Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Czerwone plamy pod oczami - oznaka alergii, podrażnienia czy choroby?

Czerwone plamy pod oczami lub wokół oczu to dolegliwość, która może mieć różne podłoża. Większość z nich nie jest groźna, jednak zawsze należy przyjrzeć się problemowi i ustalić jego przyczynę. Z czego mogą wynikać tego rodzaju zmiany i jak sobie z nimi radzić? Kiedy trzeba udać się do lekarza?
Kobieta zasłaniająca oczy z powodu plam pod oczami
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Czerwone plamy pod oczami to objaw towarzyszący różnym dolegliwościom. Najczęściej pojawiają się przy nadmiernym przesuszeniu skóry, alergii lub z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Mogą być także oznaką niewyspania.
  • Plamom wokół oczu będącym objawem alergii towarzyszą często: swędzenie, pieczenie, obrzęk. Uczulenie objawia się również w obrębie samych oczu, które łzawią i są podrażnione.
  • Czerwone plamy pod oczami mogą pojawić się u osoby dorosłej lub u dziecka. U najmłodszych pacjentów niekiedy oznaczają przesuszenie, a nawet skłonność do atopii. Objawy skórne należy zawsze konsultować z pediatrą.
Spis treści

Przyczyny czerwonych plam pod oczami

Skóra pod oczami to miejsce niezwykle delikatne i podatne na rozmaite podrażniania. Wiele kremów do twarzy nie nadaje się do pielęgnacji okolic oczu i podczas aplikacji należy je omijać.

Warto jednak pamiętać, że niesmarowanie skóry pod oczami może prowadzić do przesuszenia i powstawania zmian skórnych, np. czerwonych plam lub nadmiernego łuszczenia.

Czerwone plamy na powiekach i pod oczami to problem nie tylko natury estetycznej. Objawom taki towarzyszy często swędzenie, pieczenie lub ból, co bywa uciążliwe.

Warto również podkreślić, że błędy pielęgnacyjne to nie jedyna możliwa przyczyna czerwonych plam pod oczami.

Należą do nich również:

  • niewyspanie,
  • podrażnienie i stany zapalne oczu,
  • niski poziom wody w organizmie,
  • alergie.

Brak odpowiedniej ilości snu objawia się nie tylko pogorszonym ogólnym samopoczuciem, ale często odbija się również na wyglądzie. Wskutek niewyspania pod oczami mogą pojawiać się cienie i tzw. „worki”, ale też właśnie widoczne zaczerwienienia.

Zbyt niskie nawodnienie organizmu powoduje, że komórki i tkanki „szukają” różnych źródeł wody, m. in. czerpiąc ją właśnie z wrażliwej skóry. W efekcie skóra pod oczami może stawać się coraz bardziej przesuszona i zaczerwieniona.

Objaw taki może pojawiać się także na samym początku infekcji bakteryjnych lub wirusowych zlokalizowanych w obrębie oczu, np. takich jak jęczmień czy gradówka.

Czerwone plamy pod oczami pojawiają się też niekiedy po alkoholu. Alkohol rozszerza bowiem naczynia krwionośne, a czasami prowadzi także do ich pękania. Ponieważ skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna, miejsca te są wyjątkowo podatne na zaczerwienienia.

Czerwone plamy pod oczami objawem alergii?

Podrażnienia w obrębie oczu i wokół nich są częstym objawem uczulenia, a w szczególności alergii wziewnej - na pyłki roślin, roztocza w kurzu czy grzyby.

Symptomami najbardziej charakterystycznymi są:

  • łzawienie,
  • swędzenie lub pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk powiek.

Kiedy alergia jest nasilona, symptomy mogą rozprzestrzeniać się na okolice wokół oczu i wówczas pojawiają się czerwone plamy pod oczami lub dookoła nich. Plamy te bywają opuchnięte lub swędzące.

Ich pojawienie się może być spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, które często towarzyszy reakcjom uczuleniowym organizmu. Zaczerwienienie bywa też jednak skutkiem pocierania podrażnionych oczu i mechanicznego uszkodzenia skóry.

W obu przypadkach dolegliwość bywa dokuczliwa i powoduje duży dyskomfort, szczególnie w połączeniu z innymi symptomami alergii, takimi jak katar sienny, obrzęki czy inne zmiany skórne.

Reklama

Czerwone plamy pod oczami u dziecka - czy to sygnał alarmowy?

Skóra dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest znacznie delikatniejsza niż skóra osób dorosłych. Jest też bardziej przepuszczalna, cieńsza i podatna na podrażnienia. Z drugiej zaś strony - kondycja skóry maluchów wiele mówi o ogólnej kondycji ich zdrowia, dlatego żadnych zmian w jej obrębie nie wolno lekceważyć.

Skąd mogą brać się czerwone plamy pod oczami u dziecka?

Podobnie, jak u dorosłych pacjentów, mogą one świadczyć o nadmiernej suchości czy podrażnieniu. Bywają także objawem alergii pokarmowej, dlatego po ich zaobserwowaniu warto przeanalizować, czy w ostatnich dniach zmieniła się dieta dziecka i jakie produkty mogą być odpowiedzialne za reakcję alergiczną.

Czerwone plamy pod oczami u niemowlaka mogą wynikać ze zwykłej nadwrażliwości skóry, a wówczas wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by zażegnać problem.

Warto jednak zawsze objawy skonsultować z pediatrą, by mieć pewność, że nie wynikają one z żadnego stanu chorobowego.

Zdarza się bowiem, że podrażnienie tych okolic związane jest ze skłonnością do atopii i może później rozprzestrzeniać się w innych partiach ciała.

Sporadycznie zdarza się także, że czerwone plamy pod oczami u dzieci świadczą o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy zaburzenia ciśnienia tętniczego. Wówczas zlekceważenie symptomów może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr n. med. Katarzyna Kulig
dr n. med. Katarzyna Kulig
specjalistka dermatologii i wenerologii
01
Co powoduje czerwone plamy pod oczami?
Czerwone plamy pod oczami mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą: niewyspanie, niewłaściwa pielęgnacja, przesuszenie skóry, alergia. Rzadziej u podłoża problemu leżą choroby ogólnoustrojowe, jednak objawów nigdy nie powinno się lekceważyć.
02
Jak wygląda uczulenie pod oczami?
Alergia może objawiać się czerwonymi plamami, ale też innymi zmianami i dolegliwościami w obrębie okolic oczu. Mogą to być takie zmiany jak wysypka lub obrzęk powiek. Plamom towarzyszy też niekiedy swędzenie, pieczenie lub bolesność wrażliwej, podrażnionej skóry.
03
Czym smarować zaczerwienienie pod okiem?
Pielęgnacja bardzo wrażliwych miejsc wokół oczu wymaga szczególnej uwagi i specjalnych, przeznaczonych do tego kosmetyków. Należy zwracać uwagę, czy aplikowany krem lub balsam jest przeznaczony do tych właśnie okolic. Jeśli zaczerwienienie jest wynikiem przesuszenia, warto zastosować preparaty głęboko nawilżające.
04
Czy czerwone plamy pod oczami mogą oznaczać problemy z cholesterolem?
Wysoki cholesterol często daje właśnie objawy skórne. Delikatna skóra pod oczami również może reagować na zaburzenia gospodarki lipidowej. Najczęściej pojawiają się na niej tzw. kępki żółte, czyli cholesterolowe złogi w postaci żółtawych grudek. Niekiedy jednak skóra może być również zaczerwieniona i nadmiernie się łuszczyć.
05
Czy suche i czerwone plamy pod oczami u dziecka mogą oznaczać AZS?
Pierwszymi objawami atopowego zapalenia skóry są przeważnie zaczerwienienia, którym towarzyszy uporczywe swędzenie i pieczenie. Zmiany zwykle pojawiają się najpierw w okolicy łokci, kolan, szyi i twarzy. U niemowląt i małych dzieci zwykle objawy są na liczkach, u starszych dzieci dotyczyć mogą powiek.

Reklama

Jak pozbyć się czerwonych plam pod oczami?

Aby mówić o niwelowaniu objawu, przede wszystkim należy poznać jego przyczynę. Z tego rodzaju zmianami udać się można do lekarza rodzinnego, który albo sam doradzi, co robić, albo skieruje pacjenta do specjalisty. Jakiego? To zależy głównie od podejrzeń co do podłoża problemu.

Kiedy podejrzewa się uczulenie, pacjent trafi zapewne do alergologa, z problemami skórnymi - do dermatologa itd. W wielu przypadkach czerwone plamy pod oczami są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, a wówczas wystarczy zmienić pewne nawyki, by pozbyć się objawów.

Przede wszystkim warto dostosować do potrzeb skóry stosowane na co dzień kosmetyki.

Jeśli zaczerwienienie wynika z nadmiernego przesuszenia, należy zmienić krem na głęboko nawilżający, gdy skóra jest podrażniona - krem regenerujący itd.

Zawsze też należy pamiętać, że do aplikowania w okolicach oczu nadają się wyłącznie szczególne, przeznaczone do tego preparaty.

Nie powinno się smarować tych wrażliwych miejsc kremami, które się do tego nie nadają, bo może to jeszcze pogłębić problem.

Jeśli czerwone plamy pod oczami nie są kwestią niewłaściwej pielęgnacji, niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich leków.

Leki na czerwone plamy pod oczami

Jak już zostało wspomniane - czerwone plamy pod oczami to jedynie objaw, a nie choroba sama w sobie, dlatego trudno mówić o konkretnych lekach na nie działających. Jeśli jednak plamy takie towarzyszą konkretnym chorobom lub dolegliwościom, stosowanie leków może być konieczne, a w konsekwencji prowadzi do zniwelowania zmian.

Przykładem takiej sytuacji jest podrażnienie okolic oczu będące objawem alergii.

Przy alergiach wziewnych najczęściej stosuje się środki antyhistaminowe, które hamują reakcję uczuleniową organizmu i niwelują jej objawy, w tym - łzawienie, podrażnienie i obrzęk oczu.

Kiedy czerwone plamy pod oczami związane są z chorobą układową, np. cukrzycą, należy stosować leki zgodnie z wytycznymi specjalisty.

Podobnie jest w przypadku chorób skóry. Na zmiany tego rodzaju stosuje się niekiedy leki o działaniu miejscowym (kremy, żele, balsamy). Najlepiej jednak używać ich zgodnie z zaleceniami dermatologa, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki.

Domowe sposoby na plamy pod oczami

W przypadku tego rodzaju zmian, domowe sposoby mogą albo wspierać specjalistyczną terapię albo być stosowane, gdy wykluczono ich wszystkie możliwe podłoża chorobowe.

Sposoby takie to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, czyli oczyszczanie skóry, jej nawilżanie i odżywianie za pomocą kosmetyków, ale również rozmaite okłady na bazie ziół i innych naturalnych substancji.

Regenerująco i przeciwzapalnie działają na skórę np. napary z rumianku, szałwii, herbaty. Kiedy stosuje się je w okolicach oczu, powinny to być napary świeże, a gaziki lub waciki w nich maczane muszą być czyste (najlepiej sterylne).

Ponadto naparów roślinnych używać mogą wyłącznie pacjenci bez nadwrażliwości czy skłonności do uczuleń. W przypadku reakcji alergicznej na zrobiony okład objawy jeszcze się nasilą.

Domowym sposobem na czerwone plamy pod oczami jest także codzienne nawadnianie organizmu poprzez wypijanie dużej ilości płynów. Przesuszona skóra słabiej się regeneruje, jeśli poziom wody wewnątrz jest zbyt niski.

Czytaj również

Bibliografia

  • Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji, Raport Instytutu Ochrony Zdrowia Źródło: https://spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_choroby_oczu.pdf [11.03.2024]
  • Skrypt do ćwiczeń z kosmetologii pielęgnacyjnej, Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-kosmetologii/skrypty_do__cwiczen/cz._2_skrypt_pielegnacja_twarzy.pdf [11.03.2024]
  • U. Różycka, Technologie piękna oczu, w: Kosmetologia Estetyczna https://cleopatra-plock.pl/images/pdf/technologie-piekna-oczu.pdf [11.03.2024]
  • Zapalne i przewlekłe choroby oczu - ich profilaktyka i leczenie, źródło: Zintegrowana Platforma Edukacyjna
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Wysypka na brzuchu u dziecka
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Podobne artykuły
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial