Czy płuca bolą? Dlaczego to niemożliwe?
Same w sobie płuca nie mogą boleć, nawet w zaawansowanych stadiach raka. Narząd ten nie jest unerwiony, żadne z potencjalnych schorzeń nie przynosi zatem dolegliwości bólowych stricte w jego obrębie.
Silny ból, którego doświadczają pacjenci cierpiący na choroby pulmonologiczne i onkologiczne, w istocie występuje w strukturach otaczających płuca, a więc przede wszystkim w opłucnej oraz klatce piersiowej.
Opłucna jest swego rodzaju workiem, w którym ulokowane są płuca. Składa się z dwóch blaszek (ściennej i trzewnej) oraz znajdującej się między nimi jamy, wypełnionej niewielką ilością płynu surowiczego. Wrażliwa na ból jest opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przeponowych i międzyżebrowych.
Ze względu na ich przebieg, generowane dolegliwości odczuwane są w górnej części korpusu – w klatce piersiowej oraz plecach.
Bolące płuca przy kaszlu czy przeziębieniu natomiast są wynikiem nadwyrężenia mięśni. Ciągły ruch klatki piersiowej, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni, sprawia, że tworzą się zakwasy.
Reklama
W jakich chorobach mogą wystąpić „bolące płuca”?
Objaw potocznie określany jako „bolące płuca”, choć w rzeczywistości będący bólem opłucnej i innych części ciała, wystąpić może w przebiegu takich schorzeń, jak:
- rak płuc lub opłucnej,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- zwłóknienie płuc,
- zapalenie płuc,
- zapalenie opłucnej,
- zapalenie oskrzeli;
Schorzenia płuc i opłucnej należy przy tym różnicować z innymi dolegliwościami: kardiologicznymi, neurologicznymi, ortopedycznymi a nawet psychiatrycznymi objawiającymi się poprzez ból w klatce piersiowej, takimi jak:
- choroba wieńcowa i zawał mięśnia sercowego,
- dusznica bolesna,
- tętniak aorty brzusznej,
- neuralgia międzyżebrowa,
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
- dyskopatia w odcinku piersiowym,
- nerwica wegetatywna (w tym nerwica serca),
- stres, zaburzenia lękowe, napad paniki;
Reklama
Jak bolą płuca?
W zależności od tego, gdzie pojawia się ból, może oznaczać onróżne choroby. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na to, z której strony bolą płuca - z lewej, z prawej czy może od tyłu.
Jeśli odczuwamy ból w lewym lub w prawym płucu najczęściej jest to objaw odmy opłucnowej. Zazwyczaj występuje ona właśnie jednostronnie. Ból w tym przypadku może rownież promieniować do łopatek, czyli będzie wyczuwalny z tyłu pleców na wysokości płuc.
W innych przypadkach, jak np. zapalenie płuc, ból odczuwalny jest w całej klatce piersiowej.
Należy skontaktować się z lekarzem i opisać dokładnie rodzaj bólu i miejsce jego występowania, by rozpocząc badania, a następnie leczenie.
Jeśli natomiast płuca bolą przy paleniu (papierosów czy marihuny) związane może to być z rozciagnięciem ścian klatki piersiowej podczas wdechu. Zbyt głęboki wdech powoduje ból, który (choć myślimy, że jest w płucach) jest spowodowany podrażnieniem mięśni międzyżebrowych oraz rozciągnięciem w stawach żeber.
Płuco może boleć po operacji. W bardzo wczesnym etapie nazywane jest to bólem pooperacyjnym i niestety trudno się go leczy. Dobrane muszą zostać odpowiednie leki, po których regularnym przyjmowaniu ból powinien stopniowo ustępować.
Reklama
Czy rak płuc boli?
To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów obserwujących pierwsze niepokojące objawy wskazujące na rozwój choroby nowotworowej. Rak płuc uważany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, czyli tych które przez dłuższy czas rozwijają się całkowicie bezobjawowo i wykrywane są albo w późnym stadium, albo przypadkiem.
Dolegliwości bólowe na wstępnym etapie obserwowane są stosunkowo rzadko.
Silny ból pojawia się zazwyczaj dopiero w zaawansowanej fazie choroby i może być efektem wielu czynników, takich jak:
- zespół paraneoplastyczny – szeroki zestaw zróżnicowanych objawów powodowanych przez rozrost komórek nowotworowych i ucisk na nerwy oraz inne struktury organizmu,
- ogólne wyniszczenie ustroju przez chorobę nowotworową,
- neuropatia obwodowej – uszkodzenie lub stan zapalny nerwów będący efektem zastosowania tzw. cytostatyków w chemioterapii;
- przerzuty do kręgosłupa i ośrodkowego układu nerwowego;
Należy pamiętać, iż źródłem bólu nie są płuca, a opłucna, klatka piersiowa i często bark, a w przypadku przerzutów – także kości, kręgosłup, głowa (w zależności od lokalizacji).
Reklama
Czy przy zapaleniu płuc bolą plecy?
To, czy można odczuwać ból pleców przy zapaleniu płuc to kolejne z często pojawiających się pytań. Jest to możliwe, aczkolwiek bolesność nie zawsze jest wymieniana wśród najbardziej charakterystycznych objawów, takich jak:
- suchy kaszel,
- gorączka,
- uczucie duszności,
- świszczący oddech.
Różne mogą być też lokalizacje pojawiającego się bólu – wymienić w tym kontekście można zarówno plecy, jak też klatkę piersiową. Objaw tego typu częściej pojawia się w przypadku groźnego powikłania, jakim jest potencjalnie śmiertelne zapalenie opłucnej.
Jest to schorzenie, w przebiegu którego, w wyniku zwiększonej przepuszczalności naczyń włosowatych, dochodzi do nadprodukcji i akumulacji płynu w jamie opłucnej. Powoduje to silny, kłujący ból zlokalizowany w miejscu wysięku, nasilający się przy wdechu, wysiłku, kaszlu, a wyraźnie słabnący w pozycji leżącej bocznej.
Zarówno w przypadku zapalenia płuc, jak też opłucnej, dodatkowym czynnikiem powodującym bolesność może być również nadwyrężenie lokalnych struktur mięśniowo-szkieletowych na skutek długotrwałego, suchego, bezproduktywnego kaszlu.
Reklama
Bolące płuca po paleniu
Innym ciężkim schorzeniem obejmującym dolne drogi oddechowe jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, będąca następstwem zwężenia światła oskrzeli na skutek długotrwałej ekspozycji na czynniki drażniące, np. dym tytoniowy. POChP ma charakter nieodwracalny i nieuleczalny. W tym przypadku ból jest bardziej kłujący i sprawi wrażenie ucisku.
E-papierosy również uszkadzają płuca. Odpowiada za to octan witaminy E, którego wdychanie jest szkodliwe.
Wymienić tu można dwa odrębne schorzenia – rozedmę płuc oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Szczególnie niebezpieczna jest rozedma, której istotą jest trwałe poszerzenie pęcherzyków płucnych i uszkodzenie ich ścian. Finalnym efektem zachodzących zmian jest skrajna niewydolność oddechowa, będąca stanem zagrożenia życia i stanowiąca wskazanie do przeszczepu.
Czy rozedma płuc boli? Objaw taki może być odczuwany w klatce piersiowej, zwłaszcza przy wdechu, aczkolwiek i w tym przypadku nie jest on symptomem najbardziej charakterystycznym.
Bardziej typowe są:
- uczucie duszności,
- brak tchu,
- kaszel,
- zwiększona męczliwość,
- obniżona tolerancja wysiłku.
Po rzuceniu palecnia często występuje ból płuc i kaszel. Jest to reakcja organizmu na odstawienie nikotyny, z której płuca zaczęły się oczyszczać.
Reklama
Bolące płuca przy oddychaniu
W obecnej sytuacji, jaka panuje na świecie, pierwszą myślą przy bólu płuc jest zarażenie Covid-19. Podczas zachorowania na koronawirusa występuje szereg objawów, takich jak: duszności, kaszel, gorączka, a także silne zmęczenie. Jednak tak jak z każdą chorobą, należy skonsultować się z lekarzem, by mógł potwierdzić bądź zaprzeczyć jej wystąpienie.
Ból w płucach przy oddychaniu może być również objawem nerwicy. Często przy takiej chorobie ból jest zmienny i niecharakterystyczny. Posiada natomiast objawy, które mogą wskazać na ból nerwicowy, jak np. poczucie niepokoju i kołatanie serca.
Jeśli płuca bolą przy głębokim wdechu może być to objaw m.in. odmy opłucnowej, zapalenia osierdzia lub oskrzeli.
Bolące płuca po bieganiu
Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej przy wysiłku fizycznym, a zwłaszcza podczas biegania, są częste. Uczucie pieczenia nie jest objawem groźnej choroby. Wynika ono wyłącznie z faktu, że podczas oddychania do płuc dostaje się zimne, nieogrzane powietrze. Pojawić się wtedy może skurcz mięśniówki oskrzeli, co prowadzi do np. duszności.
Taki ból powinien ustać po kilku minutach od zaprzestania wysiłku. Jeśli jednak jest on ciągły i nieustępliwy, należy zwrócić się do lekarza. Może być to objaw wady serca lub korku w naczyniach płucnych.