Reklama
Jak zacząć detoks cukrowy?
Detoks cukrowy to proces, który ma na celu oczyszczenie czy wręcz odtrucie organizmu z toksyn, które powstają w wyniku oddziaływania pokarmów bogatych w cukier. Aby go przeprowadzić należy postawić na eliminację cukru z diety lub jego drastyczne obniżenie.
Zatem to nie tyle detoks od słodyczy, choć od takiego postanowienia można rozpocząć jego przeprowadzenie, ale odstawienie innych produktów zawierających tę substancję, m.in. produktów wysoko przetworzonych i/lub zawierających węglowodany proste.
Zatem, jak go zrobić? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że nie da się w pełni pozbyć cukru z diety. To substancja obecna wszędzie - nie tylko w ciastkach czy ketchupie, ale też w produktach, które zalicza się do zdrowych, m.in. w owocach. Nie da się więc nie jeść cukru, ale można bardziej rozsądnie zarządzać tym, co znajdzie się w diecie.
Cały proces można podzielić na etapy. Na początek należy przyjrzeć się swojemu żywieniu - wypisać wszystkie produkty, które na co dzień są zjadane i ocenić, ile w nich jest cukru. Taka wiedza pomoże dostosować model odżywiania w kolejnych dniach.
Jeżeli cukru w diecie było dużo i był on jawny, w pierwszym kroku trzeba zrezygnować z jedzenia pokarmów, które ewidentnie zawierają cukry proste (np. ciastka, żelki, cukierki), a potem z produktów wysoko przetworzonych (dania gotowe, sosy, ketchup, herbaty aromatyzowane). Z czasem można dążyć do tego, by dieta opierała się przede wszystkim na jedzeniu nisko przetworzonym.
Reklama
Ile trwa detoks cukrowy?
Tak naprawdę to od konkretnej osoby zależy ile potrwa jej detoks. Można zacząć od 3 dni całkowitego wyeliminowania słodyczy, ale aby w pełni cieszyć się z korzyści płynących z pozbycia się cukru, najlepiej postawić na dłuższe okresy, minimum 14, 21 czy 30-dniowe.
Pełna kuracja najlepiej by trwała znacznie dłużej, np. 8 tygodni. Tyle potrzebuje organizm na regenerację, a także wypracowanie zdrowszych nawyków żywieniowych.
W ramach różnych postanowień, m.in. noworocznych, warto jednak rozpocząć od krótszych okresów rezygnacji z cukru - realizacja takich postanowień też przyniesie uczucie satysfakcji. Stopniowo określony czas detoksu można wydłużać. Najlepiej, by dieta eliminująca cukier stała się sposobem na życie.
Co jeść na detoksie cukrowym?
Dieta powinna opierać się przede wszystkim na świeżych warzywach oraz w mniejszej ilości na owocach. Na liście produktów wskazanych znajdują się także:
- kasze,
- ryż brązowy,
- chleb razowy,
- makarony pełnoziarniste.
Tym, co jeść, są również produkty nabiałowe o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, owoce morza oraz ryby. Sprawdzą się tu takie mięsa jak m.in. kaczka, gęś, wołowina.
Orzechy, naturalne przyprawy czy pestki z różnych warzyw, np. dyni, z pewnością urozmaicą to menu.
Czego nie jeść na detoksie? Wyeliminować należy:
- słodzone napoje,
- słodycze,
- budynie
- kisiele,
- czekoladę.
Kolejnym krokiem w detoxie od cukru jest pozbycie się przetworzonych produktów takich jak:
- gotowe sosy, ketchup,
- słone przekąski,
- płatki śniadaniowe,
- granole,
- konserwy,
- pakowane wędliny, pieczywo,
- suszone owoce,
- dania gotowe.
Ponadto, na detoksie należy uważać na suplementy diety, które oprócz składników odżywczych mogą dostarczać także duże ilości cukru. Pułapkę mogą stanowić także napoje bez cukru oraz produkty odtłuszczone - one także zawierają cukier, często w większej ilości niż te z obniżoną zawartością tłuszczu lub tradycyjne, by rekompensować braki tego składnika. Decydując się na nabiał lepiej więc stawiać na ten zawierający tłuszcz.
Reklama
Przykładowy jadłospis na detoks cukrowy
Będąc na detoksie nie należy nastawiać się na to, że mniej zdrowe słodycze zostaną zastąpione tymi tzw. zdrowszymi. Menu powinno opierać się na produktach odżywczych, a dieta być zbilansowana. Co może znaleźć się w jadłospisie? Oto propozycje:
- śniadanie: słupki warzyw (papryka, marchewka, pietruszka) z dodatkiem domowego hummusu; jogurt naturalny z dodatkiem wybranych owoców, np. borówek;
- obiad: kasza lub ryż, surówka z kapusty, pierś z indyka na parze;
- kolacja: zupa krem z brokułów, cukinii oraz szpinaku.
Istotne jest również intensywne nawodnienie organizmu, przede wszystkim wodą. Można też sięgać po niesłodzone i niearomatyzowane herbaty, np. zielone (te aromatyzowane również w swoim składzie posiadają cukier) oraz czarną kawę.
Reklama
Przepisy na detoks cukrowy
Dieta bez cukru wcale nie musi być jednostajna. Chcąc dostarczyć słodkości, warto bazować na przyprawach. Smaczną przekąską jest m.in. koktajl. Do jego wykonania potrzeba:
- ¼ szklanki kefiru,
- szczyptę cynamonu,
- szczyptę imbiru,
- odrobinę kurkumy.
Wszystkie te składniki należy ze sobą zblendować.
Ciekawym dodatkiem może być domowy hummus na bazie:
- 1 awokado,
- 1 ząbka czosnku,
- ¼ posiekanej cebuli,
- 1 łyżki soku z cytryny,
- soli i pieprzu.
Wszystkie te składniki należy zmiksować ze sobą.
Na obiad świetnym rozwiązaniem okażą się warzywa na parze z dodatkiem kawałków kurczaka. Wybrane warzywa, np. szparagi, marchew, wystarczy ugotować w taki sposób i podać z zieloną sałatą i kaszą pęczak.
Reklama
Efekty odstawienia cukru
Dieta zawierająca duże ilości węglowodanów prostych, które stanowią bogate źródło cukru jest wysokokaloryczna, ale mało odżywcza. W konsekwencji konkretna osoba odżywiająca się w taki sposób łatwo przybiera na wadze, a jednocześnie nie dostarcza wystarczającej ilości witamin, minerałów, dobrych tłuszczów czy białka.
Taki jadłospis nie jest zbilansowany, przez co dochodzi do swoistego paradoksu - osoba z nadwagą, doświadcza symptomów niedożywienia z powodu niedostarczania wartościowych składników odżywczych. Może to objawiać się poprzez:
- pogorszenie stanu: zębów i kości, jelit, cery,
- problemy z koncentracją,
- zmęczenie,
- bezsenność,
- stany depresyjne,
- ospałość,
- drażliwość,
- przedwczesne starzenie się organizmu,
- rozwój próchnicy,
- rozwój stanów zapalnych w organizmie.
Ponadto, takie posiłki mają dużą zawartość tłuszczów trans, cholesterolu i soli, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, m.in.: tych dotyczących układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, udarów, cukrzycy czy nadwagi oraz chorób neurodegeneracyjnych.
Co daje odstawienie cukru? To przede wszystkim:
- zmniejszenie apetytu i chęci na podjadanie słodyczy,
- poprawa nastroju,
- więcej energii,
- lepsza kontrola wagi,
- poprawa stanu skóry,
- obniżenie ryzyka chorób cywilizacyjnych.
Efektem detoksu jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, który może wpływać na nastrój, koncentrację i problemy metaboliczne. Im dłuższy czas bez cukru, tym korzyści będą bardziej widoczne.
Skutki uboczne detoksu cukrowego
Choć eliminacja cukru z diety jest dobrym pomysłem, to jednak może stanowić wyzwanie dla organizmu. Najtrudniejsze są pierwsze dni, kiedy może nastąpić:
- czasowy spadek energii,
- pogorszenie nastroju,
- zmęczenie.
Jednocześnie po kilku dniach objawy powinny ustąpić. Dobrze przeprowadzony detoks nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, by dieta była zbilansowana, ponieważ każdy zbyt restrykcyjny jadłospis może doprowadzać do niedoborów składników odżywczych i tym samym negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie.
Detoks cukrowy nie powinien być chwilowym rozwiązaniem, ale sposobem na to, by na stałe lub choćby na dłuższy czas wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia. To pozwoli na dłuższe cieszenie się życiem w zdrowiu.