Reklama
Zarodniki grzybów Cladosporium
W naszym klimacie dwa rodzaje grzybów pleśniowych są wyjątkowo dokuczliwe dla osób cierpiących na alergię wziewną:
- Cladosporium,
- Alternaria.
Ich zarodniki są jednym z najsilniejszych spotykanych w Polsce alergenów unoszących się w powietrzu latem i wczesną jesienią. Okres ich pylenia jest w dodatku długi, także są prawdziwym utrapieniem dla alergików. Pyłki grzybów są bardzo niewielkich rozmiarów, dlatego wiatr z łatwością rozdmuchuje je na duże odległości, a ludziom na nie uczulonym trudno jest się przed nimi ustrzec. Ich największe stężenie odnotowuje się, kiedy panują wysokie temperatury i mała wilgotność.
Grzyby z rodzaju Aletrnariawe wrześniu kończą już pylić. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu tylko w pierwszej dekadzie września, w drugiej – znikają całkowicie. Zarodniki grzybów Cladosporiumnatomiast jeszcze nie dają od siebie odpocząć. Niemal przez cały wrzesień ich stężenie w całej Polsce jest wysokie lub bardzo wysokie, tylko w niektórych rejonach spada do średniego w ostatnich dniach miesiąca.
Alergia na zarodniki grzybów pleśniowych objawia się:
- swędzeniem nosa i okolic oczu,
- wodnistym katarem siennym,
- ograniczoną drożnością nosa,
- łzawieniem i zaczerwienieniem oczu.
Reklama
Koniec pylenia traw
Wrzesień jest miesiącem wyczekiwanym przez osoby uczulone na pyłki traw. Są one najsilniejszym alergenem ze wszystkich zawartych w roślinach rosnących w naszym klimacie.
Trawy pylą już od kwietnia i uprzykrzają życie uczuleniowcom, powodując:
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
- zapalenie spojówek,
- katar sienny
- kichanie,
- podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu,
- łzawienie,
- ograniczoną drożność nosa.
Według internetowego kalendarza pylenia roślin, w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Polski trawy kończą swoją aktywność już w pierwszych dniach września. W pozostałych częściach kraju stężenie ich pyłków zanika około tygodnia lub dwóch później (wiele zależy też od panujących warunków atmosferycznych).
Warto pamiętać, że pyłki traw najsilniejsze objawy alergii powodują rano i po południu. W południe i wieczorem ich stężenie spada, więc alergicy o tych porach dniach zazwyczaj czują się lepiej.
Reklama
Jakie chwasty pylą we wrześniu?
Mimo, że wrzesień kojarzy się już bardziej z jesienią niż latem i bardziej z grzybobraniem niż zrywaniem kwiatów, należy pamiętać, że niektóre rośliny nadal kwitną, a ich pyłki unoszące się w powietrzu wywołują katar lub napady suchego kaszlu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie objawy nawet jesienią nie muszą być oznaką przeziębienia lub grypy, ale nadal sygnalizować mogą alergię wziewną.
Istnieje kilka popularnych chwastów, które nadal pylą i powodują reakcje uczuleniowe:
- bylica pospolita– kończy pylić w całym kraju dopiero w drugiej połowie września,
- pokrzywa– w większości rejonów Polski kończy pylić w ostatnich dniach września, na Mazowszu i Pomorzu jej pylenie przeciąga się do pierwszej dekady października,
- babka zwyczajna– na Pomorzu i Mazowszu oraz w Polsce centralnej kończy pylić w okolicach połowy września, w pozostałych rejonach nie odnotowuje się już stężenia jej pyłków w powietrzu,
- komosa– w centralnej Polsce jej pylenie kończy się w drugiej połowie sierpnia, jednak w pozostałych rejonach zahacza ono o pierwszą dekadę września,
- ambrozja– w centralnej Polsce kończy pylić w połowie miesiąca, na Pomorzu i Mazowszu – w ostatniej dekadzie, w pozostałych rejonach kraju we wrześniu nie odnotowuje się już stężenia jej pyłków w powietrzu.