Zaangażowały się w nią znane gwiazdy – Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Glinka oraz Cezary Żak.
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o rodzajach cukrzycy oraz insulinie, podstawowym leku używanym w walce z tą chorobą. O niedoskonałościach insuliny, której stosowanie nierozerwalnie związane jest z niedocukrzeniem oraz przyrostem masy ciała, ostrzegał profesor Leszek Czupryniak, były Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Mówił też o nowoczesnych terapiach i zastosowaniu nowych leków w leczeniu cukrzycy.
"W Polsce istnieje ograniczona liczba leków na cukrzycę, które są refundowane. Wszystkie nowe, które pojawiły się w ostatnim czasie, nie weszły na żadne listy refundacyjne, a kosztują od 200 do 600 złotych na miesiąc, więc większości pacjentów na nie stać. Od lat walczymy o to, aby decydenci zrozumieli, że refundowanie wcale tak dużo nie kosztuje, a chorzy na cukrzycą powinni być równie ważni, jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej" - stwierdził profesor Czupryniak. I dodał: "Ja mam nieustanne wyrzuty sumienia, kiedy muszę mówić pacjentowi, że są fajne leki, ale trzeba za nie aż tyle zapłacić."
Reklama
Nowe leki dostępne w terapii cukrzycy typu 2
Od kilku lat dostępne są w Polsce dwie najnowsze grupy leków przeciwcukrzycowych, stosowane w krajach rozwiniętych. Jedna z nich to leki inkretynowe, do których należą gliptyny podawane doustnie i analogi GLP-1, podawane podobnie jak insulina w iniekcjach podskórnych. Druga grupa to flozyny, które podawane są doustnie.
Leki inkretynowe stosowane u chorych z cukrzycą typu 2 działają przez pobudzanie wydzielania insuliny, ale w przeciwieństwie do leków tradycyjnych nie powodują niedocukrzeń. Do niedocukrzeń nie dochodzi dlatego, że wydzielanie insuliny jest pobudzane tylko wtedy, gdy zostanie spożyty posiłek. Leki te działają w jelitach, dlatego niejako ,,widzą", że chory zjadł posiłek i dopiero wtedy pobudzają trzustkę do wydzielania insuliny.
Od niedawna pacjenci mają do dyspozycji jeszcze jedną grupę leków jakimi są flozyny. Mechanizm działania flozyn polega na usuwaniu nadmiaru obecnego we krwi cukru z moczem, obniżając w ten sposób jego stężenie we krwi.
Początek treści sponsorowanej
Z systemem ciągłego monitorowania glikemii możesz śledzić poziom cukru w czasie rzeczywistym, bez uciążliwego nakłuwania palca. To innowacyjne rozwiązanie daje pełną kontrolę i spokój ducha, zwłaszcza w codziennym zarządzaniu cukrzycą. Dowiedz się więcej o tym nowoczesnym rozwiązaniu i sprawdź, jak technologia może ułatwić Twoje życie. Wygoda i precyzja na wyciągnięcie ręki - odkryj system już teraz tutaj.
Koniec treści sponsorowanejRozpoznanie a aktywność zawodowa
W cukrzycy liczy się wczesne rozpoznanie choroby oraz to, aby chory nadal utrzymywał aktywność zawodową. Znakomity aktor Dariusz Gnatowski jest chory na cukrzycę, mówi o tym publicznie, żyje aktywnie zawodowo, założył fundację na rzecz walki z cukrzycą. Lech Wałęsa zachorował na cukrzycę jeszcze zanim zaczął swoją działalność publiczną, czyli ta choroba nie uniemożliwiła mu politycznej kariery i wielkie aktywności. Lekarze starają się zachęcić pacjentów, aby także żyli aktywnie.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podaje, że liczba chorych na cukrzycę wciąż rośnie. Podstawą leczenia chorego jest monitorowanie stężenia glukozy we krwi (glikemii).