Czym jest cyklopiroksolamina?
Współcześnie medycyna, farmacja i kosmetyka to branże, które często wzajemnie się przenikają, uzupełniają i korzystają z tych samych substancji oraz związków chemicznych.
Na rynku dostępne jest całe spektrum preparatów znajdujących się niejako na pograniczu leków i kosmetyków, służących zarówno niwelowaniu objawów chorobowych jak i codziennej pielęgnacji.
Jedną z substancji, które znaleźć można zarówno w lekach jak i produktach kosmetycznych jest cyklopiroksolamina. Jej długa i trudna nazwa sugeruje, że jest to związek chemiczny o złożonej budowie. Rzeczywiście, jest on połączeniem przede wszystkim dwu substancji - cyklopiroksu i olaminy i jako taki stanowi lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.
Cyklopiroksolamina jest pochodną pirydynonu i bywa składnikiem kosmetyków oraz preparatów farmaceutycznych. Warto podkreślić, że nie jest tym samym, co pirokton olaminy – związek chemiczny będący popularnym składnikiem preparatów przeciwgrzybicznych.
Reklama
Właściwości cyklopiroksolaminy
Cyklopiroksolamina jest substancją szczegółowo przebadaną, (bardziej dogłębnie niż pirokton olaminy), dzięki czemu dokładnie znane są jej właściwości i mechanizmy działania.
W najszerszym rozumieniu działa ona przeciwgrzybiczo, jednak warto podkreślić, że na to spektrum działania składają się właściwości grzybobójcze i grzybostatyczne. Co to znaczy? Oznacza to, że substancja niszczy grzyby już istniejące oraz hamuje ich namnażanie, czyli powstawanie nowych, chorobotwórczych dermatofitów.
Cyklopiroksolamina jako lek przeciwgrzybiczy hamuje transport niektórych związków chemicznych do komórki grzyba, a także upośledza aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces oddychania komórkowego.
Gromadząc się w komórce dermatofitu, wiąże się z niektórymi jej strukturami, prowadząc do destrukcji.
Skuteczność cyklopiroksolaminy polega zatem m. in. na wielowymiarowości jej działania, a już niewielka ilość substancji (mniejsza niż innych popularnych związków chemicznych o podobnych właściwościach) wystarcza, by zahamować chorobotwórcze działanie grzybów.
Reklama
Na co pomaga cyklopiroksolamina? Zastosowanie w kosmetyce
Cyklopiroksolamina znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i farmacji. Jest wykorzystywana jako substancja czynna różnych preparatów przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego - przede wszystkim na skórę i włosy.
Substancja zawdzięcza swą skuteczność również dobrej przyswajalności, ponieważ łatwo wchłania się zarówno w kolejne warstwy skóry, jak i strukturę włosa, przedostając się nawet do mieszków włosowych.
W skórę wchłania się przez naskórek (częściowo pozostając również w jego warstwie) oraz gruczoły łojowe. Na co pomaga cyklopiroksolamina? Przede wszystkim stosuje się ją przy grzybicy skóry i łupieżu.
Jeśli chodzi o grzybicę, najczęściej umiejscawia się ona na:
- skórze,
- paznokciach,
- owłosionej skórze głowy,
- błonie śluzowej narządów płciowych,
- skórze w strefach intymnych.
Cyklopiroksolamina może być aplikowana we wszystkich tych miejscach - w każdym z nich dobrze się wchłania i wykazuje skuteczne działanie przeciwgrzybicze. Oprócz skóry i włosów, wnika też w płytkę paznokciową i pozostaje w niej obecna nawet do 3 tygodni od aplikacji.
Działanie terapeutyczne wykazuje natomiast już po 48 godzinach od użycia.
Reklama
W jakich preparatach znajdziemy cyklopiroksolaminę?
Ten związek chemiczny występuje w różnych formach, a ich wybór zależy głównie od miejsca, na które ma być aplikowany. Najczęściej spotykane preparaty z cyklopiroksolaminą to:
- szampon - przeznaczony przede wszystkim do leczenia łupieżu; likwiduje istniejący łupież i zapobiega jego nawrotom; dobry szampon przeciwłupieżowy oprócz cyklopiroksolaminy powinien zawierać substancje pielęgnacyjne odżywiające i nawilżające włókna włosowe oraz skórę głowy;
- krem/maść/żel - do smarowania skóry w miejscach zmienionych chorobowo na skutek działania grzybów;
- maść/globulki - do leczenia grzybiczych infekcji intymnych; niekiedy stosuje się jednocześnie globulki dopochwowe i maść lub krem na zewnętrzną część narządów płciowych i skórę wokół nich;
- lakier - na grzybicę paznokci; substancja w formie zastygającego lakieru długo utrzymuje się na płytce paznokciowej, przedłużając działanie leku.
Choć cyklopiroksolamina występuje w różnych formach, zawsze przeznaczona jest ona do stosowania miejscowego, dlatego nie znajdziemy jej w preparatach doustnych, np. w tabletkach.
Reklama
Gdzie kupić produkty z cyklopiroksolaminą? Cena
Ponieważ cyklopiroksolamina jest lekiem, preparatów z tą substancją czynną nie dostaniemy w drogeriach. Produkty ją zawierające dostępne są w aptekach - zarówno stacjonarnych jak i internetowych.
Gdzie najlepiej je kupić? Kupując w aptece stacjonarnej, mamy możliwość poradzić się wykwalifikowanego farmaceuty w kwestii stosowania i dawkowania preparatu. Apteki internetowe natomiast często mają konkurencyjne ceny i umożliwiają zakupy bez wychodzenia z domu, z dostawą pod wskazany adres (wyłącznie jednak w przypadku leków OTC).
Warto wybierać sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, by mieć gwarancję jakości kupowanych produktów.
Wiele produktów z cyklopiroksolaminą dostępnych jest bez recepty, jednak zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.
Ile kosztują? Ich cena w dużej mierze zależy od formy preparatów, ich pojemności i producenta. Przykładowo - 10 mg żelu kupić można już za kilkanaście złotych, 150 ml szamponu przeciwłupieżowego to koszt około 25 zł.