Skąd bierze się nerwica?
O nerwicy mówi się, że jest to choroba emocji i nie ma nic wspólnego z anatomią, czyli tzw. stanem technicznym nerwów. Zaburzenia nerwicowe wynikają z naszych wewnętrznych konfliktów, których często nawet sobie nie uświadamiamy. Dlatego też często trudno je samemu rozwiązać. Konflikty te dotyczą przeważnie sprzeczności między tym, czego wymagamy od siebie lub wymaga od nas otoczenie, a naszymi prawdziwymi pragnieniami. Mechanizm zaburzeń nerwicowych polega więc na dostosowywaniu swoich zachowań do obowiązujących norm społecznych i jednoczesnym wypieraniu wewnętrznych potrzeb.
Ponieważ problem dotyczy tak naprawdę naszych emocji, leczenie farmakologicze pozwala tylko na wyciszenie objawów, jakie towarzyszą zaburzeniom nerwicowym. Pomóc w wyleczeniu się z nerwicy może dobry terapeuta, który pomoże ustalić wewnetrzne źródło problemu, a następnie je zlikwidować. Celem psychoterapii jest nauka pokonywania lęku, będącego nieodłącznym objawem każdej nerwicy. Ważnym elementem leczenia jest edukacja pacjenta na temat mechanizmów stanów lękowych i rozpoznawanie sytuacji lękotwórczych. Kluczowe jest też uczenie stopniowego pokonywania trudności przez włączanie się w działania, których wcześniej osoba unikała – począwszy od najłatwiejszych, a skończywszy na trudnych.
Reklama
Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?
W leczeniu nerwicy najlepiej sprawdzają się trzy rodzaje psychoterapii:
- psychoterapia indywidualna – pacjent ma indywidualne wizyty u terapeuty. Spotkania odbywają się w zależności od natężenia problemów zdrowotnych raz lub kilka razy w tygodniu przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy.
- terapia grupowa – pacjent w kilkuosobowej grupie uczestniczy w spotkaniach z terapeutą. Spotkania odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu. Ten rodzaj terapii przeważnie stosuje się w sytuacjach, kiedy główny problem został już zdiagnozowany, a pacjent pracuje nad reakcjami własnego organizmu na sytuacje stresowe razem z innymi chorymi.
- psychoterapia rodzinna – stosowana jest w sytuacji, gdy problemy wynikają z dysfunkcji w rodzinie i konieczne jest wypracowanie podstawowych standardów zachowań wszystkich członków rodziny.
Czytaj też: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy
Psychoterapia jest jednak skuteczna tylko wówczas, kiedy pacjent jest chętny do współpracy z terapeutą i chce uwolnić się od nękających go zaburzeń. Czasem terapię trzeba po pewnym czasie powtórzyć w celu przypomnienia i wzmocnienia wybranych typów zachowań, które pomagają choremu sprawnie funkcjonować. Należy pamiętać, że w przypadku leczenia nerwicy żadne leki nie pomogą nam bez wsparcia psychoterapuety.