Reklama
Właściwości awokado
Awokado towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna – w zależności od źródła, przyjęło się mówić, że ten rarytas był jedzony już 7, a niekiedy 10 tys. lat p.n.e.! Nic dziwnego, bo „gruszka awokado” skrywa w sobie bogactwo składników mineralnych i sporą porcję jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 11 g w 100 g produktu!), czyli zdrowego, pozbawionego cholesterolu, „lekkiego” tłuszczu.
Ma też sporo błonnika, dzięki czemu warto włączyć awokado do codziennej diety w przypadku zaparć czy niestrawności. Jest też źródłem witamin: A, B1, B2, C, PP, K oraz E, a także luteiny, lecytyny i jest bogate w wapń, potas, fosfor oraz miedź.
Tak bogaty skład sprawia, że awokado kompleksowo oddziałuje i wspomaga organizm człowieka, dlatego warto włączyć je do codziennej diety. W ludowej medycynie awokado służyło do leczenia ran i dolegliwości skórnych, do dziś jest szeroko wykorzystywane w kosmetyce, a domowa maseczka z awokado łagodzi podrażnienia i przywraca równowagę skórze.
- Sprawdź też: 10 powodów, by polubić awokado
Mimo to bardzo wiele osób jest zrażonych do awokado i mówi, że nie lubi tego owocu. Wynika to z faktu, że w zdecydowanej większości, awokado przyjeżdża do Polski z południa Europy lub Ameryki Południowej niedojrzałe i takie też jest sprzedawane. Bardzo twarde nie ma smaku, bywa gorzkawe, nie da się go obrać ani oddzielić od pestki.
Reklama
Kiedy jeść awokado?
Awokado jest dojrzałe, gdy jego skórka i ukryty pod nią miąższ uginają się pod palcem. Wtedy zyskuje aksamitny, kremowy i lekko orzechowy smak. Aby takowy uzyskać, należy zamknąć awokado w papierowej torebki wraz z bananem lub jabłkiem – wówczas skróci się czas dojrzewania owocu do 1-2 dni.
Co zrobić z awokado?
Awokado w swojej wszechstronności, daje ogromne możliwości w kuchni. Najpopularniejsza jest pasta guacamole, czyli awokado rozgniecione z niewielką ilością czerwonej cebuli, papryczki chill i pomidorów, z dodatkiem czosnku i soku z limonki. Ale awokado „lubi się” także z gotowanym na twardo jajkiem, wędzonym łososiem czy żółtym serem. Jest również popularnym dodatkiem do świeżej sałaty, serwowanej z warzywami i dressingiem.
Jednak to nie wszystko! Awokado jest tak wszechstronne, że może być też wykorzystywane w… deserach. Awokado jest podstawą popularnego, wegańskiego musu czekoladowego, gdzie jego kremowa konsystencja idealnie „udaje” ubitą śmietanę. Idealnie sprawdzi się także jako zamiennik masła na kanapkach.
Czytaj też:
- Co jeść, żeby nie chorować? 10 produktów żywnościowych, które podnoszą odporność
- Awokado - właściwości, wartości odżywcze i kalorie
- Jak jeść awokado? Przepis na pastę z awokado
- Śniadania z awokado – pomysły na zdrowe przepisy