Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Deksketoprofen - na co pomaga i jak go dawkować?

Deksketoprofen to silny lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy (należy do grupy leków zwanych NLPZ- Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne). Posiada taki sam skład chemiczny jak ketoprofen, ale jest od niego silniejszy i jednocześnie bezpieczniejszy. Dlaczego tak się dzieje?
Wzór chemiczny deksketoprofen
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Deksketoprofen to niesteroidowa substancja przeciwzapalna (NLPZ), która skutecznie łagodzi ból umiarkowany lub silny oraz stan zapalny.
  • Działanie deksketoprofenu opiera się na hamowaniu enzymu zwanego cyklooksygenazą- jest niezbędna do tworzenia prostaglandyn, które to są czynnikami wywołującymi stan zapalny w organizmie.
  • Deksketoprofen można podawać doustnie lub w postaci zastrzyku, należy jednak pamiętać o potencjalnych skutkach ubocznych, szczególnie u osób z problemami żołądkowo-jelitowymi.
Spis treści

Co to jest deksketoprofen?

Deksketoprofen to substancja zaliczana do grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają one budowy sterydowej, ale działają przeciwzapalnie. Deksketoprofen jest zbudowany z kwasu propionowego oraz reszty benzofenonu. Wykazuje umiarkowanie silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Jaka jest różnica między deksketoprofenem a ketoprofenem? Ketoprofen jest tak naprawdę mieszaniną dwóch enancjomerów, czyli związków będących dla siebie lustrzanymi odbiciami pod względem budowy (tak jak prawa i lewa dłoń).

W mieszanine tej istnieje nieaktywny lewoskrętny ketoprofen oraz prawoskrętny, który jest aktywny. Deksketoprofen to prawoskrętny ketoprofen, nie zawierający lewoskrętnej, nieaktywnej cząsteczki. Jest on bardziej skuteczny w leczeniu bólu czy stanów zapalnych.

Ponieważ nie trzeba stosować tak dużych dawek jak w przypadku ketoprofenu, deksketoprofen jest również bezpieczniejszy i wykazuje mniej działań niepożądanych.

Reklama

Działanie deksketoprofenu

Jak działa deksketoprofen? Mechanizm jego działania polega na blokowaniu specjalnego enzymu zwanego cyklooksygenazą - hamuje on podtypy enzymu COX-1 jak i COX-2. Cyklooksygenazy są odpowiedzialne za produkcję tak zwanych prostaglandyn, które to powodują stan zapalny.

Poprzez działanie deksketoprofenu, czyli zablokowanie enzymów COX-1 oraz COX-2, zahamowaniu ulega także produkcja prostaglandyn. Z tego powodu zmniejsza się znacząco stan zapalny w organizmie.

Wielu pacjentów wybierając lek przeciwbólowy często kieruje się pewnymi obawami i pytają w aptece czy deksketoprofen to narkotyk? Otóż nie jest on narkotykiem. Jego działanie jest dość silne, ale nie wykazuje on działania uzależniającego.

Co wybrać na ból? W przypadku silnych bólów trzeba pamiętać, że np. paracetamol nie działa przeciwzapalnie oraz jest najsłabszym środkiem przeciwbólowym z drabiny analgetycznej.

Z kolei na silniejsze bóle przewlekłe można stosować na przykład ibuprofen, a deksketoprofen stosować rzadziej, by łagodzić bardzo silne dolegliwości bólowe.

Reklama

Dawkowanie deksketoprofenu

Prawidłowe dawkowanie deksketoprofenu to dawka 25 mg jednorazowo (najczęściej jest to jedna tabletka), maksymalnie 3 razy dziennie - co 8 godzin. Dotyczy to oczywiście leków w postaci doustnej.

Deksketoprofen można zażywać nawet na czczo, zaczyna działać po 30 minutach od podania.

Maksymalna dawka deksketoprofenu jaką można podać w ciągu doby to 75 mg. Nie ma sensu podawanie większych dawek, gdyż nie przyniesie to większej ulgi w bólu, a tylko działania niepożądane będą bardziej intensywne.

W przypadku podawania leku dożylnie, dawka jednorazowa dla dorosłych wynosi 50 mg co 8 lub 12 godzin.

Osoby z zaburzeniami wątroby czy nerek mogą maksymalnie dostać 50 mg deksketoprofenu na dobę.

Reklama

Leki z deksketoprofenem. Czy są dostępne bez recepty?

Leki z deksketoprofenem występują w kilku różnych postaciach. Najpopularniejsze są oczywiście tabletki doustne, oraz granulat do sporządzenia roztworu doustnego.

.

Rzadziej stosowany jest preparat deksketoprofenu w postaci iniekcji do wstrzykiwań. W przeciwieństwie do ketoprofenu, aktualnie nie ma w sprzedaży aptecznej żadnych maści z deksketoprofenem lub żelu.

W Polsce tylko postać w postaci iniekcji dożylnych jest dostępna na receptę. Z kolei tabletki jak i granulat do sporządzania roztworu do picia z deksketoprofenem jest dostępny bez recepty.

Reklama

Czy deksketoprofen wywołuje skutki uboczne?

Skutki uboczne deksketoprofenu występują dużo rzadziej niż w przypadku ketoprofenu, ale jednak trzeba o nich pamiętać przed rozpoczęciem terapii.

Do najczęstszych działań niepożądanych należą nudności, wymioty, ból brzucha, niestrawność i biegunka, a w przypadku podania deksketoprofenu w postaci dożylnej jest to ból w miejscu podania.

Z rzadszych działań niepożądanych trzeba wymienić: zaburzenia snu, niepokój, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, zapalenie błony śluzowej żołądka, wymioty z krwią, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia czynności gruczołu krokowego, zmęczenie, uderzenia gorąca, osłabienie, sztywność mięśni, czy złe samopoczucie.

Deksketoprofen a alkohol - czy można stosować razem? Nie ma zbyt wielu badań odnośnie zmniejszenia skuteczności działania. Jednak zważywszy na fakt, że lek ten nie powinien być stosowany długotrwale oraz może podrażniać śluzówkę żołądka, na czas terapii zalecana jest abstynencja.

Reklama

Cena preparatów z deksketoprofenem. Gdzie kupić?

Gdzie kupić deksketoprofen? W każdej aptece ogólnodostępnej otrzymamy ten lek raczej bez problemu, a na pewno bez recepty (ale tylko leki w postaci tabletek doustnych).

Cena deksketoprofenu zależy w dużej mierze od apteki i jej marży, jednak powinna oscylować wokół 10 zł za 10 tabletek. Lek w postaci dożylnej będzie dużo droższy i cena wynosi około 20-30 złotych za opakowanie zawierające 5 ampułek.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Woroń, J. Wordliczek; Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej; postęp w leczeniu bólu; Lekarz POZ; 2017; 1; 61-67
  • J. Woroń, J. Dobrogowski, J. Wordliczek, J. Kleja; Leczenie bólu w oparciu o drabinę analgetyczną; Medycyna po Dyplomie; Vol. 20; Nr 8; 2011; 52-61
  • J. Wordliczek, R. Zajączkowska, J. Woroń, W. Serednicki, M. Malec-Milewska; Uśmierzanie bólu pourazowego; Anestezjologia i Ratownictwo; 2019; 13; 149-159
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Sól Epsom - jakie właściwości ma sól emska? Działanie uboczne
Kryształki soli Epsom
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny pregabaliny
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial