Artykuł promocyjny
Tak naprawdę każda ze stron ma trochę racji. Twarda woda faktycznie przez środowiska badawcze jest uznawana za zdrowszą z powodu zawartego w niej wysokiego stężenia magnezu i wapnia. Woda o wysokim stopniu twardości według zwolenników jest w stanie uchronić przed zawałem serca, jednak w życiu codziennym po prostu się nie sprawdza. Pozostawia spory, ciężki do usunięcia osad, uszkadza urządzenia grzewcze, pralki, zmywarki, ma wpływ na niekorzystny stan włosów i skóry.
Miękka woda jest doskonała pod względem użytkowym, jednak może wydawać się mniej korzystna dla ludzkiego organizmu, ponieważ nie jest tak bogata w wyżej wymienione związki. Ponadto użytkowanie całkowicie miękkiej wody nie jest najlepszym pomysłem ze względu na jej właściwości – kosmetyki i detergenty są trudniejsze do spłukania i nie służy instalacjom hydraulicznym.
Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i co wybrać?
Twarda i miękka woda – co to jest?
Według naukowej definicji wyróżnia się twardość ogólną wody, która składa się z twardości węglanowej i niewęglanowej. My skupimy się jednak na zjawisku twardości ogólnej. Wysoki stopień twardości wody oznacza, że znajduje się w niej spora ilość wapnia i magnezu, ale też innych substancji, takich jak: siarczany, chlorki, czy azotany. Im wyższe stężenie, tym bardziej twarda woda. Warto pamiętać, że minerały z wody są przyswajane w mniejszym stopniu niż te, pochodzące z pokarmów. Przeprowadzone badania świadczą o tym, że twarda woda pomaga zapobiegać zawałom serca, jednak są tez dowody na to, że spożywana w nadmiarze w niektórych przypadkach może prowadzić do kamicy nerkowej.
Miękka woda jest przeciwieństwem twardej. Praktycznie nie posiada jonów wapnia i magnezu. Pozyskana za sprawą zmiękczania przy pomocy żywicy jonowymiennej może być za to wzbogacona w sód. Są więc pewne ograniczenia w przypadku osób, które muszą stosować się do diety niskosodowej.
Reklama
„Za” i „przeciw” miękkiej wodzie
Woda całkowicie miękka przegrywa bitwę z wodą twardą pod względami zdrowotnymi, ale wypada lepiej w przypadku codziennego zastosowania i pod względem pielęgnacji urody. Miękka woda zapewnia nawilżoną skórę, miękkie i błyszczące włosy. Ponadto zyskuje na tym cały dom. W urządzeniach grzewczych oraz instalacjach hydraulicznych nie gromadzi się osad, żywotność urządzeń takich jak pralki i zmywarki zostaje przedłużona, tkaniny nie zmieniają koloru, nie są szorstkie po praniu, naczynia nie ulegają zniszczeniu. Nie trzeba poświęcać tak dużo czasu na sprzątanie, a zużycie detergentów i kosmetyków znacznie się zmniejsza.
Twarda woda z kolei nie zawsze wychodzi na zdrowie, a w dodatku powoduje liczne awarie, zmniejszanie światła rur, wysusza skórę, niszczy włosy, powoduje zmiany skórne, ma wpływ na szorstkość tkanin, powoduje osad kamienny, który jest bardzo trudny do usunięcia.
Z powyższych rozważań wynika, że żadne rozwiązanie nie jest w pełni skuteczne. Na co więc się zdecydować?
Reklama
Złoty środek
Rozwiązanie tych dylematów jest bardzo proste. W większości gospodarstw domowych występuje woda twarda lub bardzo twarda. Warto ją zmiękczać dla zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania. Nie trzeba, a nawet nie zaleca się całkowitego zmiękczania wody.
Za optymalny stopień twardości uznaje się stężenie 50-60 mg CaCO3. Taka twardość wody nie powoduje problemów w instalacjach hydraulicznych, ani nie ma wpływu na zwiększenie awaryjności urządzeń AGD. Posiada jednak wapń i magnez, które powinny być regularnie dostarczane do organizmu.
Regulacja stopnia twardości wody jest możliwa w kompaktowym zmiękczaczu wody Ecoperla Toro. Posiada on wmontowany bypass, który umożliwia dostosowanie stopnia twardości wody do własnych potrzeb i preferencji. To urządzenie posiada doskonałe złoże filtracyjne charakteryzujące się dużą wydajnością. Woda jest dokładnie filtrowana, a złoże podczas regeneracji prawidłowo oczyszczane. Dodatkowo ustawienia Ecoperla Perfect System pozwalają na oszczędną eksploatację przy zachowaniu najlepszych parametrów pracy zmiękczacza wody.
Reklama
Wszystko z umiarem
Praktycznie o wszystkim można powiedzieć, że w nadmiarze szkodzi. Tak samo jest zarówno z twardą, jak i miękką wodą. Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Z tego powodu warto zastosować zmiękczacz wody, dzięki któremu właściwości wody będą optymalne i dla zdrowia, i dla codziennego funkcjonowania.