Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Depilacja nóg woskiem w domu - jak ją wykonać?

Zabieg depilacji woskiem to skuteczna, prosta metoda pozbywania się niechcianego owłosienia w domowych warunkach. Wymaga przy tym odrobiny przygotowania, a z czasem nabiera się wprawy. Poprawnie wykonana ma taki sam efekt jak w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym — można cieszyć się gładką skórą przez znacznie dłuższy czas niż przy klasycznym goleniu. Co będzie Ci potrzebne w tej metodzie depilacji? Jak się do niej przygotować? Przygotowaliśmy syntetyczny poradnik z najważniejszymi wskazówkami.
Osoba wykonująca depilację za pomocą paska wosku na nodze kogoś w otoczeniu spa.
freepik
W skrócie
  • Depilacja woskiem w domu jest efektywną metodą usuwania owłosienia, zapewniając gładką skórę na dłużej niż tradycyjne golenie. Potrzebne są produkty takie jak wosk, paski, szpatułki, podgrzewacz do wosku, mąka ziemniaczana lub talk i kremy łagodzące.
  • Metoda różni się od innych sposobów depilacji tym, że polega na mechanicznym wyrywaniu włosów, co może wiązać się z dyskomfortem, lecz oferuje długotrwałe efekty. Jest mniej bolesna niż użycie depilatora i mniej kosztowna niż depilacja laserowa.
  • Istnieją różne rodzaje wosków: twardy do wrażliwych miejsc (np. bikini, pachy) i miękki, lepszy do większych obszarów ciała jak nogi. Wosk na zimno jest mniej skuteczny i może powodować silniejszy ból.
  • Przygotowanie do depilacji obejmuje sprawdzenie przeciwwskazań, zakup niezbędnych produktów, unikanie ekspozycji na słońce, zaprzestanie golenia na kilka dni przed zabiegiem oraz wykonanie peelingu dzień przed depilacją, aby usunąć zrogowaciały naskórek.
Spis treści

Dlaczego warto wybrać depilację woskiem?

Ze względu na to, jak działa depilacja woskiem, efekty są bardzo satysfakcjonujące. Pozwala sprawnie pozbyć się zbędnego owłosienia w salonie lub w domowym zaciszu. To, jak długo będą się utrzymywać efekty, jest kwestią osobniczą. Z reguły włoski na nogach odrastają dopiero po upływie 4-6 tygodni.

Metoda jest dość prosta, choć wymaga pewnego przełamania się - wosk do depilacji odrywamy zdecydowanym ruchem, który wiąże się z dyskomfortem. Jeśli jednak trzymamy się zaleceń producenta wosku i instrukcji, nie ma tu pola do pomyłki.

Gładka skóra dodatkowo dobrze przyjmuje substancje aktywne zawarte w kosmetykach takich jak balsamy, olejki i inne. To główne zalety depilacji woskiem, dzięki którym cieszy się ona ogromną popularnością od lat.

Jak depilacja woskiem różni się od innych metod?

Depilacja woskiem w domu czy u kosmetyczki polega na mechanicznym wyrywaniu włosów w całości. Przekłada się to na wady i zalety depilacji woskiem.

Działa inaczej niż golenie - podczas gdy użycie maszynki do golenia daje krótkotrwały efekt, ale nie wiąże się z bólem, ta metoda wywołuje dyskomfort, za to można cieszyć się świetnymi rezultatami przez dłuższy czas. Przed podróżą jest to najlepsza alternatywa dla golenia.

Dolegliwości bólowe są mniejsze niż przy użyciu depilatora, a podrażnienia mniej dotkliwe. Depilacja laserowa oferuje najlepsze efekty na stałe, jednak jest dość kosztowna - wymaga przeprowadzenia serii zabiegów.

Reklama

Co potrzebujesz do depilacji woskiem w domu?

Depilacja woskiem w domu jest naprawdę prostą i skuteczną metodą, którą warto sprawdzić, gdy chcemy pozbyć się owłosienia na kilka tygodni. Potrzebnych będzie kilka produktów:

  • wosk,

  • pasek z fizeliny,

  • szpatułki - nakładamy szpatułką, by uniknąć poparzenia,

  • podgrzewacz do wosku - w podgrzewaczu można łatwo osiągnąć jednolitą konsystencję,

  • mąka ziemniaczana lub talk - talkiem czy mąką odtłuszczamy skórę,

  • kremy lub balsamy, które załagodzą zaczerwienienie i podrażnienia.

Dostępne są także plastry pokryte woskiem, które się podgrzewa (np. suszarką), a następnie nakłada na skórę. To wygodne rozwiązanie dla początkujących.

Wybór odpowiedniego wosku

Wosk twardy stosuje się zwykle na obszarach takich jak okolice bikini, nad górną wargą, pod pachami czy na inne wrażliwe partie ciała, np. pachy.

W tym wypadku nie korzystamy z pasków materiału, tylko zastygnięty wosk szybkim ruchem odrywamy w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosa. Jest lepszym wyborem dla osób mało doświadczonych.

Alternatywą jest wosk miękki. Nie jest wskazany do wrażliwych partii ciała i twarzy, ale także można z niego skorzystać. Świetnie sprawdza się za to w przypadku większych obszarów ciała, w tym nóg i rąk.

Nakładamy go na wybrany obszar i także zostawiamy do zastygnięcia. Następnie przykładamy do wosku pasek materiału i zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, drugą ręką naciągając skórę.

Jeśli masz niski próg bólu, depilacja woskiem może być dość trudna. Zdarza się także nieprzyjemne poparzenie skóry, jeśli nałożysz na nią zbyt gorący wosk.

Dostępny jest wprawdzie wosk na zimno - ma on swoje wady i zalety, przy czym jego kluczowym minusem jest fakt, że często dolegliwości bólowe są silniejsze.

Reklama

Jak przygotować się do depilacji?

Depilację woskiem poprzedź sprawdzeniem, jakie są dla niej przeciwwskazania. Zakup niezbędne produkty. Zrezygnuj z ekspozycji na słońce. Odstaw w kąt maszynkę do golenia na kilka dni - zbyt krótkie włoski sprawią, że wosk do depilacji nie przylgnie do nich wystarczająco, a skóra i tak będzie podrażniona.

Około doby przed planowanym zabiegiem zaleca się zrobić peeling. Dzięki niemu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Możesz używać do tego celu peelingu ziarnistego lub enzymatycznego - ważne jednak, by mieć pewność, że nie wywoła reakcji alergicznych.

Włoski nie mogą być za krótkie, dlatego już na kilka dni przed samym zabiegiem zrezygnuj z golenia. Nie mogą być też zbyt długie. Wówczas wskazane jest ich przycięcie.

Reklama

Krok po kroku: Jak wykonać depilację woskiem w domu

Depilacja nóg woskiem polega na nałożeniu półpłynnego wosku po podgrzaniu go do odpowiedniej temperatury. Następnie się go odrywa energicznym, płynnym ruchem w przeciwną stronę do kierunku wzrostu włosa. Sprawdź instrukcję krok po kroku.

  1. Podgrzej wosk do temperatury 37 stopni Celsjusza.

  2. Pamiętaj, że skóra musi być odtłuszczona. Nałóż cienką warstwę zasypki lub mąki ziemniaczanej. Ich zadaniem jest odtłuszczenie, ale też wskazanie kierunku wzrostu włosa.

  3. Nałóż rozgrzany wosk z pomocą szpatułki na niewielki obszar skóry — tak jest łatwiej. Nakładaj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Zaczekaj kilka minut, aż wosk zastygnie.

  4. Jeśli korzystasz z wosku twardego, możesz go zerwać bezpośrednio ze skóry.

  5. Jeśli korzystasz z wosku miękkiego, przyłóż pasek materiału (pasek fizelinowy sprawdzi się najlepiej). Potrzyj go dłonią, by lepiej przylgnął. Trzymając pasek w jednej dłoni, drugą naciągnij skórę. Teraz zerwij go jednym, energicznym ruchem równolegle do depilowanej powierzchni.

Błędy, których należy unikać

Pamiętaj: wosk nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, a zrywamy w przeciwnym kierunku. Z tego powodu ważne jest, by ustalić kierunek wzrostu włosa, który różni się na poszczególnych obszarach nóg. Inaczej depilacja woskiem nie będzie skuteczna.

Nie każdy może korzystać z tej metody pozbywania się niechcianego owłosienia. Przeciwwskazania to między innymi blizny, stany zapalne i stany ropne skóry, łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych, rany, żylaki, rozszerzone naczynia włosowate, cukrzyca. W niektórych przypadkach bezpieczną alternatywą jest pasta cukrowa.

Do tego dochodzi zaawansowana ciąża, a nawet świeża opalenizna - jeśli więc planujesz wyjazd na wakacje, zabiegowi depilacji woskiem poddaj się przed podróżą. Przeciwwskazaniem jest też uczulenie na wosk. Dobrym rozwiązaniem jest próba uczuleniowa.

Włoski muszą być odpowiednio długie. Trzeba więc zaniechać innych metod usuwania owłosienia - golenie maszynką odpada, podobnie jak używanie depilatora. Włoski powinny mieć około 5 milimetrów. W przeciwnym wypadku zabieg będzie bolesny, ale nieskuteczny.

Włosy nie mogą być przy tym też za długie - nie więcej niż centymetr.

Jeśli przeprowadzasz depilację laserową, depilacja woskiem (w domu czy w salonie) jest zabroniona. Na przynajmniej miesiąc przed laseroterapią należy zrezygnować z wosku.

Reklama

Co robić po depilacji?

Po depilacji skóra będzie zaczerwieniona, mogą się pojawić podrażnienia. To normalne. Dlatego tak ważne jest nałożenie kosmetyków łagodzących i kojących - np. z aloesem, ale cenne może być też masło shea czy pantenol. Jak utrzymać efekty depilacji?

Nie ma jak dotąd skutecznej metody przedłużania efektu zabiegu — poszczególne partie ciała mają różne tempo wzrostu włosa. Ważne jest dlatego umiejętne przeprowadzenie depilacji.

Metoda jest tania i prosta, dlatego można ją powtarzać regularnie. Co istotne, z czasem owłosienie wyrywane, a nie tylko przycinane, odrasta coraz słabsze.

Bibliografia

  • Zychowicz, B. Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia 514 [03]. Z3. 01.
  • Ramos-e-Silva, M., de Castro, M. C. R., & Carneiro Jr, L. V. (2001). Hair removal. Clinics in dermatology, 19(4), 437-444.
  • Olsen, E. A. (1999). Methods of hair removal. Journal of the American Academy of Dermatology, 40(2), 143-155.
Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Mężczyzna w łazience przez zabiegiem golenia miejsc intymnych
Różne rodzaje masaży: Przewodnik po popularnych technikach relaksacyjnych i terapeutycznych
Drewniane stoły do masażu.
Depilacja brazylijska - jak wygląda i jakie daje efekty?
Depilacja intymna
Podobne artykuły
Kobieta przyjmuje suplementy i odżywia skórę od wewnątrz
Nawilżenie skóry – jak odżywić cerę od wewnątrz?
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
Kobieta z pierwszymi zmarszczkami na twarzy
Elastyna w kosmetyce i w tabletkach – zastosowanie
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda