Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Dezodorant do butów – dobry dezodorant do butów

Uciążliwy i krępujący problem z nadpotliwością stóp można skutecznie zwalczyć stosując ogólnie dostępne produkty hamujące rozwój bakterii, grzybów, alergii oraz emisję brzydkiego zapachu. Należą do nich m.in. dezodoranty do butów, także z dodatkiem srebra, ponadto żele, emulsje, kremy, itp. Dobrym działaniem wyróżniają się także domowe sposoby na brzydki zapach z butów. Warto jednak wcześniej sprawdzić, co powoduje ten wonny problem, gdyż niektóre przyczyny – zwłaszcza nieleczone – mogą być groźne dla zdrowia.
Odświeżanie butów za pomocą dezodorantu
Źródło: 123RF
Spis treści

Problem z potliwością stóp

Nadmierne pocenie się stóp jest dość krępującym kłopotem. Potliwość stóp może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją stóp, złym obuwiem (sztuczny materiał, z którego but wykonano), słabą jakością skarpet (wykonanych z tkanin syntetycznych), długotrwałym przebywaniem w tych samych butach, czy niezdrową dietą (obfitującą w ostre potrawy).

Nadmierne pocenie się stóp może być wywołane również poważniejszymi przyczynami, takimi jak np.:

  • cukrzyca;
  • nadczynność cukrzycy;
  • stres, nerwica, kłopoty emocjonalne;
  • choroby neurologiczne i zakaźne;
  • zaburzenia hormonalne.

Nie zawsze zatem wystarczy zastosować dezodorant do butów, czy inny sposób na brzydki zapach wydobywający się z obuwia. Niejednokrotnie potrzebna będzie pomoc lekarska w ustaleniu powodów takiego stanu.

 

Reklama

Jak zapobiegać przykremu zapachowi z butów?

 

Aby nie dopuścić do pojawienia się przykrego zapachu z butów, należy przykładać się do higieny stóp oraz do utrzymywania obuwia w czystości, a także do regularnego prania skarpet i rajstop.

 

Stopy należy myć codziennie, w razie problemów z nadpotliwością – kilka razy dziennie, najlepiej w chłodnej wodzie i dokładnie osuszać je ręcznikiem. W zimniejszej wodzie stopy się nie pocą. Dobrze jest również systematycznie usuwać zrogowaciały naskórek ze stóp, aby nie zasiedlał go pot.

 

Przepocone, mokre buty należy dokładnie przewietrzyć i wysuszyć, a przed kolejnym ich użyciem zadbać o to, by były czyste.

 

Na rynku istnieją specjalne dezodoranty do butów, które niwelują zapach potu i zabezpieczają obuwie przed ewentualnym „śmierdzącym” problemem. Ich działanie jest zbliżone do antyperspirantów do pach.

 

Poza tym powinno się wybierać dobre gatunkowo buty, z naturalnego tworzywa, przewiewne i dobrze dopasowane do stopy. Podobna zasada obowiązuje w przypadku dobierania skarpet oraz rajstop.

 

Dowiedz się co oznacza: Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny 

 

Reklama

Dezodorant do stóp – jaki wybrać?

 

Jak wybrać dobry dezodorant do butów? Zależnie od przyczyny problemu z nadpotliwością stóp, można wybrać dezodorant o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, przeciwpotnym, czy zapewniającym ładny zapach (tzw. antyperspirant), pomagającym zadbać o prawidłową higienę stóp, likwidującym nadmierne pocenie, itp. Z reguły takie preparaty są skuteczne przez 24 h. Po tym czasie należy użyć ich ponownie.

 

Można także wypróbować dezodorant do butów ze srebrem.  To środek zawierający molekuły srebra, które mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, co sprawia, że skutecznie zwalczają przykre zapachy pochodzące z butów. Takie preparaty są zazwyczaj nieco droższe ale też cieszą się wysoką skutecznością.

 

 

Reklama

Domowe sposoby na brzydki zapach z butów

 

Oprócz dezodorantów do butów, na rynku aptecznym funkcjonują też inne preparaty niwelujące woń potu, np. żele, kremy, maści, itp.

 

Obok nich współwystępują również domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp, które warto wypróbować. Soda oczyszczona – broń niemal na wszystko – okazuje się przydatna także w kwestii niszczenia brzydkiej woni przepoconego obuwia. Wystarczy zasypać nią wnętrze buta i pozostawić na noc, rano wysypać sodkę i po upewnieniu się, że obuwie jest suche, można je założyć na stopę. Podobnie działa proszek do pieczenia oraz kwasek cytrynowy wymieszany z solą. Właściciele miauczących pupili mogą w ten sam sposób postąpić ze żwirkiem kota, który umieszczony na kilka-kilkanaście godzin w bucie wchłonie wilgoć i brzydki zapach. 

 

Inną metodą na spocone stopy jest umieszczenie butów (każdego w osobnej torbie) w szczelnie zamykanych workach foliowych w zamrażarce. Po kilku godzinach należy wyjąć buty i cieszyć się ich neutralnym zapachem.

 

Wypsikanie przepoconych butów lakierem do włosów lub ziołowymi olejkami eterycznymi także powinno zatuszować wonny kłopot.

 

Reklama

Inne metody na nadmierną potliwość stóp

 

Jeżeli powyższe sposoby nie zdadzą egzaminu, powinno się skorzystać z fachowej porady lekarskiej. Można też zdecydować się na zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową, który ma za zadanie stopować wydzielanie potu nawet do roku czasu. Taki zabieg można w razie potrzeby powtarzać w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych lub dermatologicznych.

 

Sprawdź też: Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

 

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!