Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Depilacja w ciąży - laserowa, woskiem. Jaka jest najlepsza?

Depilacja w ciąży – woskiem, kremem, mechaniczna, laserowa. Która z nich jest najbezpieczniejsza dla matki i dziecka? Co zrobić, gdy depilacja bikini w ciąży jest zbyt bolesna i dlaczego najlepszym pomysłem może być skorzystanie ze zwykłej maszynki do golenia?
Kobieta depiluje nogi
Źródło:123RF
W skrócie
  • Podczas ciąży, wzrost owłosienia na całym ciele może być gwałtowniejszy niż przed nią. Jednak nie tylko z tego powodu depilacja w czasie ciąży staje się utrudniona.
  • Zwiększa się tkliwość, wrażliwość na bodźce, co utrudnia próby usunięcia niepożądanych włosków. Ponadto, wraz z powiększaniem się brzucha, depilacja wielu części ciała z każdym dniem staje się coraz trudniejsza.
  • Wiele metod depilacji - takich jak używanie wosku, czy stosowanie depilatora, może być bolesnych i stresujących dla kobiety. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się najczęściej zwykła maszynka do golenia.
Spis treści

Depilacja w ciąży

Depilacja w ciąży jest trudna, może być bolesna, nie wszystkie też jej metody są w pełni bezpieczne.

Ciąża to szczególny czas. Hormonalna rewolucja, do której na przestrzeni kilku miesięcy dochodzi w organizmie kobiety, powodować może zwiększone tempo wzrostu owłosienia. 

Widać to w różnych partiach ciała (okolice intymne, nogi, ręce, pachy), także w tych, które wcześniej były zupełnie gładkie (na przykład brzuch czy twarz).

Włosy stają się też wyraźnie ciemniejsze i grubsze. Zwiększa się jednocześnie tkliwość, wrażliwość na bodźce, znacznie utrudniająca wszelkie próby usunięcia niepożądanych włosków.

Dodatkowo, wraz z powiększaniem się brzucha, depilacja wzgórka łonowego i sromu z każdym dniem staje technicznie coraz trudniejsza.

Jak więc pozbywać się owłosienia w czasie ciąży? Jakie są plusy i minusy powszechnie stosowanych rozwiązań? Czy istnieją przeciwwskazania dotyczące konkretnych metod?

Reklama

Depilacja woskiem w ciąży

Depilacja woskiem w ciąży zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem, nawet w przypadku kobiet, które dotychczas w ten właśnie sposób usuwały owłosienie. 

Powody są przynajmniej trzy:

  • już na co dzień używanie wosku może być bardzo bolesne. W ciąży ból może się okazać nie do wytrzymania,
  • nawet w przypadku skóry przywykłej do tego typu depilacji, w ciąży może o sobie dać silne podrażnienie, niewykluczona jest też reakcja alergiczna. Możliwe są rozległe siniaki. Reakcja ciała na wosk i jego mechaniczne działanie jest w tym szczególnym okresie nieprzewidywalna,
  • depilacja woskiem w ciąży wiąże się z miejscowym nagrzewaniem ciała, co nie powinno mieć miejsca, zwłaszcza na brzuchu i w okolicach intymnych. Jest to generalna zasada – każde zwiększanie ciepłoty, zwłaszcza w I i III trymestrze grozi wywołaniem skurczów, a tym samym – przedwczesnym rozwiązaniem ciąży.

Reklama

Krem do depilacji w ciąży

Krem do depilacji w ciąży dolegliwości bólowych nie spowoduje, w tym jednak przypadku problemem staje się skład używanego preparatu. Krem do depilacji to chemia, niekiedy bardzo silna.

Najczęściej stosowaną substancją w tego typu preparatach jest kwas tioglikolowy. Jest to związek chemiczny o działaniu miejscowo toksycznym. Nieznane jest jego ewentualne głębsze działanie, w tym oddziaływanie na płód i jego środowisko.

Poza tym należy pamiętać, że większość kremów do depilacji ma intensywny zapach, przez wiele osób odbierany jako przykry. W ciąży doznanie to z dużą dozą prawdopodobieństwa zintensyfikuje się.

Reklama

Depilacja depilatorem w ciąży

Mechaniczna depilacja depilatorem w ciąży nie jest szczególnie niebezpieczna, może być natomiast bardzo bolesna, nawet dla kobiet o wysokim naturalnym progu tolerancji na ból.

Urządzenia tego typu są wprawdzie skuteczne, należy jednak pamiętać, że istotą ich działania jest wyrywanie włosów z wraz cebulkami. Oprócz silnej bolesności, a także podrażnień skóry, niepożądanym efektem może zwiększony poziom stresu, który nigdy korzystnie nie wpływa na ciążę.

Jeśli więc do usunięcia jest kilka zaledwie włosków, mniej inwazyjne wydaje się użycie pęsety. Gdy zaś włosy trzeba usunąć z większego obszaru – lepiej zrobić to w  inny sposób.

Reklama

Depilacja laserowa a ciąża

Depilacja laserowa w ciąży zdecydowanie nie jest wskazana. Dokładne oddziaływanie tego typu urządzeń na płód nie jest znane, zakłada się jednak, że może istnieć ryzyko dla płodu związane z wnikaniem wiązek światła w głąb ciała.

Poza tym, nawet u kobiet które na co dzień dobrze znoszą laserowe usuwanie włosów (co wcale nie jest regułą), zwiększona tkliwość w czasie ciąży może powodować bardzo silną reakcję bólową.

Dyskomfort z tym związany stać się zaś może przyczyną pokaźnej dawki stresu, niepotrzebnej ani przyszłej mamie, ani jej dziecku. 

Dodatkowo należy wspomnieć, że laser powoduje niekiedy powstawanie nieestetycznych plam na ciele – w czasie ciąży, w związku z działaniem hormonów, prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu reakcji jest zwielokrotnione.

Reklama

Bezpieczna depilacja bikini w ciąży

Jak łatwo zauważyć, każda z wymienionych metod trwałego usuwania owłosienia wiąże się z ryzykiem lub dyskomfortem. Żadna w związku z tym z nich nie nadaje się do jednoznacznej rekomendacji pozytywnej.

Co zrobić w takiej sytuacji? Wszak większość kobiet chce wglądać zdrowo i czuć się świeżo także w czasie ciąży, co więcej – tak czy inaczej owłosienie z okolic łonowych dobrze jest usunąć przed porodem.

Okazuje się, że najbardziej godnym polecenia akcesorium w tym przypadku jest zwykła maszynka do golenia. Nie usuwa ona włosów w sposób trwały, golenie w związku z tym należy powtarzać codziennie lub co kilka dni. Nie wiąże się to jednak z żadnym większym obciążeniem, poza niewygodą.

Co naturalne, tego typu depilacja bikini w ciąży jest mocno utrudniona w ostatnich miesiącach. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc partnera. 

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Naparstek, K. Kordus, R. Śpiewak, Analiza porównawcza oferty salonów SPA i salonów kosmetycznych [w:] Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii, pod red. A. M. Borowicz, Poznań 2017.
  • A. Mańkowska, Z. Adamski, W. Kasprzak, Różnice w efektach depilacji laserowej na twarzy u kobiet, w porównaniu z innymi okolicami ciała, Dermatologia Praktyczna, 1/2011.
  • A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 3/2017, vol 6.
  • H. Łabędzka, E. Jędrasik, A. Wasilewska-Michalak, Zastosowanie laserów w kosmetologii, Postępy Kosmetologii 3/2011, vol. 2.
  • A. Piotrowska, O. Czerwińska-Ledwig, R. Zuziak, M. Stryszowska, K. Starzyk, Potrzeby i problemy kosmetyczne kobiet ciężarnych w wybranych miastach Małopolski, Medycyna Rodzinna 1/2020.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Mężczyzna w łazience przez zabiegiem golenia miejsc intymnych
Różne rodzaje masaży: Przewodnik po popularnych technikach relaksacyjnych i terapeutycznych
Drewniane stoły do masażu.
Depilacja brazylijska - jak wygląda i jakie daje efekty?
Depilacja intymna
Podobne artykuły
Kobieta przyjmuje suplementy i odżywia skórę od wewnątrz
Nawilżenie skóry – jak odżywić cerę od wewnątrz?
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
Kobieta z pierwszymi zmarszczkami na twarzy
Elastyna w kosmetyce i w tabletkach – zastosowanie
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda