Przyczyny czkawki po alkoholu
Czkawka to zjawisko dość powszechne i zwykle niegroźne, choć zdarzają się sytuacje, że może ona wymagać interwencji lekarza (zwłaszcza, jeśli utrzymuje się powyżej 48 godzin). W literaturze medycznej można znaleźć różne definicje czkawki. Jednakże w większości z nich znajduje się wyraźne rozróżnienie czynności czkania od czkawki.
Czkanie to czynność odruchowa, która polega na tym, że dochodzi do gwałtownego skurczu przepony i innych mięśni wdechowych przy niemal jednoczesnym zamknięciu się głośni (części krtani zawierającej struny głosowe), co skutkuje wydobywaniem się charakterystycznego dźwięku.
Czkawka z kolei to napadowe czkanie, powtarzające się z częstotliwością do nawet kilkudziesięciu razy na minutę i trwające powyżej kilku minut. Czkawka to zatem zwielokrotnione czkanie.
Co najczęściej powoduje czkawkę? Napadowe czkanie może być wywołane przez wiele różnych bodźców, jednakże jednym z najczęściej wymienianych jest alkohol.
Czkawka pijacka, bo tak potocznie nazywa się napadowe czkanie wywołane alkoholem, ma zazwyczaj związek z podrażnieniem nerwu błędnego przez alkohol etylowy.
Co należy podkreślić, nerw błędny łączy mózg z jelitami, biegnąc wzdłuż niemal całego ciała (między innymi przed przełyk, przeponę i całą jamę brzuszną aż do okrężnicy). Jest najdłuższym nerwem w organizmie człowieka i odpowiada między innymi za ruchy przepony.
Uściślając, alkohol podrażnia nerw błędny, co może skutkować nierytmicznymi skurczami przepony, powodującymi zamykanie się światła krtani. Co istotne, czkawka alkoholowa może wystąpić niezależnie od ilości wypitych trunków, zarówno w stanie upojenia alkoholowego, jak i po wypiciu symbolicznego kieliszka.
Reklama
Czkawka po wypiciu alkoholu a jego rodzaj. Czy ma znaczenie?
Wiele osób zastanawia się, czy rodzaj wypitego alkoholu może mieć wpływ na występowanie czkawki. Okazuje się, że tak. Napadowe czkanie najczęściej obserwuje się po wypiciu gazowanych napojów alkoholowych.
Dlaczego czkawka po gazowanym napoju jest powszechna? Dwutlenek węgla znajdujący się w napojach z bąbelkami rozciąga ściany żołądka i przełyku, co może wyzwolić czkawkę. Od czego najczęściej ma się czkawkę?
Prym w tej kwestii wiedzie nie tylko piwo i szampan (wino musujące), ale także drinki sporządzone ze zmieszania czystej wódki z napojami gazowanymi bez alkoholu. Najpowszechniejsza jednak jest czkawka po piwie ze względu na to, że tego alkoholu spożywa się zwykle większą ilość aniżeli wina czy wódki.
Reklama
Jak się pozbyć czkawki po alkoholu?
Bez względu na to, jaki alkohol wywołał napadowe czkanie, warto wiedzieć, jak pozbyć się czkawki. Znajomość metod na czkawkę pozwoli uniknąć faux pas, jakim z pewnością byłoby uporczywe czkanie w czasie oficjalnego przyjęcia.
Znaną metodą jest wypicie dużej ilości schłodzonej wody, lecz małymi łyczkami. Szybkim sposobem na czkawkę po alkoholu (i nie tylko) jest przytrzymywanie powietrza przez kilkanaście sekund, co ma na celu rozluźnienie przepony.
Jak jeszcze można powstrzymać czkawkę? Jednym z praktykowanych sposobów jest poproszenie kogoś o przestraszenie. Co jeszcze jest dobre na czkawkę? Niektórzy radzą sobie z czkaniem poprzez zatykanie uszu. Praktykuje się także jedzenie cukru lub ssanie cukierków.
Co prawda, żadna z opisanych wyżej metod, zaczerpniętych z medycyny ludowej, nie znajduje potwierdzenia w badaniach klinicznych, jednakże niektóre z nich znajdują fizjologiczne uzasadnienie.
Warto także pamiętać, że w większości przypadków czkawka samoistnie ustępuje po kilku minutach, a nie wszystkie opisane wyżej metody będą bezpieczne dla osoby w stanie upojenia alkoholowego, gdyż mogą grozić na przykład zachłyśnięciem.
Reklama
Skąd się bierze czkawka u alkoholika?
Należy zaznaczyć, że osoby uzależnione od alkoholu miewają uporczywe czkawki. Skąd się bierze uporczywa czkawka u alkoholika? Przyczyn tego stanu może być kilka. Osoby z chorobą alkoholową zwykle miewają także inne schorzenia, będące efektem nadużywania etanolu.
Do takich chorób zaliczają się między innymi:
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- GERD (choroba refluksowa),
- zapalenie trzustki,
- zapalenie wątroby,
- marskość wątroby,
- choroby zapalne jelit.
Wyżej wymienione jednostki chorobowe mogą być przyczynami czkawki u alkoholika, ze względu na brzuszne i przełykowe umiejscowienie gałęzi nerwu błędnego.