Stomatologia estetyczna to dział, który zajmuje się walorami estetycznymi zębów. Innymi słowy - poprawianiem uśmiechu. Do stomatologa estetycznego zgłaszają się pacjenci, którzy chcą zmienić kształt zębów i pozbyć się przebarwień.
Podstawowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej to wybielanie zębów oraz zakładanie licówek. Dzięki nim można diametralnie odmienić kształt oraz kolor zębów, bez konieczności zakładania aparatu ortodontycznego.
Co to są licówki porcelanowe?
Licówki są cieniutkimi nakładkamiprotetycznymi, które po przyklejeniu do licowej (przedniej) części zębów, zmieniają diametralnie ich kształt i kolor. Produkowane są z kilku rodzajów materiałów, co przekłada się na ich wytrzymałość oraz walory estetyczne. Pacjenci mają do wyboru licówki:
- akrylowe,
- kompozytowe,
- skaleniowe,
- porcelanowe.
Najbardziej pożądane przez pacjentów są te ostatnie - porcelanowe. Takimi licówkami może się pochwalić większość gwiazd telewizji, muzyki i filmu.
Reklama
Licówka porcelanowa, czyli jaka?
Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy licówkami porcelanowymi a ceramicznymi. Ceramika jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w stomatologii. Od lat z ceramiki wykonuje się korony, mosty, licówki, protezy oraz wypełnienia zębowe.
Ceramika bywa także nazywana porcelaną. Określenia te są często stosowane zamiennie. Dlaczego właśnie materiały ceramiczne królują w gabinetach stomatologicznych? Po pierwsze są całkowicie obojętne dla tkanki ludzkiej. Po drugie pod względem przezierności i koloru są najbardziej zbliżone do prawdziwych zębów.
Pośród materiałów ceramicznych stosowanych w stomatologii wyróżnia się:
- porcelanę skaleniową w postaci proszku lub płynu– charakteryzuje się największą przeziernością, ale jest bardzo krucha,
- ceramikę szklaną, prasowaną lub frezowaną– tymi metodami wykonuje się pełnoceramiczne licówki o nieco większej grubości niż skaleniowe, coraz częściej w gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się technologię CAD/CAM CEREC, która umożliwia komputerowe zaprojektowanie oraz wyprodukowanie pełnoceramicznych licówek bez udziału technika protetycznego. Specjalne urządzenie wykonuje wirtualny wycisk zębów oraz projekt. Następnie na jego podstawie specjalna cyfrowa frezarka produkuje ją,
- ceramika krystaliczna– bardzo wytrzymała ceramika, jednak o zdecydowanie mniejszej przezierności, przez co wymaga większego zeszlifowania zęba,
- ceramika napalana na metal- zdecydowanie najbardziej trwała, jednak ze względu na małą przezierność nie jest wykorzystywana do produkcji licówek, z ceramiki napalanej wykonuje się korony i mosty zębowe.
Zgodnie z powyższym podziałem, licówki porcelanowe są wykonane z porcelany skaleniowej – najcieńsze i najbardziej zbliżone do prawdziwych zębów. To najbardziej zachowawcze rozwiązanie, gdyż nie wymaga szlifowania zębów.
Reklama
Zakładanie licówek porcelanowych
Wskazaniem do licówek porcelanowych są:
- przebarwienia na zębach,
- złamania brzegów zębów,
- diastemy między zębami.
Zakłada się je także w celu wydłużenia zębów lub wprowadzenia zębów do łuku. Licówki z założenia są najmniej inwazyjną metodą korekcji kształtu zębów. Mogą być zakładane metodą bez szlifowania i z niewielkim szlifowaniem zębów – usuwa się nie więcej niż pół milimetra szkliwa.
Przed założeniem licówek wszystkie zęby muszą zostać wyleczone oraz oczyszczone z kamienia nazębnego. Wielu pacjentów poddaje się wcześniej zabiegowi wybielania zębów.
Reklama
Opinie o licówkach porcelanowych
Licówki porcelanowe zakładane bez szlifowania zębów mają zdecydowanie najlepszą opinię. Są mocowane bezpośrednio do szkliwa zębów przez co pozwalają zachować w 100 procentach naturalne zęby oraz powodują mniejszy dyskomfort dla pacjentów.
Licówki porcelanowe docenia się szczefólnie za ich optymalny kolor dzięki właściwości translucencji, co przekłada się na przejrzystość i połysk, który jest zdecydowanie najbardziej zbliżony do naturalnych zębów.
Do docenianych zalet tego rodzaju licówek należy zaliczyć wytrzymałość i trwałość (ok. 10-20 lat, dzięki bardzo dobremu łączeniu z tkankami zębów), a także odporność na powstawanie przebarwień, co szczególnie podkreślają ich posiadacze.
Ten rodzaj jest wybierany przez gwiazdy kina, estrady i prezenterów telewizyjnych. Dają wręcz niewiarygodny efekt estetyczny w postaci „hollywoodzkiego” uśmiechu.
Reklama
Ile kosztują licówki porcelanowe?
Koszt jest uzależniony od materiału ceramicznego, z jakiego zostały wykonane. Za jedną licówkę porcelanową, czyli wykonane z porcelany skaleniowej trzeba zapłacić od 800 do 2500 złotych.