Reklama
Co to jest metabolizm?
Metabolizm to inaczej przemiana materii. Pod pojęciem tym rozumiemy ogół reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka oraz innych istot żywych, które służą pozyskiwaniu energii z pożywienia, jej magazynowaniu i pożytkowaniu na rzecz wszelkich procesów życiowych. Tempo metabolizmu jest zróżnicowane osobniczo.
Szybka przemiana materii pozwala zachować niski poziom tkanki tłuszczowej nawet u osób, które odżywiają się obficie, a do tego prowadzą siedzący tryb życia. Z kolei osoby o spowolnionym metabolizmie, dla zachowania szczupłej sylwetki muszą pozostawać aktywne fizycznie, trzymając się przy tym rygorystycznych ram dotyczących żywienia. Jego specyfika jest w około 50 procentach uwarunkowana genetycznie. W dużej więc mierze jesteśmy skazani na to, co zostało zapisane w genach. Z drugiej strony oznacza to jednak, że aż w 50 procentach możemy wpływać na tempo metabolizmu. W jaki sposób?
Reklama
Jak przyspieszyć metabolizm wysiłkiem fizycznym?
Pytanie, co przyspiesza metabolizm, przyświeca każdej osobie, która chce się odchudzać w sposób świadomy i skuteczny. Odpowiedź jest złożona, ponieważ istnieje kilka sposobów na pobudzenie metabolizmu pozwalających osiągnąć wymarzony cel.
Najpowszechniej rekomendowaną metodą podkręcenia metabolizmu jest wysiłek fizyczny. Regularny trening w znaczący sposób przyspiesza bowiem zużywanie energii przez organizm, ograniczając tym samym odkładanie się tanki tłuszczowej. Najefektywniejszy z punktu widzenia osoby odchudzającej się jest trening interwałowy, polegający na zmianie intensywności i tempa ćwiczeń co 30 sekund (np. pół minuty biegu, pół minuty szybkiego marszu). Tego typu naprzemienność powoduje większe zużycie tlenu, co bezpośrednio przekłada się na tempo przemiany materii w komórkach. Co istotne, proces ten trwa jeszcze wiele godzin po zakończeniu treningu. Warto o tym pamiętać. Dzięki temu, po wieczornych ćwiczeniach, także w nocy nasz organizm będzie pracować na zwiększonych obrotach. Poza tym pamiętajmy, że szybkość metabolizmu rosnąć będzie wraz z budowaniem masy mięśniowej.
Dieta przyspieszająca metabolizm
Jak podkręcić metabolizm? Najczęstszym błędem powodowanym przez osoby odchudzające się, jest stosowaniem głodówek, diet monoskładnikowych oraz ekstremalnie niskokalorycznych. U ich podstaw leży elementarne niezrozumienia zasad funkcjonowania organizmu. Diety cud pozwalają wprawdzie w szybkim tempie zrzucić kilka kilo, w dużej mierze jednak spadek na wadze powodowany jest utratą masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Gwałtowne ograniczenie kalorii w żaden sposób nie przyspiesza spalania tłuszczu. Wręcz przeciwnie – zaczyna on być magazynowany w ramach tzw. rezerwy energetycznej, co jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu szykującego się na czas głodu. W dalszej kolejności, wskutek zmiany proporcji pomiędzy tkanką tłuszczową oraz mięśniową, dochodzi do zwolnienia metabolizmu. A więc efektu odwrotnego od założonego.
Początek treści sponsorowanej
INUBIOTYK to unikalna kompozycja błonników, które pozwalają regulować procesy trawienia w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Dzięki niej uwolnisz się od dotychczasowych problemów trawiennych – zaparć, biegunek i wzdęć. Wyraźnie poprawi się efektywność trawienia, gdyż INUBIOTYK zapewni równowagę bakteryjną i zapobiegnie dysbiozie jelitowej. Poznaj wszystkie zalety produktu INUBIOTYK – zadbaj o swoje jelita i komfort swojego życia.
Koniec treści sponsorowanejCo jeść, aby przyspieszyć metabolizm? Celem diety nie jest ograniczanie liczy przyjmowanych pokarmów, lecz swego rodzaju podkręcenie przemiany materii. Aby to osiągnąć, kierujemy się kilkoma zasadami.
- Jemy regularnie, 5 razy dziennie, w odstępach co 3 godziny. Nie przejadamy się, ale też nie dajemy organizmowi powodu do zaniepokojenia i reakcji obronnych skutkujących odkładaniem tłuszczu.
- Menu komponujemy z określonych składników (lista poniżej). Pamiętamy, że w największym stopniu metabolizm podkręcają produkty zawierające duże ilości białka, a małe tłuszczów i węglowodanów.
- Jemy powoli, dokładnie gryząc i przeżuwając.
- Kładziemy nacisk na śniadanie, które powinno być pożywne i najlepiej na ciepło.
- Cały czas zachowujemy aktywność fizyczną, ćwicząc w opisany powyżej sposób.
Reklama
Produkty przyspieszające metabolizm
Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie metabolicznej? Lista jest na tyle długa, by móc ułożyć z jej elementów naprawdę interesujące menu.
- Chude mięso, w tym między innymi zawierająca l-karnitynę cielęcina, a także kurczak i indyk,
- ryby i owoce morza (w tym przede wszystkim łosoś), zawierające duże ilości białka i kwasów omega 3,
- rośliny strączkowe, bogate źródło białka,
- papryka, cytryna, porzeczki i inne produkty zawierające duże ilości witaminy C,
- ostre przyprawy, w tym między innymi chili, pieprz, ale też curry czy cynamon,
- suszone figi,
- kawa, zielona herbata,
- przegotowana, ciepła woda z cytryną o poranku.
Reklama
Tabletki na metabolizm
Na rynku dostępnych jest też wiele tabletek na metabolizm, które wedle zapewnień producentów, przyspieszać mają przemianę materii. W istocie, działanie różnego rodzaju preparatów opiera się na substancjach, które mogą wywierać odziaływanie na tempo metabolizmu, ale też przy okazji hamować apetyt, czy pobudzać perystaltykę jelit. W ich składzie znajdziemy między innymi l-karnitynę, która pobudza metabolizm tłuszczów oraz zwiększający wydatek energetyczny organizmu kwas linolowy (CLA).
Są też wyciągi z zielonej herbaty, kawy czy czarnego pieprzu. Każdy z preparatów zwiększający metabolizm reklamowany jest jako środek o cudownych właściwościach. Przed jego zastosowaniem warto jednak zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, a przynajmniej dokładnie zapoznać się ze składem i właściwościami każdego z elementów.