Co oznaczają czerwone kropki na ciele?
Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.
Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka.
Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji. Nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia.
Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.
Przyczyny drobnych czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:
- symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi);
- oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca;
- objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku w postaci wykwitu na dłoni, proszku do prania, na słońce po opalaniu czy reakcja na alkohol);
- naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia);
- symptomy stresu, a nawet nerwicy;
- skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.
Małe czerwone plamki, którym towarzyszy wysypka i świąd mogą być również objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Najczęściej choroba ta pojawia się już w dzieciństwie, również u niemowląt. Zazwyczaj plamki znajdują się na ramionach i przedramionach oraz na nogach.
AZS może być zlokalizowane również na skórze głowy. U noworodka często objawia się czerwonymi plamkami na całym ciele.
Alergia może objawiać się także jako wysypka na twarzy. Czerwone kropki mogą zebrać się na policzkach, co u dzieci może sprawiać wrażenie, jakby znajdowały się tuż pod oczami.
Jeśli natomiast plamy pojawiają się po wymiotach może być to wynik zwiększonego ciśnienia. Wybroczy najlepiej widoczne są wtedy wokół oczu.
Czerwone wypukłe kropki mogą pojawić się również w jamie ustnej, na języku razem z żółtym nalotem. Najczęściej pojawiają się razem z początkiem choroby, np. przeziębienia i znikają z jej końcem.
Jeśli pojawią się na natomiast na podniebieniu są zazwyczaj objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła, np. anginy, a także w rzadkich przypadkach koronawirusa. Często taki objaw pojawia się u dzieci.
Czerwone plamki związane mogą być z tzw. „naczyniakami starszymi”, czyli plamami bądź punktami rubinowymi. Są to niezłośliwe zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na dekolcie, plecach i ramionach.
Czynnikami je wywołującymi mogą być, m.in.:
- stres,
- choroby wątroby,
- niewłaściwa dieta,
- uwarunkowania genetyczne,
- nadmierna eskpozycja na promieniowanie UV (zarówno słoneczne, jak i na solarium).
Inną przyczyną czerwonych kropek na ciele może być łupież pstry w początkowej fazie rozwoju. Plamy dopiero po pewnym czasie stają się żółte lub brązowe, a skóra zaczyna się wtedy łuszczyć.
Natomiast w ciąży czerwone kropki na brzuchu i piersiach mogą być wynikiem zmian hormonalnych. Prowadzą one często do grudkowego zapalenia skóry. Leczy się je głównie kortykosteroidami, jednak należy najpierw skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Czerwone plamki pojawić się mogą również w miejscach intymnych, na całym członku, prąciu lub żołędziu. Jeśli reakcja taka widoczna jest dopiero po stosunku, podczas którego użyta była prezerwatywa, możliwa jest alergia na latekst.
W innym przypadku wystąpić mogła infekcja grzybiczna lub rogowacenie przymieszkowe (okołomieszkowe). Zmiany są w tym przypadku jednak rozleglejsze. Często zaczerwienienie pojawia się pośladkach.
Trądzik natomiast objawia się nie tylko białymi pryszczami. Pojawić mogą się także czerwone plamki na nosie. Są one najczęściej przyczyną trądziku różowatego.
Najpowszechniej jednak czerwone plamki pojawiają się po ugryzieniach komara. Owad ten wstrzymuje wtedy niewielką ilość histaminy, która zapobiega krzepnięciu krwi, co działa drażniąco na skórę.
Czerwone kropki najczęściej wynikają z drobnych reakcji alergicznych, jednak zdarza się, że przyczyna jest poważniejsza. Mogą one być bowiem objawem białaczki. Towarzyszą im wtedy siniaki, które związane są z zaburzonymi procesami krzepnięcia krwi.
Reklama
Czerwone kropki na ciele a nerwica
Krwistoczerwone kropki na skórze tworzą się u niektórych osób w sytuacjach stresowych, w reakcji na trudne psychicznie i emocjonalnie zdarzenie.
Jak to działa? Pod wpływem stresu naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Oznacza to, że układ współczulny reaguje w nadwrażliwy sposób.
Zaczerwienienia w postaci plam lub kropek zlokalizowane są najczęściej na policzkach, szyi i czole.
Takie plamki zazwyczaj znikają samoistnie po niedługim czasie, często zaraz po uspokojeniu się, czy po przyjęciu leków wyciszających. Czasami te plamki swędzą, jednak nie stanowi to żadnej zasady.
Przeważnie nie są one niebezpieczne, nie rodzą zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.
Jeśli czerwone kropki na skórze mają swoje źródło w nerwicy, czy stanach lękowych, z reguły przechodzą same. W takich przypadkach należy się skupić na leczeniu choroby podstawowej.
Fakt pojawienia się takich zmian na ciele należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Dobrze jest pokazać czerwone wykwity dermatologowi, a jeśli specjalista zajmujący się schorzeniem podstawowym pacjenta tak zaleci, także medykom innych specjalizacji, np. neurologowi, kardiologowi, itd.
Reklama
Czerwone plamki na ciele u dziecka
Powyższe sytuacje mogą dotyczyć także niemowlaków i starszych dzieci. Jednak najczęściej za czerwone plamy na całym ciele dziecka odpowiadają choroby zakaźne i pasożytnicze.
Wśród najliczniej zdarzających się w tym kontekście schorzeń zakaźnych należy wymienić:
- różyczkę (te krostki zlewają się niemal ze sobą, w pierwszym etapie pojawiają się za uszami, później na całym ciele; do tego dołączają powiększone węzły chłonne oraz umiarkowana gorączka);
- odrę (początkowo plamki są jasne, w zaawansowanej postaci przechodzą w ognistoczerwone; dodatkowym objawem jest tutaj wysoka gorączka);
- szkarlatynę (w tym przypadku czerwone kropeczki występują na brzuchu i klatce piersiowej, znikają same po kilku dniach, rzadko kiedy swędzą; ponadto obserwuje się m.in. silny ból gardła, gorączkę, wymioty).
Pojedyncze czerwone plamki u dziecka można także wiązać z reakcją uczuleniową np. na jakiś lek, produkt spożywczy, kosmetyk, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, czy inny detergent.
Dzieci narażone są również na pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono czerwonymi bolącymi i swędzącymi plamkami na pupie niemowlaka. Konieczna jest wtedy zmiana pieluch z jednorazowych na bawełniane.
Zaczerwienienia na twarzy z krostkami mogą być natomiast potówkami, których przyczyną jest przegrzanie dziecka.
Każdorazowo, kiedy pojawią się jakiekolwiek podejrzane zmiany na ciele należy poradzić się pediatry.
Reklama
Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze
Małe, mniej lub bardziej odstające czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze.
Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.
Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.
Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.
Reklama
Czerwone kropki po depilacji
Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji woskiem, zwłaszcza na nogach - od ud po stopy. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi, kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze.
Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych, a także na brzuchu i piersiach.
Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.
Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek.
Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi.
Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.
Reklama
Jak leczyć czerwone kropki?
Leczenie czerwonych plamek zależne jest o przyczyny ich powstawania. Jeśli nie pojawiają się np. na nogach bezpośrednio po goleniu, należy udać się do lekarza w celach diagnostycznych.
Dermatolog może przepisać różne leki. Jeśli przyczyną jest grzybica, sprawdzą się miejscowe maści przeciwgrzybiczne. Kiedy przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja, może polecić inne odpowiednie preparaty.
Jeśli przyczyna występowania czerwonych kropek wykracza poza specjalizację dermatologa, skieruje on pacjenta do innego lekarza. Możliwymi zmianami nowotworowymi powinien przyjrzeć się chirurg onkolog.
Reakcje alergiczne natomiast najlepiej by zbadał alergolog, który może przeprowadzić odpowiednie testy.