Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Cukier muscovado - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny

Cukier muscovado jest często traktowany jak zdrowszy zamiennik cukru białego. Jakie są jego właściwości i dlaczego cukier brązowy muscovado jest dużo zdrowszy od tego zwykłego?
Cukier muscovado
Źródło: 123RF
Spis treści

Cukier muscovado - pochodzenie

Nazwa muscovado pochodzi od hiszpańskiego słowa "mascabado", które oznacza "nierafinowany". Cukier muscovado z wyglądu przypomina nieco mokry piasek i nie jest aż tak sypki jak inne cukry. Jest wytwarzany z trzciny cukrowej, której zawdzięcza swój specyficzny smak i charakterystyczną barwę. Uzyskuje się go poprzez odparowanie czystej melasy, czyli syropu z trzciny cukrowej.

Reklama

Muscovado cukier

Cukier muscovado to brązowy, nierafinowany cukier charakteryzujący się ciemnym kolorem i specyficznym, karmelowym smakiem, przez co bywa porównywany do syropu klonowego. Jego właściwości zdrowotne sprawiają, że ma również wiele wspólnego z miodem. Uwaga! Muscovado nie ma nic wspólnego z popularnym brązowym cukrem dostępnym w sklepach, który powstaje poprzez dodanie melasy do zwykłego białego kryształu.

Reklama

Cukier muscovado - właściwości

Cukier dark muscovado jest często porównywany do miodu dzięki swoim właściwościom odżywczym. Zawiera on witaminy A i C, które wzmacniają odporność organizmu i pomagają go chronić przed przeziębieniami. Czy to znaczy, że to zdrowy cukier? Cukier muscovado zawiera również moc składników mineralnych - żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor. Żelazo to jeden z pierwiastków, bez którego organizm nie będzie prawidłowo funkcjonować. „Wzmacnia” krew i zapobiega anemii. Wapń i fosfor to gwarancja mocnych kości, potas reguluje natomiast napięcie mięśniowe. Magnez to z kolei pierwiastek, który pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego i jest szczególnie potrzebny osobom zestresowanym i żyjącym w szybkim tempie.

Reklama

Cukier trzcinowy muscovado

Dzięki zawartości antyoksydantów, cukier brązowy muscovado hamuje działanie wolnych rodników, zabezpieczając przed przedwczesnym starzeniem i wykazując działanie przeciwnowotworowe. Muscovado pozytywnie wpływa również na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi i – w przeciwieństwie do zwykłego białego cukru – zapobiega próchnicy. Mimo, iż jest to jedna ze zdrowszych substancji słodzących, nie można zapominać, że to nadal cukier. W jego jednej łyżeczce znajduje się około 11 kalorii. Łyżeczka białego cukru „kryształu” zawiera ich dwa razy więcej.

Reklama

Muscovado - zastosowanie

Cukru muscovado możemy używać zamiast zwykłego białego cukru, dodając go do wypieków czy słodząc napoje bezalkoholowe i drinki. Jego karmelowy posmak sprawia, że idealnie nadaje się do kawy oraz ciast, zwłaszcza tych czekoladowych. Walory smakowe ciemnego cukru muscovado docenią z pewnością osoby ceniące sobie głębokie, intensywne smaki. Wbrew pozorom muscovado świetnie sprawdzi się jako składnik potraw wytrawnych, np. chili czy sosu bolognese. Jest polecany również do przygotowywania marynat. Cena cukru Muscovado oscyluje w granicach 7-8 zł za 500 gramów. Znajdziemy go nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w hipermarketach.

Zobacz też:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena
Czarny makaron z krewetkami
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatkami owsianymi
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Danie z płatków orkiszowych
Podobne artykuły
Tortilla z kaszą perłową
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Danie z makaronem vermicelli
Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?
Danie azjatyckie z makaronem sojowym
Makaron sojowy – kalorie, cena, skład i wartości odżywcze
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!