Mięta w ciąży - czy można ją pić?
Mięta to pierwszy wybór w przypadku kłopotów z układem trawiennym, ponieważ pomaga przy zgadze i wzdęciach oraz łagodzi uczucie ciężkości po posiłku. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, mięta sprawdza się także w okresie ciąży, a przyszłe mamy chętnie sięgają po ziołowe napary z mięty.
Wokół ciąży narosło wiele mitów, a dodatkowo często powielane są nieaktualne lub nieprawdziwe teorie medyczne. Jedną z nich jest informacja, że mięta jest niewskazana w ciąży. Nie jest to prawda, ale warto to jeszcze skonsultować z lekarzem prowadzącym. Ciąża jest niezwykle indywidualną sprawą i dlatego takie kwestie należy poruszać ze specjalistą. Czy warto pić miętę w ciąży? Zdecydowanie tak, ale pod kontrolą.
Mięta dobrze radzi sobie z najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej uporczywymi dolegliwościami w ciąży, czyli nudnościami. Wiele pań skarży się również na wzdęcia i uporczywe gazy, które również niweluje aromatyczny, miętowy napar.
Zioła mięty mają też właściwości uspokajające i relaksujące, dlatego mogą być stosowane przed snem. Dobry sen to podstawa w okresie ciąży, dlatego miętę stosuje się przy problemach z bezsennością. Poza tym mięta zawiera witaminy C i A oraz żelazo, wapń, potas, magnez.
Reklama
Napar z mięty do picia w ciąży - jak dobrze przygotować herbatę?
Kobiety w ciąży często szukają alternatyw dla kawy i herbaty, które zawierają kofeinę i teinę i należy je ograniczać. Zdecydowanie niewskazane są też słodkie napoje gazowane, soki z kartonów, które mają dodatki cukru. Z tego względu polecane są herbatki owocowe, woda lub herbata z miętu w formie naparu.
Napar z mięty jest świetnym rozwiązaniem w codziennej diecie ciążowej. Można go przygotować klasyczną metodą - zalać wrzątkiem torebkę typu fix i przykryć spodkiem lub niedużym talerzykiem. Można zaparzyć również świeże liście mięty, najlepiej z łodygami i również przykryć na kilka minut, a następnie wypić.
Warto też spróbować mięty w stylu cold brew, czyli „zaparzanej” w zimnej wodzie. Ma ona dużo delikatniejszy smak i wspaniale orzeźwia. Wystarczy w dużym kubku (o pojemności ok. 350 ml) umieścić dwie torebki z miętą i zalać zimną wodą i odstawić do lodówki. Po 2-3 godzinach zamieszać, wyjąć „fixy” i wypić ten aromatyczny napój.
Reklama
Mięta w ciąży - do czego można ją dodać?
Miętę w okresie ciąży można stosować nie tylko w formie płynnej. Jako zioło jest też znakomitym dodatkiem do dań - znakomicie sprawdzi się jako składnik masła ziołowego, dressingów czy jako ziołowy dodatek do sałatek.
Ponadto mięta świetnie komponuje się z przeróżnymi kaszami, np. kuskusem, kaszą jęczmienną, kaszą jaglaną czy komosą ryżową. Latem zapewnia orzeźwienie jako dodatek do napojów i koktajli, ponieważ świetnie pasuje do lemoniad: klasycznej cytrynowej, arbuzowej czy wieloowocowej.
W okresie lata miętę można używać jako składnik do wszelkich dań czy deserów owocowych, np. z truskawek, malin czy jagód.