Brzoza
Kwiecień to czas pylenia głównie drzew liściastych. Największym postrachem alergików jest bardzo powszechna w Polsce brzoza – pospolite drzewo, która można spotkać niemal wszędzie – przede wszystkim na obszarach pozamiejskich, ale również na terenach zielonych nawet w dużych miastach.
Pyłki brzozy są niebezpiecznym alergenem, ponieważ ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie, m. in. właśnie ze względu na gęstość występowania tych drzew. Najwyższe stężenie przypada zazwyczaj na drugą połowę kwietnia i rośnie w godzinach popołudniowych.
Brzoza przeważnie zaczyna kwitnąć na początku kwietnia, jednak w cieplejszych rejonach lub cieplejszych latach pylenie może zacząć się już pod koniec marca. Stężenie jej pyłków spada całkiem dopiero na początku maja. Uczulenie na pyłki brzozy powoduje katar sienny, łzawienie oczu, swędzenie, atopową astmę oskrzelową.
Reklama
Topola
Topola również jest powszechnym, często spotykanym w Polsce drzewem, zarówno na terenach miejskich, jak i pozamiejskich. Jej pylenie rozpoczyna się nieco wcześniej niż brzozy – już pod koniec marca i trwa czasem do końca maja lub pyli na początku lipca. Silniej uczulają męskie osobniki topoli, najwyższe stężenie ich pyłków przypada na drugą połowę kwietnia.
Alergia na pyłki topoli objawia się przeważnie katarem siennym, łzawieniem oczu, podrażnieniem, swędzeniem. Charakterystyczny biały puch gubiony przez topolę pod koniec kwietnia nie zawiera alergenów. Topola może powodować alergię krzyżową w połączeniu z pyłkami wierzby.
Reklama
Wierzba
Na oddziaływanie alergenów wierzby szczególnie narażeni są mieszkańcy miast, ponieważ jest to drzewo przede wszystkim spotykane w parkach, na skwerach lub terenach zielonych osiedli miejskich. W przestrzeniach pozamiejskich przeważnie rośnie daleko od domów mieszkalnych.
Kalendarz dla alergików wskazuje, że wierzba w cieplejszych rejonach zaczyna kwitnąć już pod koniec lutego, jednak największe stężenie jej pyłków w powietrzu przypada właśnie na kwiecień. Może powodować katar sienny, świąd i podrażnienia.
Reklama
Jesion
Jesion zaczyna pylićw tym samym czasie, co brzoza. W zależności od pogody i temperatury powietrza w różnych rejonach Polski, stężenie jego pyłków w powietrzu może być różne. Przeważnie pylenie rozpoczyna się w ostatnich dniach marca, a kończy w połowie maja. Najwyższe stężenie przypada jednak na kwiecień. Jesion „produkuje” więcej alergennych pyłków niż inne drzewa kwitnące w tym samym okresie, jednak jego aktywność nie jest w Polsce tak silnie odczuwana, jak w krajach Europy Zachodniej, o czym warto wiedzieć, planując urlopowe podróże.
Jesion może także powodować alergie krzyżowe z pyłkami drzewa oliwnego lub ligustru – popularnego u nas żywopłotu zdobiącego zarówno ogrodzenia w terenach miejskich jak i na wsiach.
Uczulenie na pyłki jesionu objawia się nieżytem nosa i zapaleniem spojówek.
Czytaj: