawienia i podrażnienia oczu,
- zapalenia spojówek,
- alergicznego nieżytu nosa,
- ograniczonej drożności górnych dróg oddechowych,
- obrzęków,
- atopowej astmy pyłkowej objawiającej się kaszlem i dusznościami.
Czas najwyższego stężenia pyłków traw w powietrzu to poranek i popołudnie, dlatego alergikom uczulonym na trawy zaleca się wychodzenie z domu wyłącznie w południe i wieczorami – kiedy stężenie spada i tym samym powoduje łagodniejsze dolegliwości.
Reklama
Które byliny pylą w czerwcu?
Czerwiec jest miesiącem, w którym większość drzew kończy już swoje kwitnienie, uaktywniają się za to niektóre byliny, przysparzając zdrowotnych problemów alergikom.
W czerwcu pylą:
- babka lancetowata – jej kwitnienie rozpoczyna się w maju i ciągnie się aż do początku września. Apogeum pylenia babki przypada jednak na przełom czerwca i lipca. Babka występuje najpowszechniej na rolnych nieużytkach, poza aglomeracjami miejskimi. Objawami alergii na jej pyłki są głównie: zapalenie spojówek i katar sienny,
- szczaw – podobnie, jak babka lancetowata, pyli od maja aż do września, głównie na terenach pozamiejskich. Może powodować alergiczny nieżyt nosa oraz łzawienie i podrażnienie oczu i błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
- pokrzywa – jej pyłki są jednym z mocniej uczulających alergenów. Okres jej kwitnienia jest bardzo długi – od maja do września, a w sprzyjających warunkach atmosferycznych, nawet do początku października. Pokrzywa jest chwastem powszechnie spotykanym na terenach pozamiejskich, więc stężenie jej pyłków w powietrzu latem jest wysokie i powoduje alergiczne dolegliwości jak nieżyt nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
- komosa – jest powszechnie spotykanym chwastem. W Polsce najbardziej popularny jest jej gatunek nazywany lebiodą (komosa biała). Nie jest alergenem dominującym, ale może wywoływać katar sienny i podrażnienia, szczególnie tam, gdzie rośnie gęsto – głównie na terenach pozamiejskich.
Reklama
Drzewa i krzewy pylące w czerwcu
Pylenie większości gatunków drzew i krzewów przypada raczej na wczesną wiosnę. Wierzba, topola, leszczyna, olcha, sosna w czerwcu nie są już aktywne, a alergicy uczuleni na ich pyłki mogą już wówczas odetchnąć z ulgą. Nadal jednak w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie pyłków dębu. Ponadto trwa w czerwcu kwitnienie lipy, czarnego bzu i platanu.
Czarny bez często stosowany jest jako roślina lecznicza, choćby jako źródło witaminy C pomocniczo w walce z przeziębieniem. Przed jego zastosowaniem warto jednak pamiętać, że może on wywoływać reakcje alergiczną, a w skrajnych przypadkach (na szczęście zdarzają się one rzadko) – wstrząs anafilaktyczny.
Uczulenie na pyłki platanu grozi przede wszystkim mieszkańcom miast, jest to bowiem drzewo parkowe spotykane przeważnie na terenach zielonych aglomeracji miejskich.
Czytaj: