- Terapia biologiczna to nic innego, jak metoda leczenia pacjenta za pomocą tzw. leków biologicznych. Leki biologiczne są to specjalnie wyprodukowane metodą inżynierii genetycznej i biologii molekularnej białka, które m.in. naśladują czy blokują naturalnie występujące białka w ludzkim organizmie. Niezwykle szybki postęp wymienionych wcześniej dziedzin nauki powoduje postęp w produkcji tego typu leków, co daje nadzieję dla całej rzeszy ludzi, dla których terapia biologiczna staje się nieraz jedyną alternatywą.
Sposób podawania leków
- Leki biologiczne najczęściej podawane są w formie wstrzyknięcia lub wlewu kroplowego. Lek dociera do miejsca stanu zapalnego i oddziałuje w różny sposób na komórki układu odpornościowego, powodując zmniejszenie reakcji zapalnej, a tym samym zmniejszenie aktywności choroby. Omawiane leki formą bardzo przypominają występujące naturalnie w naszym organizmie białka.
- Nic bardziej mylnego. Niestety koszty produkcji leków biologicznych są niezmiernie wysokie, gdyż wymagają bardzo wyspecjalizowanych laboratoriów, nowoczesnych metod produkcyjnych i wielu specjalistów z kilku dziedzin, nie tylko medycznych, tak by lek wprowadzić do lecznictwa. Są one zatem zarezerwowane dla ściśle określonych schorzeń, dla których próby kliniczne przyniosły obiecujące efekty. Do nie tak dawna takie leki były stosowane jedynie w specjalnych programach terapeutycznych, z czasem jednak znajdują coraz więcej zastosowań i coraz więcej pacjentów ma do nich dostęp.
- Znajdują one zastosowanie w kilku dziedzinach medycyny. Bardzo popularne są wśród reumatologów, endokrynologów, gastroenterologów, dermatologów. Coraz popularniejsze stają się wśród onkologów. Do popularnych schorzeń, które leczy się terapiami biologicznymi, zaliczmy: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Także w leczeniu niektórych nowotworów, takich jak np. rak jelita grubego, chłoniaki czy rak piersi, onkolodzy posiłkują się terapiami biologicznymi.
Reklama
Refundacja leków biologicznych
- NFZ refunduje niestety tylko niektóre leki, i to najczęściej w ramach specjalnych programów terapeutycznych, które prowadzone są bardzo często w ramach wyspecjalizowanych oddziałów klinicznych. Jeżeli jednak istnieją wskazania (ściśle określone m.in. przez ustawę refundacyjną), takie leki są włączane w ramach terapii szpitalnej. Na przykład w przypadku chorób reumatycznych do programu terapeutycznego kwalifikuje lekarz leczący, który wypełnia odpowiednie dokumenty i wysyła je do Zespołu Koordynującego przy siedzibie NFZ. Ten właśnie zespół wydaje decyzję w sprawie dołączenia konkretnego pacjenta do danego programu terapeutycznego. Także niestety z dostępnością nie jest jeszcze tak, jakbyśmy tego chcieli.
- W wielu przypadkach kwalifikujących się do wdrożenia leczenia biologicznego zdecydowaną większość kosztów pokrywa NFZ, a pacjent dopłaca jedynie minimalne kwoty. Problem pojawia się wówczas, gdy w określonym schorzeniu nie przewiduje się leczenia lekami biologicznymi, a istnieje potencjalne korzystne działanie takich leków – wtedy najczęściej pełną odpłatność ponosi pacjent.