Zarodniki grzybów mikroskopowych
W Polsce powszechne są dwa rodzaje grzybów mikroskopowych, które w szczególny sposób uciążliwe są dla osób skłonnych do alergii wziewnych:
- Cladosporium,
- Alternaria.
Wysokie stężenie ich alergennych zarodników jest odnotowywane w powietrzu już od czerwca właściwie we wszystkich rejonach kraju.
W październiku jest ono już niższe, ale nadal powodować mogą:
- katar sienny objawiający się wodnistą wydzieliną z nosa,
- świąd nosa i okolic oczu,
- ograniczoną drożność nosa,
- łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
- obrzęk wokół oczu.
Zarodniki grzybów pleśniowych są jednym z najsilniejszych (obok pyłków brzozy i traw) alergenów występujących w przyrodzie w naszym klimacie. Okres ich pylenia jest długi, obejmuje całe lato i jesień, nie dając wytchnienia uczuleniowcom. Ponadto zarodniki te charakteryzują się mikroskopijnymi rozmiarami. Mogą być łatwo unoszone przez wiatr i dlatego rozdmuchiwane są na wielkie odległości, więc nie ma przed nimi ucieczki. Ich największe stężenie odnotowuje się w ciepłe i suche dni (nieobciążone wilgocią najłatwiej unoszą się w powietrzu).
Grzyby z rodzaju Alternariakończą pylić we wrześniu. Ich zarodniki obecne są w powietrzu w pierwszej połowie miesiąca, w drugiej – znikają całkowicie i przestają powodować reakcje alergiczne. Niestety zarodniki grzybów Cladosporiumnadal uprzykrzają życie osobom na nie uczulonym. Pod koniec września ich stężenie spada do średniego tylko w niektórych rejonach Polski, w większości z nich jednak pozostaje wysokie jeszcze w październiku.
Reklama
Jakie chwasty pylą w październiku?
Co jeszcze – prócz grzybów mikroskopowych – pyli w październiku? Wciąż aktywne są niektóre popularne byliny:
- ambrozja– w pierwszej połowie października utrzymuje się w powietrzu niskie stężenie pyłków ambrozji, szczególnie w zachodnich rejonach Polski. W drugiej połowie spada całkowicie i nie powoduje już reakcji uczuleniowych. Ambrozja pyli krótko i niezbyt obficie, jednak może powodować alergie krzyżowe w połączeniu z pyłkami rumianku, bylicy i słonecznika,
- nawłoć– jest rośliną, której najbardziej intensywne kwitnienie przypada na przełom września i października. Jest chwastem bardzo powszechnie spotykanym na terenach pozamiejskich. Alergie na szczęście powoduje niezwykle rzadko, jednak na indywidualne tendencje do reakcji alergicznych nie można całkowicie lekceważyć obecności jej pyłków w powietrzu w okresie jesiennym,
- babka zwyczajna, komosa, szczaw i pokrzywa– są chwastami dość silnie uczulającymi (przede wszystkim pyłki pokrzywy). Według kalendarzy pylenia wszystkie kończą swoją aktywność we wrześniu, jednak w wyjątkowo sprzyjających warunkach atmosferycznych, stężenie ich pyłków w powietrzu odnotowuje się jeszcze w pierwszej połowie października.