Wypadanie zębów
Wypadaniem zębów w żadnym przypadku nie należy martwić się, będąc dzieckiem – mleczne zęby zostają wówczas zastąpione przez stałe. Od tego momentu należy jednak uważnie przyglądać się swemu uzębieniu. Niedostateczna higiena i choroby dziąseł mogą doprowadzić do wypadania zdrowych zębów oraz doprowadzać do zakażeń, które mogą zagrażać zdrowiu całego organizmu.
Początek treści sponsorowanej
Dbając o właściwą higienę jamy ustnej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych. Aby ochronić dzieci przed demineralizacją, warto już od 3. roku życia podawać im codziennie suplement diety wspierający zdrowie zębów. Preparat jest dostępny w postaci tabletek do ssania o smaku truskawkowym. Tabletka dzięki unikalnemu połączeniu opatentowanego, inaktywowanego termicznie liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus salivarius HM6 Paradens z ksylitolem i witaminą D, obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak chronić zęby u dzieci.
Koniec treści sponsorowanejPrzyczyn wypadania zębów jest wiele, najczęściej jednak głównym czynnikami są: brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, choroby dziąseł i zębów, wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Stąd też, jeśli zęby zaczną się poruszać i wypadać, konieczna będzie wizyta u stomatologa.
Reklama
Przyczyny wypadania zębów u dorosłych
Jedną z z najpoważniejszych przyczyn zbyt wczesnego wypadania zębów stałych są choroby dziąseł, spowodowane nieodpowiednią dbałością o higienę jamy ustnej. Jest to zarazem jedna z najczęstszych dolegliwości dentystycznych u osób dorosłych. Czynnikiem zwiększającym podatność na choroby dziąseł mogą być również geny.
By zahamować rozwój chorób dziąseł, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej – zbyt pobieżne mycie zębów nie usuwa wszystkich bakterii oraz kamienia nazębnego, odpowiedzialnych za rozwój zapalenia. Z łatwością dostają się do przestrzeni międzyzębowej, doprowadzając do infekcji. W takim przypadku dziąsła stają się miękkie, zaczerwienione i często krwawią. To z kolei może doprowadzić do osłabienia tkanki i wypadania zębów.
Paradontoza
Poważne stadium choroby dziąseł może przekształcić się w paradontozę, czyli zapalenie przyzębia. Winowajcą również są bakterie pochodzące z kamienia nazębnego, które docierają do głębszych struktur, a nawet do kości szczęki i żuchwy, wywołując ubytki kostne. Do pierwszych objawów zalicza się odsłonięcie szyjek zębowych i zanik dziąseł.
W wyniku ubytków kostnych oraz zapalenia dziąseł dochodzi do stopniowego obluzowania zębów, a następnie ich wypadania. Ciekawe jest również to, że paradontoza atakuje nie tylko zęby, ale także implanty zębów. Stąd też bardzo ważne jest podjęcie leczenia.
Reklama
Wypadanie zębów a menopauza
Problem z wypadaniem zębów dotyka zarówno osób młodych, jak i starszych. Bardzo często kłopot z zębami miewają kobiety w okresie przekwitania. Wynika to z powolnego zaniku wytrzymałości kości, w tym szczęki oraz żuchwy. Tłumaczy to, dlaczego właśnie kobiety są bardziej narażone na wypadanie zębów niż mężczyźni.
Na dodatek czynnikami zwiększającymi ryzyko wypadania mogą być nadwaga i cukrzyca.
Reklama
Jak zapobiegać wypadaniu zębów?
By uniknąć problemów z wypadaniem zębów, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Poza codziennym szczotkowaniem zębów trzy razy dziennie należy pamiętać o używaniu nici dentystycznej, dzięki której możliwe jest wyczyszczenie przestrzeni między zębami i usunięcie resztek, a także płynu do płukania, który dotrze do tych miejsc jamy ustnej, których nie objęła szczoteczka.
Między posiłkami warto natomiast żuć gumę, która usunie resztki pokarmu. Nawet jeśli nie widać niepokojących objawów, należy regularnie odwiedzać stomatologa i poddawać się jego kontroli, lecząc nawet najmniejsze ubytki oraz usuwając kamień nazębny.