Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Dieta cukrzycowa w ciąży - przepisy. Czego należy unikać?

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które pierwszy raz wystąpiły podczas trwania ciąży. Jest to zazwyczaj stan przejściowy i wynika głównie z naturalnie pojawiającego się w przebiegu ciąży stanu insulinooporności, na skutek adaptacji organizmu matki do dostarczania energii dla płodu. Z tego względu, pożądane parametry stężenia glukozy we krwi są odmienne niż w przypadku cukrzycy typu 1.
Kobieta w ciąży sprawdzająca poziom cukru
Spis treści

Na czym polega dieta cukrzycowa w ciąży?

Utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi jest niezbędne do uniknięcia powikłań związanych z cukrzycą ciążową. Kluczowym elementem, który ma największy wpływ na wahania poziomu cukru we krwi jest dieta i aktywność fizyczna.

Prawidłowo zbilansowane posiłki, odpowiednia ich częstotliwość oraz dobór produktów pozwolą utrzymać glukozę na zalecanym poziomie:

  • Stężenie glukozy na czczo - 70-90 mg/dl
  • Stężenie glukozy 1 godzinę po posiłku < 140 mg/dl

U większości kobiet z cukrzycą ciążową utrzymanie zalecanych stężeń glukozy jest możliwe dzięki wprowadzeniu diety cukrzycowej i codziennej dawce ruchu (jeżeli nie ma przeciwwskazań).

Należy podkreślić, że dieta ta jest dietą leczniczą, i tylko niewielki odsetek ciężarnych wymaga insulinoterapii. Do głównych zasad diety cukrzycowej należą:

1. Odpowiednia kaloryczność diety - u kobiet z normowagą przed zajściem w ciąże jest to zazwyczaj 30-35 kcal na każdy kilogram przedciążowej masy ciała.

Kobiety, które przed ciążą miały nadwagę lub otyłość powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dobrania indywidualnej kaloryczności.

2. Węglowodany - powinny pokrywać 40-50% dziennego zapotrzebowania na energię (ok 180 g). Najlepiej wybierać te o niskim i średnim indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny (IG) kategoryzuje produkty względem ich wpływu na wzrost stężenia glukozy. Dodatkowo należy pamiętać, że gotowanie i rozdrabnianie będzie zwiększało jego wartość.

3. Białko - 1.3 g/ kg należnej masy ciała - jest to składnik budulcowy organizmu. Dodatek białka do posiłku zwalnia wchłanianie glukozy do krwi.

4. Tłuszcze - powinny stanowić 20-30 % energetyczności diety. Ograniczeniu powinny podlegać nasycone kwasy tłuszczowe do poniżej 10% kaloryczności.

5. Regularne posiłki - posiłki najlepiej spożywać co 3-4 godziny w ciągu dnia w celu zapobiegania dużym wahaniom glukozy we krwi.

Zazwyczaj dobrze sprawdza się 5 posiłków równo rozłożonych w ciągu dnia, a w przypadku niektórych ciężarnych niezbędne może okazać się włączenie 6 posiłku w formie drugiej kolacji.

Reklama

Co jeść na diecie cukrzycowej w ciąży, a czego unikać? 

Po postawieniu diagnozy i zapoznaniu się z ogólnymi zaleceniami, kobiety zastanawiają się co mogą jeść na diecie cukrzycowej w czasie ciąży.

Oto zalecane produkty:

Warzywa - szczególnie w postaci surowej - zielone warzywa liściaste, papryka, pomidor, ogórek, rzodkiewka, cukinia, bakłażan, kalafior, brokuł, fasolka szparagowa, por, cebula, wszystkie kapusty.

Uwagę należy zwrócić na ziemniaki, buraki, gotowaną marchew i niektóre dynie.

Ze względu na fakt, że warzywa te zawierają duże ilości węglowodanów i dodatkowo zazwyczaj poddawane są obróbce termicznej, (co zwiększa ich indeks glikemiczny) to podczas bilansowania posiłków należy traktować je jako produkt węglowodanowy.

Owoce - dozwolone są wszystkie owoce, ale najbardziej pożądane będą te jagodowe, (jagody, borówki, maliny, jeżyny, truskawki itp.) ze względu na niską zawartość cukru i właściwości antyoksydacyjne.

Dodatkowo ta grupa produktów nie powinna być spożywana w formie samodzielnej przekąski. Powinno się zjadać je wraz z dodatkiem tłuszczu i/lub białka np.: orzechów, twarożku czy jogurtu.

Produkty zbożowe - ta grupa produktów zazwyczaj budzi wiele wątpliwości.

Zalecane są produkty zbożowe z pełnego przemiału. Im wyższy typ mąki wykorzystany jest do wypieku chleba lub produkcji makaronu, tym lepiej.

Pożądane będą także grube kasze (pęczak, gryczana) ryż brązowy i dziki, a także komosa ryżowa, otręby, płatki owsiane górskie, płatki żytnie oraz jęczmienne.

Warto zwrócić uwagę na etykiety kupowanych produktów i sprawdzać czy nie kryje się w nich dodatek cukru czy karmelu - zwłaszcza w produktach typu granola czy muesli.

Nabiał - pierwszym wyborem powinny być naturalne niskotłuszczowe produkty mleczne takie jak jogurt naturalny, kefir, serki wiejskie, chudy ser twarogowy. Okazjonalnie można włączyć do diety ser żółty.

Mięso i ryby - chude mięso drobiowe, ryby dozwolone w czasie ciąży

Tłuszcze - rekomendowane są tłuszcze roślinne takie jak: oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. A do smarowania kanapek można wykorzystać rozgniecione awokado, tahini czy miękką margarynę

Orzechy i nasiona - wszystkie, które będą tolerowane. Przy wyborze masła orzechowego należy sprawdzić czy nie ma w nim dodatku cukru lub oleju palmowego.

A czego unikać? Oczywiście produktów bogatych w cukier takich jak:

  • słodycze: ciastka, cukierki, czekolady, batony
  • produktów cukierniczych,
  • lodów,
  • jogurtów owocowych z cukrem,
  • słodkich napojów.

Dodatkowo w diecie cukrzycowej oraz w ciąży nie powinno się jeść zbyt często :

  • Tłustych mięs - wieprzowina, tłuste kawałki wołowiny, wyroby mięsne
  • Słonych przekąsek - chipsy, paluszki, krakersy, orzechy w panierkach
  • Produktów wysoko przetworzonych - pizza, hamburgery, hot-dogi, lasagne, dania gotowe ze złym składem

Reklama

Jak długo stosować dietę cukrzycową w ciąży?

Dietę cukrzycową w cukrzycy ciążowej należy stosować od momentu postawienia diagnozy do porodu, a nawet jeszcze w okresie połogu.

Kobiety z rozpoznaną cukrzycą ciążową zobligowane są do ponownego przeprowadzenia testu obciążenia glukozą między 6, a 12 tygodniem po rozwiązaniu. Badanie to ma na celu wykluczenie rozwinięcia cukrzycy typu 2 lub cukrzycy typu 1, które zostały rozpoznane pierwszy czas w okresie ciąży, a nie były cukrzycą ciążową.

Reklama

Czy można schudnąć na diecie cukrzycowej w ciąży?

Dieta cukrzycowa ma głównie za zadanie utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, którego zbyt wysokie stężenia są niebezpieczne zarówno dla matki jaki i dziecka.

Dodatkowo każda kobieta niezależnie od stanu zdrowia powinna monitorować przyrost masy ciała w trakcie ciąży i odnosić go do wyjściowej wartości BMI.

Rekomendacje wyglądają następująco:

  • BMI < 19,8 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży -12,5-18,0 kg
  • BMI - 19,8-26,0 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży - 11,5-15,9 kg
  • BMI - 26,1-29,0 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży 7,0-11,4 kg
  • BMI - 29,1-34,9 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży < 7,0 kg
  • BMI > 35,0 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży < 7,0 kg

Oczywiście może okazać się, że stosując dietę cukrzycową w trakcie ciąży, nastąpi spadek wagi ze względu na wyższe jej wartości wyjściowe i niższą podaż kilokalorii.

W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie oceni bezpieczeństwo chudnięcia w okresie ciąży.

Reklama

Dieta cukrzycowa w ciąży - przykładowy jadłospis

Jadłospis w ciąży na diecie cukrzycowej powinien byś sycący i smaczny, a jednocześnie prawidłowo zbilansowany.

Jeżeli plan posiłków będzie satysfakcjonujący smakowo, to zwiększa się szansa, że zmniejszy się ilość zachcianek na mniej pożądane produkty.

Dodatkowo warto zadbać o to, aby śniadanie, obiad i kolacja w diecie cukrzycowej były większymi posiłkami, a podwieczorek i drugie śniadanie miały mniejszą objętość.

W zależności od porannych wyników glikemii, niektóre kobiety w ciąży będą musiały dodać drugą kolację odpowiednią dla cukrzyka.

Poniżej przykładowy jadłospis, który można zastosować w cukrzycy ciążowej:

  • Śniadanie: Szakszuka (jajka gotowane w pomidorach) z awokado i kromką chleba żytniego
  • Drugie śniadanie: Serek twarogowy z truskawkami i orzechami laskowymi
  • Obiad: Dorsz pieczony z surówką z kiszonej kapusty i kaszą gryczaną niepaloną
  • Podwieczorek: Hummus ze słupkami marchewki i papryki
  • Kolacja: Kanapka z grillowaną piersią kurczaka, sałatą lodową, pomidorem i ogórkiem

Reklama

Przepisy w diecie cukrzycowej w ciąży

Przepisy w diecie cukrzycowej dla ciężarnych powinny być bilansowane zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami oraz nie zawierać produktów, które są przeciwwskazane w okresie ciąży.

Dodatkowo najlepiej jakby każdy z głównych posiłków zawierał tłuszcze, białko i węglowodany, a mniejsze przekąski nie były samymi węglowodanami.

Oto przepisy kulinarne dla ciężarnych, które spełniają zalecenia diety cukrzycowej.

Szakszuka (jajka gotowane w pomidorach) z awokado i kromką chleba żytniego

Składniki:

  • Jaja kurze surowe - 2 sztuki
  • Pomidory krojone w puszce - ¾ szklanki
  • Cebula - ¼ sztuki
  • Awokado - ½ sztuki
  • Oliwa z oliwek - 1 łyżka
  • Szczypiorek - 1 łyżka
  • Bazylia suszona - 2 szczypty
  • Kmin rzymski mielony - 1 szczypta
  • Chleb żytni razowy - 1 kromka

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę obierz i posiekaj.
  2. Awokado obierz i pokrój.
  3. Na rozgrzanej patelni z tłuszczem zeszklij cebulę. Następnie dodaj pomidory z puszki oraz przyprawy i smaż przez około 5 minut.
  4. Na patelnię wbij jajka, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 3 minuty, aż białko się zetnie (żółtko powinno zostać płynne lub półpłynne - wedle preferencji).
  5. Gotowe danie posyp posiekanym szczypiorkiem. Podawaj z awokado i pieczywem.

Pieczony dorsz na czarnym ryżu z warzywami

Składniki:

  • Dorsz świeży, filet - 180 g
  • Ryż czarny suchy - 4 łyżki
  • Papryka czerwona - ½ sztuki
  • Rzodkiewka - 4 sztuki
  • Cukinia - ¼ sztuki
  • Jarmuż - ½ szklanki
  • Cebula - ½ sztuki
  • Granat - 2 łyżki
  • Sok z cytryny - 2 łyżki
  • Oliwa z oliwek - 2 łyżki
  • Sól, pieprz - do smaku
  • Sezam biały, nasiona - 1 łyżka

Sposób przygotowania:

  1. Rybę umyj, osusz, nasmaruj tłuszczem i posyp solą oraz pieprzem. Następnie przełóż ją na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez około 15 minut.
  2. Ryż ugotuj w osolonej wodzie zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu produktu.
  3. Cebulę obierz i posiekaj.
  4. Granat przekrój na pół i wyłuskaj ziarenka.
  5. Jarmuż opłucz, usuń grube łodygi, a liście porwij.
  6. Paprykę, cukinię oraz rzodkiewkę umyj i pokrój.
  7. Na rozgrzanej patelni z tłuszczem zeszklij cebulę. Dodaj cukinię, paprykę, jarmuż oraz przyprawy i smaż aż warzywa zmiękną. Dodaj ryż, rzodkiewkę oraz sok z cytryny i wymieszaj.
  8. Rybę oraz ryż z warzywami wyłóż na talerz i posyp pestkami granatu oraz nasionami.

* Nasiona możesz podprażyć na suchej patelni.

Posiłki w cukrzycy ciążowej nie muszą być monotonne i pełne wyrzeczeń. Prawidłowo zbilansowane dania nadal mogą być smaczne i różnorodne. Wiele smacznych propozycji przepisów oraz dietę cukrzycową można odnaleźć w nowoczesnej aplikacji dietetycznej.

Poza dostępem do bazy przepisów, motywatora picia wody czy intuicyjnej listy zakupów oferuje ona stały kontakt z dietetykiem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości specjalista odpowie na wszelkie pytania.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wender-Ożegowska, Ewa, et al.
  • Cypryk, Katarzyna.
  • Rembiesa-Jarosińska, Edyta, and Małgorzata Kowalska.
dietetyk Kamila Kasprzak
Artykuł napisany przez
dietetyk Kamila Kasprzak
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Interesuje się również psychodietetyką -ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Certyfikowany Instruktor Fitness oraz Trener Personalny. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Dieta w ciąży
Dieta ciężarnej - pomysły na pożywne śniadanie
Owsianka z bananem
Kawa w ciąży - czy można ją pić i jaką wybrać? Z kofeiną czy bezkofeinową?
Kobieta w ciąży pijąca kawę
Picie mięty ciąży - czy można pić herbatę miętową?
Napar z mięty
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie wybrać? Czy można je jeść?
Produkty wskazane do spożywania w ciąży
Czego nie można jeść w ciąży? Jakie produkty są zakazane i dlaczego?
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Bakalie leżące na stole
Zdrowe przekąski w ciąży - co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda