Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne

Taping kolana redukuje obrzęk, stabilizuje rzepkę i staw, zapobiega kontuzjom i usprawnia rehabilitację. Podobnie działa taping barku, kręgosłupa, stóp, ud, łydek. Od kilku lat plastry dla sportowców służą również osobom nie wysilającym się fizycznie, a wręcz prowadzącym siedzący tryb życia. Są idealne w rehabilitacji dysfunkcji kręgosłupa. Doskonale zastępują też środki przeciwbólowe w okresie ciąży.
Kinesio taping
Źródło:123RF
Spis treści

Taping kolana, pleców, barków

Oplastrowane kolana, kolorowe taśmy wystające spod lub znad sportowej koszulki - to taping, czyli plastrowanie dynamiczne. Zdjęcia oklejonych sportowców trafiają na czołówki sportowych kolumn i nikogo już nie dziwią. Choć kiedy pojawiły się pod koniec minionego stulecia, wzbudzały niemałe emocje, głównie w kontekście podejrzeń o niezgodne z przepisami wspomaganie.

Nic jednak bardziej mylnego. Plastry dla sportowców mają działanie terapeutyczne i są w powszechnym użyciu także w zwykłych gabinetach rehabilitacyjnych. Dziś taping kolana, pleców czy barku wykonuje się nawet u seniorów spędzających życie przed telewizorem.

Coraz częściej plastrowaniem wspomagają się też przyszłe mamy. Jak to działa, na czym polega sekret taśm do tapingu?

Reklama

Jak działają plastry dla sportowców?

Plastry sportowe nie są nasączone żadną substancją.A mimo to pozwalają lepiej się czuć, mocniej trenować, szybciej biegać, gdyż:

  • redukują ból, 
  • łagodzą obrzęki limfatyczne
  • zmniejszają napięcie mięśniowe, 
  • stabilizują stawy i więzadła. 

Choć są dostępne w aptekach, a nawet sklepach sportowych, specjaliści odradzają pacjentom ich samodzielną aplikację. Plastrowanie powinien wykonywać doświadczony fizjoterapeuta, niekiedy niezbędna jest też konsultacja lekarza ortopedy lub specjalisty medycyny sportowej. Powody są dwa. 

  1. Naklejenie plastrów tape wymaga precyzji i doświadczenia. Źle naklejone nie będą działać w ogóle, albo ze szkodą dla pacjenta
  2. Sposób naklejania plastrów (w tym m.in. ich napięcie oraz kształt) zależny jest od rozpoznania medycznego. W zależności od celu, który chcemy osiągnąć, stosujemy aplikację funkcjonalną, powięziową, mięśniową, więzadłową lub limfatyczną.

Reklama

Zalety taśm do tapingu

Taśmy do tapingu wykonane są z bawełny i pokryte klejem umożliwiającym aplikację. Najważniejszą ich cechą jest rozciągliwość, porównywalna z elastycznością ludzkiej skóry. Naklejone na skórę i naciągnięte z określoną mocą, unoszą naskórek i skórę, oddzielając je od tkanki mięśniowej. Efektem jest usprawnienie transportu płynu tkankowego, a w rezultacie – zmniejszenie obrzęku. Poprawa mikrokrążenia zapewnia lepsze odżywanie komórek po urazie.

Oddzielenie skóry od mięśni zmniejsza też ucisk na zakończenia nerwowe. Wszystko to pozwala w istotny sposób zredukować dolegliwości bólowe oraz przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Wtedy zaś, gdy jest to niezbędne, plastrowanie stabilizuje też określone partie ciała, utrzymując je we właściwych pozycjach i zapobiegając przemieszczaniu się. Istotna jest też reedukacja napięcia mięśniowego, występującego m.in. przy urazach i schorzeniach kręgosłupa. 

Reklama

Czym są plastry rehabilitacyjne?

Plastrowanie zostało wymyślone i wdrożone z myślą o sportowcach wyczynowych. Podobnie jednak, jak inne osiągnięcia medycyny sportowej, taśmy do tapingu z czasem znalazły zastosowanie także w leczeniu pacjentów, którzy z wysiłkiem fizycznym mają wspólnego niewiele, albo wręcz nic. Ba – plastry te okazały się zbawienne dla osób, które urazów, schorzeń i dysfunkcji nabawiły się siedząc w bezruchu

Od kilkunastu lat wykorzystywane są jako plastry rehabilitacyjne, redukujące napięcie mięśniowe i łagodzące ból, w szczególnościu osób cierpiących z powodu kręgosłupa. Nie są one jedyną i podstawową metodą rehabilitacji, ale często fizjoterapeuci proponują swoim pacjentom plastrowanie wspomagające pracę wykonywaną w gabinecie oraz w czasie ćwiczeń domowych. 

Reklama

Taping w ciąży

Inne zastosowanie plastrów dla sportowców to taping w ciąży. Rosnąca masa płodu, a także ogólny wzrost masy ciała kobiety, do tego nienaturalne ułożenie sylwetki, zmiana położenia środka ciężkości, liczne przeciążenia mięśniowe, a wszystko to przy ograniczonej aktywności ruchowej – to niemal gotowy przepis na problemy z kręgosłupem.

Nie przypadkiem znaczny odsetek ciężarnych kobiet uskarża się na bóle pleców (na odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym kręgosłupa oraz w barkach), a także w okolicach miednicy oraz w kończynach dolnych. Niejednokrotnie wyjściem w takiej sytuacji jest fizjoterapia wspomagana tapingiem. 

Taśmy lecznicze:

  • zmniejszają napięcie mięśni pleców, 
  • poprawiają ukrwienie nóg, 
  • redukują obrzęki limfatyczne, 
  • łagodzą ból. 

Ponieważ nie są nasączone żadną substancją, stanowią doskonałą alternatywę dla środków przeciwbólowych, z których większość jest w czasie ciąży zakazana. W odróżnieniu od ćwiczeń fizycznych, nie niosą żadnego zagrożenia dla matki i jej dziecka. Co ważne, plastry do tapingu mocowane są klejem odpornym na działanie wody (można się w nich kąpać nawet przez 7 dni), a ich wysoka elastyczność umożliwia nieskrępowaną aktywność.

Czytaj również

Bibliografia

  • K.Zięba, Kinesiotaping jako nowa forma fizjoterapii kobiet w okresie ciąży, Studenckie Koło Naukowe Fizjoterapii Oddział Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego, Akademia Medyczna w Warszawie
  • H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I.Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences 2016, Pomorski Uniwersytet Medyczny
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Złamanie kości: z przemieszczeniem, awulsyjne, bokserskie. Jak je rozpoznać i leczyć?
Ręka w gipsie po złamaniu
Jak wygląda złamana ręka? Objawy, pierwsza pomoc i leczenie
Chłopiec ze złamaną ręką w gipsie
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Podobne artykuły
Implant wykonany z biomateriałów
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Lekarz przygotowuje pacjentkę do artroskopii barku
Artroskopia barku: ile trwa zabieg? Cena, NFZ, rehabilitacja
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana – jak wygląda? Życie po operacji
Zabieg artroskopii kolana
Operacja kolana - jak przebiega artroskopia i jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!