Przyczyny czerwonych plam pod oczami
Skóra pod oczami to miejsce niezwykle delikatne i podatne na rozmaite podrażniania. Wiele kremów do twarzy nie nadaje się do pielęgnacji okolic oczu i podczas aplikacji należy je omijać.
Warto jednak pamiętać, że niesmarowanie skóry pod oczami może prowadzić do przesuszenia i powstawania zmian skórnych, np. czerwonych plam lub nadmiernego łuszczenia.
Czerwone plamy na powiekach i pod oczami to problem nie tylko natury estetycznej. Objawom taki towarzyszy często swędzenie, pieczenie lub ból, co bywa uciążliwe.
Warto również podkreślić, że błędy pielęgnacyjne to nie jedyna możliwa przyczyna czerwonych plam pod oczami.
Należą do nich również:
- niewyspanie,
- podrażnienie i stany zapalne oczu,
- niski poziom wody w organizmie,
- alergie.
Brak odpowiedniej ilości snu objawia się nie tylko pogorszonym ogólnym samopoczuciem, ale często odbija się również na wyglądzie. Wskutek niewyspania pod oczami mogą pojawiać się cienie i tzw. „worki”, ale też właśnie widoczne zaczerwienienia.
Zbyt niskie nawodnienie organizmu powoduje, że komórki i tkanki „szukają” różnych źródeł wody, m. in. czerpiąc ją właśnie z wrażliwej skóry. W efekcie skóra pod oczami może stawać się coraz bardziej przesuszona i zaczerwieniona.
Objaw taki może pojawiać się także na samym początku infekcji bakteryjnych lub wirusowych zlokalizowanych w obrębie oczu, np. takich jak jęczmień czy gradówka.
Czerwone plamy pod oczami pojawiają się też niekiedy po alkoholu. Alkohol rozszerza bowiem naczynia krwionośne, a czasami prowadzi także do ich pękania. Ponieważ skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna, miejsca te są wyjątkowo podatne na zaczerwienienia.
Czerwone plamy pod oczami objawem alergii?
Podrażnienia w obrębie oczu i wokół nich są częstym objawem uczulenia, a w szczególności alergii wziewnej - na pyłki roślin, roztocza w kurzu czy grzyby.
Symptomami najbardziej charakterystycznymi są:
- łzawienie,
- swędzenie lub pieczenie,
- zaczerwienienie,
- obrzęk powiek.
Kiedy alergia jest nasilona, symptomy mogą rozprzestrzeniać się na okolice wokół oczu i wówczas pojawiają się czerwone plamy pod oczami lub dookoła nich. Plamy te bywają opuchnięte lub swędzące.
Ich pojawienie się może być spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, które często towarzyszy reakcjom uczuleniowym organizmu. Zaczerwienienie bywa też jednak skutkiem pocierania podrażnionych oczu i mechanicznego uszkodzenia skóry.
W obu przypadkach dolegliwość bywa dokuczliwa i powoduje duży dyskomfort, szczególnie w połączeniu z innymi symptomami alergii, takimi jak katar sienny, obrzęki czy inne zmiany skórne.
Reklama
Czerwone plamy pod oczami u dziecka - czy to sygnał alarmowy?
Skóra dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest znacznie delikatniejsza niż skóra osób dorosłych. Jest też bardziej przepuszczalna, cieńsza i podatna na podrażnienia. Z drugiej zaś strony - kondycja skóry maluchów wiele mówi o ogólnej kondycji ich zdrowia, dlatego żadnych zmian w jej obrębie nie wolno lekceważyć.
Skąd mogą brać się czerwone plamy pod oczami u dziecka?
Podobnie, jak u dorosłych pacjentów, mogą one świadczyć o nadmiernej suchości czy podrażnieniu. Bywają także objawem alergii pokarmowej, dlatego po ich zaobserwowaniu warto przeanalizować, czy w ostatnich dniach zmieniła się dieta dziecka i jakie produkty mogą być odpowiedzialne za reakcję alergiczną.
Czerwone plamy pod oczami u niemowlaka mogą wynikać ze zwykłej nadwrażliwości skóry, a wówczas wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by zażegnać problem.
Warto jednak zawsze objawy skonsultować z pediatrą, by mieć pewność, że nie wynikają one z żadnego stanu chorobowego.
Zdarza się bowiem, że podrażnienie tych okolic związane jest ze skłonnością do atopii i może później rozprzestrzeniać się w innych partiach ciała.
Sporadycznie zdarza się także, że czerwone plamy pod oczami u dzieci świadczą o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy zaburzenia ciśnienia tętniczego. Wówczas zlekceważenie symptomów może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych.
Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"
Reklama
Jak pozbyć się czerwonych plam pod oczami?
Aby mówić o niwelowaniu objawu, przede wszystkim należy poznać jego przyczynę. Z tego rodzaju zmianami udać się można do lekarza rodzinnego, który albo sam doradzi, co robić, albo skieruje pacjenta do specjalisty. Jakiego? To zależy głównie od podejrzeń co do podłoża problemu.
Kiedy podejrzewa się uczulenie, pacjent trafi zapewne do alergologa, z problemami skórnymi - do dermatologa itd. W wielu przypadkach czerwone plamy pod oczami są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, a wówczas wystarczy zmienić pewne nawyki, by pozbyć się objawów.
Przede wszystkim warto dostosować do potrzeb skóry stosowane na co dzień kosmetyki.
Jeśli zaczerwienienie wynika z nadmiernego przesuszenia, należy zmienić krem na głęboko nawilżający, gdy skóra jest podrażniona - krem regenerujący itd.
Zawsze też należy pamiętać, że do aplikowania w okolicach oczu nadają się wyłącznie szczególne, przeznaczone do tego preparaty.
Nie powinno się smarować tych wrażliwych miejsc kremami, które się do tego nie nadają, bo może to jeszcze pogłębić problem.
Jeśli czerwone plamy pod oczami nie są kwestią niewłaściwej pielęgnacji, niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich leków.
Leki na czerwone plamy pod oczami
Jak już zostało wspomniane - czerwone plamy pod oczami to jedynie objaw, a nie choroba sama w sobie, dlatego trudno mówić o konkretnych lekach na nie działających. Jeśli jednak plamy takie towarzyszą konkretnym chorobom lub dolegliwościom, stosowanie leków może być konieczne, a w konsekwencji prowadzi do zniwelowania zmian.
Przykładem takiej sytuacji jest podrażnienie okolic oczu będące objawem alergii.
Przy alergiach wziewnych najczęściej stosuje się środki antyhistaminowe, które hamują reakcję uczuleniową organizmu i niwelują jej objawy, w tym - łzawienie, podrażnienie i obrzęk oczu.
Kiedy czerwone plamy pod oczami związane są z chorobą układową, np. cukrzycą, należy stosować leki zgodnie z wytycznymi specjalisty.
Podobnie jest w przypadku chorób skóry. Na zmiany tego rodzaju stosuje się niekiedy leki o działaniu miejscowym (kremy, żele, balsamy). Najlepiej jednak używać ich zgodnie z zaleceniami dermatologa, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki.
Domowe sposoby na plamy pod oczami
W przypadku tego rodzaju zmian, domowe sposoby mogą albo wspierać specjalistyczną terapię albo być stosowane, gdy wykluczono ich wszystkie możliwe podłoża chorobowe.
Sposoby takie to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, czyli oczyszczanie skóry, jej nawilżanie i odżywianie za pomocą kosmetyków, ale również rozmaite okłady na bazie ziół i innych naturalnych substancji.
Regenerująco i przeciwzapalnie działają na skórę np. napary z rumianku, szałwii, herbaty. Kiedy stosuje się je w okolicach oczu, powinny to być napary świeże, a gaziki lub waciki w nich maczane muszą być czyste (najlepiej sterylne).
Ponadto naparów roślinnych używać mogą wyłącznie pacjenci bez nadwrażliwości czy skłonności do uczuleń. W przypadku reakcji alergicznej na zrobiony okład objawy jeszcze się nasilą.
Domowym sposobem na czerwone plamy pod oczami jest także codzienne nawadnianie organizmu poprzez wypijanie dużej ilości płynów. Przesuszona skóra słabiej się regeneruje, jeśli poziom wody wewnątrz jest zbyt niski.