Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy

Tejpy służą nie tylko zawodowym sportowcom, ale też coraz częściej pacjentom gabinetów fizjoterapeutycznych, zmagających się z bólem pleców, barków czy kolan. Zobacz czym są tzw. plastry dynamiczne, jak powinno się naklejać tejpy na plecy, kolana i inne części ciała, a także dlaczego lepiej jest w tej materii skorzystać z pomocy fachowca.
Tejpy dla biegaczy
Źródło:123RF
Spis treści

Czym są tejpy?

Tejpy to specjalne plastry wykorzystywane do oklejania ciała w celu łagodzenia bólu, a także zapobiegania i leczenia schorzeń oraz urazów mięśniowych i szkieletowych. Tejpy są podstawowym narzędziem używanym w działaniach terapeutycznych określanych jako plastrowanie dynamiczne, lub kinesjotaping

Metoda ta stosowana jest od końca lat osiemdziesiątych minionego stulecia w medycynie sportowej, a obecnie także fizjoterapii. Jej twórcą oraz właścicielem praw patentowych jest Japończyk Kenzo Kase. Tejpy nie są uznawane za podstawowe narzędzie terapeutyczne, coraz powszechniej jednak są stosowane wspomagająco. Z autopsji działanie tejpów znają pacjenci gabinetów rehabilitacyjnych, a także wyczynowi sportowcy – bodaj jako pierwsi światu oplastrowani ukazali się reprezentanci Japonii w czasie letnich igrzysk w 1988 roku. Później w plastrach na plecach, udach czy barkach wielokrotnie fotografowani byli słynni piłkarze czy tenisiści.

Reklama

Tejpy na plecy

Tejpy bardzo często naklejane są na plecy, wspomagająco w rehabilitacji schorzeń, urazów, nadwyrężeń i przeciążeń skutkujących nieprawidłową pracą kręgosłupa oraz otaczających go mięśni. 

Tejpy na plecy:

  • obniżają napięcie mięśniowe, redukując skutki nieprawidłowo przenoszonych obciążeń,
  • regulują pracę układu limfatycznego, zwiększając przepływ limfy i zmniejszając obrzęki,
  • redukują ból kręgosłupa i mięśni pleców,
  • stabilizują postawę, obniżając ryzyko urazu.

Tejpy na plecy są elastyczne, nie utrudniają więc w żaden sposób aktywności życiowej. Montowane są za pomocą kleju wodoodpornego i bez problemu utrzymują się na skórze przez kilka dni, nawet jeśli regularnie zażywamy kąpieli. Są też oddychające, dlatego nie powodują odparzeń.

Reklama

Tejpy na kolano, na bark, na szyję

Na podobnej zasadzie działają tejpy naklejane na inne partie ciała – na kolano, udo, stawy skokowe, bark, szyję. Co istotne, taśmy do tapingu, choć wykorzystywane w różnych celach, nie są nasączone żadnymi substancjami o dodatkowych właściwościach. Cały więc sekret plastrów leży w ich uniwersalności oraz podpartej fachową wiedzą precyzji w naklejaniu. 

Pamiętajmy, że znaczenia (oprócz funkcji czysto estetycznych) nie ma również kolor tejpów – wszystkie mają takie samo działanie. Pewne różnice wynikają jedynie z szerokości zastosowanych taśm. Istotny jest też podział na tejpy elastyczne, które zazwyczaj stosowane są w celu łagodzenia dolegliwości bólowych oraz tejpy sztywne, służące stabilizacji stawów, używane w czasie rehabilitacji kończyn. 

Reklama

Jak naklejać tejpy na bark, plecy, kolano?

Skuteczność działania tejpów zależy w dużej mierze od tego, czy zostaną w sposób fachowy naklejone na ciało. Same w sobie nie mają one bowiem wyjątkowych właściwości i naklejenie ich wedle uznania nie przyniesie żadnych efektów terapeutycznych. 

Ich działanie w dużej mierze opiera się o efekt, jaki daje unoszenie i fałdowanie naskórka, co zwiększa przepływ krwi i usprawnia transport płynu tkankowego (chłonki). Nie mając doświadczenia w tej materii, naklejanie tejpów najlepiej jest oddać w ręce specjalisty od fizjoterapii lub medycyny sportowej. Tym bardziej, jeśli taśma ma zostać przyklejona na plecach w miejscu, gdzie trudno sięgnąć własnoręcznie. Jeśli decydujemy się jednak na samodzielny kinesjotaping, warto wcześniej przejść przeszkolenie. Pamiętajmy, że skórę należy do plastrowania przygotować, przemywając ją wodą i odtłuszczając spirytusem, a także dokładnie goląc owłosione miejsca. 

Należy określić, jak długi musi plaster i w jakim kształcie, a następnie odpowiedni fragment odciąć nożyczkami jeszcze przed naklejaniem. Przykładowo, jeśli chcemy usztywnić rzepkę, wycinamy kształt litery Y. Po wyprostowaniu nogi, pojedynczy koniec przyklejamy pod kolanem, kilka centymetrów od rzepki, zaś ramionami „Y” oplatamy rzepkę w stronę ud. Na koniec całość wygładzamy dla lepszego przylegania.

Reklama

Gdzie kupić tejpy?

Gdzie można kupić tejpy? Można kupić między innymi w aptekach, ale też w niektórych sklepach sportowych, a nawet na aukcjach w Internecie. Dostępne są oczywiście także w gabinetach fizjoterapeutycznych, wraz z „usługą” ich naklejania. Ostatnią opcję jeszcze raz stanowczo należy doradzić osobom nie mającym doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy dotyczącej dynamicznego taśmowania.Tejpy - cena

Ile kosztują tejpy? Nie są szczególnie drogie. Za metr taśmy zapłacimy w sklepie lub aptece około 30-40 złotych, jeśli zaś zdecydujemy się na oklejenie w gabinecie fizjoterapeutycznym – wyniesie nas to mniej więcej 50 złotych. Możliwe zresztą, że z tego typu pomocy skorzystamy zupełnie za darmo. Część terapeutów niewielkie i okazjonalne plastrowanie może wliczyć w cenę standardowego zabiegu.

Czytaj też: 

Bibliografia

  • H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I.Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences 2016, Pomorski Uniwersytet Medyczny
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Złamanie kości: z przemieszczeniem, awulsyjne, bokserskie. Jak je rozpoznać i leczyć?
Ręka w gipsie po złamaniu
Jak wygląda złamana ręka? Objawy, pierwsza pomoc i leczenie
Chłopiec ze złamaną ręką w gipsie
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Podobne artykuły
Implant wykonany z biomateriałów
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Lekarz przygotowuje pacjentkę do artroskopii barku
Artroskopia barku: ile trwa zabieg? Cena, NFZ, rehabilitacja
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana – jak wygląda? Życie po operacji
Zabieg artroskopii kolana
Operacja kolana - jak przebiega artroskopia i jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!