Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Cząsteczka 1-MNA - złoty Graal długowieczności, który zrewolucjonizuje naszą dietę

Kto z nas nie chciałby poznać tajemnicy długowieczności? Rok 2018 przyniósł przełom w dziedzinie nauki. Pozytywna opinia Europejskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Żywności otworzyła drogę do wprowadzenia na rynek cząsteczki 1-MNA, nazwanej przez naukowców złotym Graalem długowieczności. Czym jest 1-MNA? Gdzie występuje? Jak wpływa na organizm?
Cząsteczka 1-MNA
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest 1-MNA i jak wpływa na organizm?

1-MNA to endogenna substancja czynna pochodzenia witaminowego. Cząsteczka 1-MNA jest głównym metabolitem witaminy B3 i powstaje w wyniku przemian metabolicznych w wątrobie.

Jak wpływa na organizm? 1-MNA poprawia funkcjonowanie śródnabłonka naczyniowego, a przez to wpływa na napięcie ścian naczyń krwionośnych. Ponadto obniża poziom markerów stanu zapalnego (m.in. CRP), podnosi stężenie frakcji HDL cholesterolu oraz obniża poziom trójglicerydów. Dodatkowo minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów w tętnicach, gdyż za sprawą 1-MNA organizm wydziela prostacyklinę.  Niestety, z wiekiem zdolność organizmu do przekształcania witaminy B3 w 1-MNA spada. Wówczas organizm staje się bardziej narażony na choroby układu sercowo-naczyniowego z miażdżycą na czele. Czy można temu zaradzić?

Reklama

Gdzie występuje naturalnie cząsteczka 1-MNA?

Cząsteczka 1-MNA jest substancją endogenną, ale występuje także w kilku naturalnych produktach m.in. w algach Wakame oraz zielonej herbacie, czyli produktach znanych z kuchni japońskiej.

W Japonii, szczególnie na wyspie Okinawa, żyje najwięcej stulatków na świecie. W liczącym 127 mln ludzi Kraju Kwitnącej Wiśni, mieszka około 60 tysięcy osób powyżej setnego roku życia. Dla przykładu w niespełna 40-milionowej Polsce żyją dwa tysiące stulatków, czyli dziesięć razy mniej. Co więcej, Japończycy nie tylko dłużej żyją, ale także rzadziej niż Europejczycy zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego. Właśnie w diecie bogatej w 1-MNA upatrywać można fenomen długiego życia Japończyków i niskiej zachorowalności na choroby cywilizacyjne.

Reklama

1-MNA – sekret długowieczności

Dieta Europejczyków znacznie różni się od diety Japończyków. Spożycie alg Wakame i zielonej herbaty jest w Europie niewielkie. Według ekspertów niedobór 1-MNA może być powodem zachorowalności na miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego w Europie. Choroby układu krążenia stanowią jedno z największych zagrożeń życia na świecie.

Od wielu lat około połowa wszystkim zgonów w Polsce jest spowodowana chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dla przykładu, zgon z powodu choroby niedokrwiennej serca stanowi 30 procent ogólnej liczby zgonów w Polsce. Na chorobę niedokrwienną serca w Japonii umiera około 14 procent ludności. Wyraźna różnica pomiędzy Polską a Japonią jest także widoczna w danych dotyczących średniej długość życia.

Statystycznie kobiety w Japonii umierają w wieku 87 lat, a mężczyźni w wieku 81 lat. Średnia długość życia Polek wynosi 81 lat, a Polaków – 73 lata. Zdaniem ekspertów, w dużym spożyciu alg i zielonej herbaty tkwi sekret długowieczności Japończyków.

Reklama

Gdzie znaleźć cząsteczkę 1-MNA?

Prowadzone w ostatnich latach badania dowiodły, że z wiekiem fizjologiczna zdolność organizmu do przekształcania witaminy B3 w 1-MNA spada, co może przekładać się na wyższe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia u seniorów.

W Polsce oraz innych krajach europejskich 1-MNA nie jest dostarczane w znacznych ilościach do organizmu wraz z pożywieniem. Niewielu seniorów w Polsce pije zieloną herbatę, a algi Wakame nie trafiają w ich preferencje smakowe. Dziś jednak, dzięki odkryciu naukowców, żeby zwiększyć swoje szanse na dłuższe życie, nie trzeba zajadać się algami. Cząsteczka 1-MNA jest chroniona prawem patentowym, a patent należy do polskiej spółki biotechnologicznej PHARMENA SA.

Czytaj również
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Kobieta ma zajady
Polisorbat 80 - co to jest i gdzie się znajduje? Zastosowanie
Wzór na polisorbat 80
Podobne artykuły
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!