Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?

Pasta do zębów bez fluoru jest skuteczna oraz bezpieczna ale warunek jest taki, że musi zawierać komponenty, które przede wszystkim powstrzymają próchnicę, zwalczą bakterie, wirusy i grzyby oraz odświeżą oddech. Im mniej w paście do zębów konserwantów, barwników, parabenów i innych szkodliwych dla zdrowia czynników, tym jej skuteczność wzrasta. Jaka zatem powinna być dobra pasta do zębów?
Pasta do zębów bez fluoru
Źródło: 123RF
Spis treści

Jakie składniki powinna mieć pasta bez fluoru?

Zanim zostanie podjęty temat pasty bez fluoru, dla porównania przedstawimy komponenty, które najczęściej występują w przeciętnej paście do zębów, a są to substancje ścierne, pieniące, fluor, gliceryna, elementy konserwujące, barwniki, ulepszacze smaku, rakotwórczy triklosan, itp.

O ile jeszcze niedawno fluorowi przypisywano bardzo pożądaną cechę, jaką jest przeciwdziałanie próchnicy, tak ostatnie badania naukowe dowiodły, iż jest to stanowisko mocno przesadzone. Wyniki analiz dowiodły bowiem, że stosując pasty bez fluoru wcale nie zwiększamy ryzyka powstania próchnicy. Mało tego, coraz częściej mówi się, że nadmiar fluoru może powodować fluorozę, dewastującą uzębienie.

Warto zatem zastanowić się czy lepszym i zdrowszym wyborem nie będzie pasta bez fluoru. Ten wariant zawiera takie składniki jak m.in. bezpieczne środki ścierające (np. krzemionkę), naturalne komponenty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym oraz środek zapachowo-odświeżający (np. mięta, szałwia). Z pewnością taka zdrowa wersja pasty do zębów nie powinna posiadać w składzie przede wszystkim sztucznych barwników, konserwantów, SLS, dwutlenku tytanu oraz właśnie fluoru. 

Reklama

Jak działa pasta bez fluoru?

Z pewnością wiele osób zastanawia się czy pasta bez fluoru spełnia swoje zadanie. Zdecydowanie tak, jednak aby była skuteczna pod względem niedopuszczania do powstania próchnicy, usuwania płytki nazębnej, zwalczania bakterii i innych drobnoustrojów i odświeżania, musi zawierać odpowiednie składniki. 

Dobre komponenty w paście bez fluoru to np. wyciągi roślinne (z goździków, granatu, alg), a także cynamon, zioła, naturalne przyprawy, czy olej kokosowy.

Im więcej w paście do zębów składników naturalnych, ekologicznych i organicznych, tym większa pewność, że fundujemy swoim zębom lepsze zabezpieczenie przed próchnicą i innymi chorobami zębów.

Reklama

Czy pasta bez fluoru jest skuteczna?

Specjaliści twierdzą, że organizm człowieka jest podatny na fluor do około 20. roku życia (wówczas delikatnie wzmacniają szkliwo). Po przekroczeniu tego progu stajemy się uodpornieni na działanie tego pierwiastka.

Pasta do zębów nie zawierająca fluoru, ale posiadająca w składzie elementy chroniące zęby przed groźnymi bakteriami, grzybami, itp., jest nie tylko skuteczna ale także bezpieczna dla zdrowia. Zawsze, szczególnie w przypadku mniejszych dzieci, istnieje obawa, że resztki pasty zostaną połknięte i dostaną się do wnętrza organizmu. Jeśli zarówno my jak i domownicy czyścimy zęby naturalną pastą bez fluoru takiego ryzyka nie ma. 

Fluor w nadmiarze może prowadzić do obniżenia poziomu inteligencji, co ogłosili chińscy naukowcy oraz sprawia, że osoby zbyt często myjące zęby pastami z fluorem są bardziej podatne na sugestie.

Stąd wypieranie fluoru i zastępowanie go np. węglem aktywnym oraz olejem kokosowym.

Reklama

Jaką pastę bez fluoru wybrać?

Pasta do zębów stanowi rodzaj czyszczącego kosmetyku, dlatego powinna zostać dobrana indywidualnie do każdej osoby.

Jeżeli nie przekonuje nas smak, czy zapach naturalnych past bez fluoru można zacząć od stosowania zwykłej pasty do zębów z dodatkiem jakiegoś ekologicznego komponentu, np. węgla aktywnego czy oleju kokosowego. Łatwiej będzie wówczas przerzucić się na całkowicie naturalną pastę, wolną od fluoru.

Decydując się na konkretny typ pasty bez fluoru z pewnością należy znaleźć taką, w której składzie będą m.in. środki czyszczące, antybakteryjne oraz odświeżające. 

Pasty bez fluoru różnią się między sobą oprócz doboru dobroczynnych komponentów także smakiem, zapachem i kolorem. Znaczne są też różnice cenowe: możemy zapłacić od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu złotych za tubkę. Z pewnością każdy zdoła wybrać coś dla siebie.

Reklama

Jak samodzielnie zrobić pastę do zębów?

Pastę bez fluoru można przygotować samodzielnie w domu. Jeden z domowych przepisów na pastę do zębów zakłada, że potrzebne są takie składniki jak olej kokosowy, soda oczyszczona, jakiś olejek zapachowy (może być np. miętowy, szałwiowy, mentolowy, cynamonowy, goździkowy, itp.) oraz opcjonalnie ksylitol (dla uzyskania lepszego, słodszego smaku, co może być istotne zwłaszcza dla dzieci). 

Aby zrobić pastę do zębów bez fluoru należy pięć łyżeczek oleju kokosowego dokładnie rozmieszać z jedną łyżeczką sodki i kilkoma kroplami olejku (plus ewentualnie odrobina ksylitolu). Po otrzymaniu jednolitej masy można ją stosować na zęby. Taką pastę warto trzymać zamkniętą w słoiku i przechowywać w lodówce. 

Oczywiście nie wystarczy jedynie zrobić dobrą, naturalną pastę do zębów. Trzeba ją jeszcze regularnie stosować: szczotkujemy zęby co najmniej dwa razy dziennie przez około 2 minuty dokładnie wymiatając resztki pokarmowe oraz osad nazębny. 

 

 

 

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej u dzieci i dorosłych - zasady. Jak czyścić zęby?
Mycie zębów u dziecka
Higiena jamy ustnej przy posiadaniu aparatu ortodontycznego
Kobieta z aparatem ortodontycznym
Pasta do zębów z węglem – czy jest skuteczna? Opinie i cena
Szczoteczką z pastą do zębów z węglem
Podobne artykuły
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Kobieta czyści zęby za pomocą irygatora
Irygator do zębów czy nić dentystyczna - czego używać, co jest lepszym wyborem?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial