Pylenie roślin zimą
Z pyleniem roślin i wywoływanymi przez nie alergiami kojarzymy przede wszystkim okres wiosenno-letni, kiedy wszystko dokoła kwitnie, a unoszące się w powietrzu pyłki kwiatów wywołują dokuczliwe dolegliwości, takie jak:
- katar sienny,
- łzawienie,
- zaczerwienienia na skórze,
- podrażnienia skóry lub śluzówki nosa,
- nieżyt nosa,
- kaszel,
- duszności.
Okazuje się jednak, że pylenie niektórych roślin zaczyna się dużo wcześniej. Są takie, które uaktywniają się już w lutym, czyli w środku zimy. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy i występujące dolegliwości (wymienione powyżej) przypisuje przeziębieniu, a nie uczuleniu.
Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Nie jest to łatwe, ponieważ objawy są bardzo podobne. Alergia z reguły utrzymuje się dłużej, ma charakter przewlekły i przechodzi dopiero wówczas, kiedy osoba uczulona traci kontakt z alergenem wywołującym zespół objawów. Dlatego, kiedy stosowanie leków na przeziębienie nie pomaga, warto sięgnąć po leki odczulające, nawet jeśli dolegliwości występują w okresie zimowym.
Reklama
Olcha
Według kalendarza alegricznego, luty to miesiąc, w których pylenie olchy osiąga wręcz swoje apogeum, a objawy alergii u osób uczulonych na olchę są wówczas najbardziej uciążliwe. W drugiej połowie lutego stężenie jej pyłków w powietrzu jest zdecydowanie najwyższe na terenie całej Polski. Na początku miesiąca dolegliwości związane z alergią na pyłki olchy mogą odczuwać tylko osoby silnie na nią uczulone.
Stężenie jest wtedy jeszcze bardzo niewielkie, ale rośnie z czasem.Choć aktywność alergenna olchy najwyższa jest pod koniec lutego, warto pamiętać, że roślina ta pyli aż do połowy kwietnia i nawet wtedy objawy mogą być nadal odczuwalne.
Dolegliwości wywoływane przez pyłki olchy to:
- katar sienny,
- łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
- swędzenie nosa,
- ograniczona drożność nosa.
U dzieci z silnymi skłonnościami alergicznymi pyłki olchy mogą nawet wywoływać astmę pyłkową objawiającą się kaszlem i dusznościami.
Reklama
Leszczyna
Luty to także miesiąc, w którym zaczyna pylić leszczyna. Z reguły najwyższe stężenie pyłków leszczyny w powietrzu ma miejsce po połowie lutego, jednak wiele zależy od warunków atmosferycznych i temperatury. W ostatnich latach, kiedy zimy są coraz cieplejsze, zdarza się, że leszczyny zaczynają pylić już nawet pod koniec stycznia. Ich pylenie przeważnie kończy się w marcu, bywa jednak, że przeciąga się aż do pierwszej połowy kwietnia.
Leszczyna to krzew często sadzony w ogrodach i na działkach, ze względu na ceniony smak rodzonych przez nią orzechów laskowych. Czasem rośnie również dziko w lasach liściastych i mieszanych. Dlatego też najczęściej spotykana jest na terenach pozamiejskich, a jej pyłki mogą powodować dokuczliwe dolegliwości u osób uczulonych mieszkających na wsi lub spędzających czas wolny poza miastem w okresie zimowo-wiosennym.
Czytaj:
- Alergia na pyłki roślin – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
- Co teraz pyli?
- Co pyli w marcu?
- Co pyli w maju?
- Co pyli w lipcu 2021?