Na czym polega dieta cukrzycowa w ciąży?
Utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi jest niezbędne do uniknięcia powikłań związanych z cukrzycą ciążową. Kluczowym elementem, który ma największy wpływ na wahania poziomu cukru we krwi jest dieta i aktywność fizyczna.
Prawidłowo zbilansowane posiłki, odpowiednia ich częstotliwość oraz dobór produktów pozwolą utrzymać glukozę na zalecanym poziomie:
- Stężenie glukozy na czczo - 70-90 mg/dl
- Stężenie glukozy 1 godzinę po posiłku < 140 mg/dl
U większości kobiet z cukrzycą ciążową utrzymanie zalecanych stężeń glukozy jest możliwe dzięki wprowadzeniu diety cukrzycowej i codziennej dawce ruchu (jeżeli nie ma przeciwwskazań).
Należy podkreślić, że dieta ta jest dietą leczniczą, i tylko niewielki odsetek ciężarnych wymaga insulinoterapii. Do głównych zasad diety cukrzycowej należą:
1. Odpowiednia kaloryczność diety - u kobiet z normowagą przed zajściem w ciąże jest to zazwyczaj 30-35 kcal na każdy kilogram przedciążowej masy ciała.
Kobiety, które przed ciążą miały nadwagę lub otyłość powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dobrania indywidualnej kaloryczności.
2. Węglowodany - powinny pokrywać 40-50% dziennego zapotrzebowania na energię (ok 180 g). Najlepiej wybierać te o niskim i średnim indeksie glikemicznym.
Indeks glikemiczny (IG) kategoryzuje produkty względem ich wpływu na wzrost stężenia glukozy. Dodatkowo należy pamiętać, że gotowanie i rozdrabnianie będzie zwiększało jego wartość.
3. Białko - 1.3 g/ kg należnej masy ciała - jest to składnik budulcowy organizmu. Dodatek białka do posiłku zwalnia wchłanianie glukozy do krwi.
4. Tłuszcze - powinny stanowić 20-30 % energetyczności diety. Ograniczeniu powinny podlegać nasycone kwasy tłuszczowe do poniżej 10% kaloryczności.
5. Regularne posiłki - posiłki najlepiej spożywać co 3-4 godziny w ciągu dnia w celu zapobiegania dużym wahaniom glukozy we krwi.
Zazwyczaj dobrze sprawdza się 5 posiłków równo rozłożonych w ciągu dnia, a w przypadku niektórych ciężarnych niezbędne może okazać się włączenie 6 posiłku w formie drugiej kolacji.
Reklama
Co jeść na diecie cukrzycowej w ciąży, a czego unikać?
Po postawieniu diagnozy i zapoznaniu się z ogólnymi zaleceniami, kobiety zastanawiają się co mogą jeść na diecie cukrzycowej w czasie ciąży.
Oto zalecane produkty:
Warzywa - szczególnie w postaci surowej - zielone warzywa liściaste, papryka, pomidor, ogórek, rzodkiewka, cukinia, bakłażan, kalafior, brokuł, fasolka szparagowa, por, cebula, wszystkie kapusty.
Uwagę należy zwrócić na ziemniaki, buraki, gotowaną marchew i niektóre dynie.
Ze względu na fakt, że warzywa te zawierają duże ilości węglowodanów i dodatkowo zazwyczaj poddawane są obróbce termicznej, (co zwiększa ich indeks glikemiczny) to podczas bilansowania posiłków należy traktować je jako produkt węglowodanowy.
Owoce - dozwolone są wszystkie owoce, ale najbardziej pożądane będą te jagodowe, (jagody, borówki, maliny, jeżyny, truskawki itp.) ze względu na niską zawartość cukru i właściwości antyoksydacyjne.
Dodatkowo ta grupa produktów nie powinna być spożywana w formie samodzielnej przekąski. Powinno się zjadać je wraz z dodatkiem tłuszczu i/lub białka np.: orzechów, twarożku czy jogurtu.
Produkty zbożowe - ta grupa produktów zazwyczaj budzi wiele wątpliwości.
Zalecane są produkty zbożowe z pełnego przemiału. Im wyższy typ mąki wykorzystany jest do wypieku chleba lub produkcji makaronu, tym lepiej.
Pożądane będą także grube kasze (pęczak, gryczana) ryż brązowy i dziki, a także komosa ryżowa, otręby, płatki owsiane górskie, płatki żytnie oraz jęczmienne.
Warto zwrócić uwagę na etykiety kupowanych produktów i sprawdzać czy nie kryje się w nich dodatek cukru czy karmelu - zwłaszcza w produktach typu granola czy muesli.
Nabiał - pierwszym wyborem powinny być naturalne niskotłuszczowe produkty mleczne takie jak jogurt naturalny, kefir, serki wiejskie, chudy ser twarogowy. Okazjonalnie można włączyć do diety ser żółty.
Mięso i ryby - chude mięso drobiowe, ryby dozwolone w czasie ciąży
Tłuszcze - rekomendowane są tłuszcze roślinne takie jak: oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. A do smarowania kanapek można wykorzystać rozgniecione awokado, tahini czy miękką margarynę
Orzechy i nasiona - wszystkie, które będą tolerowane. Przy wyborze masła orzechowego należy sprawdzić czy nie ma w nim dodatku cukru lub oleju palmowego.
A czego unikać? Oczywiście produktów bogatych w cukier takich jak:
- słodycze: ciastka, cukierki, czekolady, batony
- produktów cukierniczych,
- lodów,
- jogurtów owocowych z cukrem,
- słodkich napojów.
Dodatkowo w diecie cukrzycowej oraz w ciąży nie powinno się jeść zbyt często :
- Tłustych mięs - wieprzowina, tłuste kawałki wołowiny, wyroby mięsne
- Słonych przekąsek - chipsy, paluszki, krakersy, orzechy w panierkach
- Produktów wysoko przetworzonych - pizza, hamburgery, hot-dogi, lasagne, dania gotowe ze złym składem
Reklama
Jak długo stosować dietę cukrzycową w ciąży?
Dietę cukrzycową w cukrzycy ciążowej należy stosować od momentu postawienia diagnozy do porodu, a nawet jeszcze w okresie połogu.
Kobiety z rozpoznaną cukrzycą ciążową zobligowane są do ponownego przeprowadzenia testu obciążenia glukozą między 6, a 12 tygodniem po rozwiązaniu. Badanie to ma na celu wykluczenie rozwinięcia cukrzycy typu 2 lub cukrzycy typu 1, które zostały rozpoznane pierwszy czas w okresie ciąży, a nie były cukrzycą ciążową.
Reklama
Czy można schudnąć na diecie cukrzycowej w ciąży?
Dieta cukrzycowa ma głównie za zadanie utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, którego zbyt wysokie stężenia są niebezpieczne zarówno dla matki jaki i dziecka.
Dodatkowo każda kobieta niezależnie od stanu zdrowia powinna monitorować przyrost masy ciała w trakcie ciąży i odnosić go do wyjściowej wartości BMI.
Rekomendacje wyglądają następująco:
- BMI < 19,8 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży -12,5-18,0 kg
- BMI - 19,8-26,0 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży - 11,5-15,9 kg
- BMI - 26,1-29,0 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży 7,0-11,4 kg
- BMI - 29,1-34,9 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży < 7,0 kg
- BMI > 35,0 kg/m2 - zalecany przyrost w trakcie całej ciąży < 7,0 kg
Oczywiście może okazać się, że stosując dietę cukrzycową w trakcie ciąży, nastąpi spadek wagi ze względu na wyższe jej wartości wyjściowe i niższą podaż kilokalorii.
W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie oceni bezpieczeństwo chudnięcia w okresie ciąży.
Reklama
Dieta cukrzycowa w ciąży - przykładowy jadłospis
Jadłospis w ciąży na diecie cukrzycowej powinien byś sycący i smaczny, a jednocześnie prawidłowo zbilansowany.
Jeżeli plan posiłków będzie satysfakcjonujący smakowo, to zwiększa się szansa, że zmniejszy się ilość zachcianek na mniej pożądane produkty.
Dodatkowo warto zadbać o to, aby śniadanie, obiad i kolacja w diecie cukrzycowej były większymi posiłkami, a podwieczorek i drugie śniadanie miały mniejszą objętość.
W zależności od porannych wyników glikemii, niektóre kobiety w ciąży będą musiały dodać drugą kolację odpowiednią dla cukrzyka.
Poniżej przykładowy jadłospis, który można zastosować w cukrzycy ciążowej:
- Śniadanie: Szakszuka (jajka gotowane w pomidorach) z awokado i kromką chleba żytniego
- Drugie śniadanie: Serek twarogowy z truskawkami i orzechami laskowymi
- Obiad: Dorsz pieczony z surówką z kiszonej kapusty i kaszą gryczaną niepaloną
- Podwieczorek: Hummus ze słupkami marchewki i papryki
- Kolacja: Kanapka z grillowaną piersią kurczaka, sałatą lodową, pomidorem i ogórkiem
Reklama
Przepisy w diecie cukrzycowej w ciąży
Przepisy w diecie cukrzycowej dla ciężarnych powinny być bilansowane zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami oraz nie zawierać produktów, które są przeciwwskazane w okresie ciąży.
Dodatkowo najlepiej jakby każdy z głównych posiłków zawierał tłuszcze, białko i węglowodany, a mniejsze przekąski nie były samymi węglowodanami.
Oto przepisy kulinarne dla ciężarnych, które spełniają zalecenia diety cukrzycowej.
Szakszuka (jajka gotowane w pomidorach) z awokado i kromką chleba żytniego
Składniki:
- Jaja kurze surowe - 2 sztuki
- Pomidory krojone w puszce - ¾ szklanki
- Cebula - ¼ sztuki
- Awokado - ½ sztuki
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka
- Szczypiorek - 1 łyżka
- Bazylia suszona - 2 szczypty
- Kmin rzymski mielony - 1 szczypta
- Chleb żytni razowy - 1 kromka
Sposób przygotowania:
- Cebulę obierz i posiekaj.
- Awokado obierz i pokrój.
- Na rozgrzanej patelni z tłuszczem zeszklij cebulę. Następnie dodaj pomidory z puszki oraz przyprawy i smaż przez około 5 minut.
- Na patelnię wbij jajka, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 3 minuty, aż białko się zetnie (żółtko powinno zostać płynne lub półpłynne - wedle preferencji).
- Gotowe danie posyp posiekanym szczypiorkiem. Podawaj z awokado i pieczywem.
Pieczony dorsz na czarnym ryżu z warzywami
Składniki:
- Dorsz świeży, filet - 180 g
- Ryż czarny suchy - 4 łyżki
- Papryka czerwona - ½ sztuki
- Rzodkiewka - 4 sztuki
- Cukinia - ¼ sztuki
- Jarmuż - ½ szklanki
- Cebula - ½ sztuki
- Granat - 2 łyżki
- Sok z cytryny - 2 łyżki
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki
- Sól, pieprz - do smaku
- Sezam biały, nasiona - 1 łyżka
Sposób przygotowania:
- Rybę umyj, osusz, nasmaruj tłuszczem i posyp solą oraz pieprzem. Następnie przełóż ją na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez około 15 minut.
- Ryż ugotuj w osolonej wodzie zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu produktu.
- Cebulę obierz i posiekaj.
- Granat przekrój na pół i wyłuskaj ziarenka.
- Jarmuż opłucz, usuń grube łodygi, a liście porwij.
- Paprykę, cukinię oraz rzodkiewkę umyj i pokrój.
- Na rozgrzanej patelni z tłuszczem zeszklij cebulę. Dodaj cukinię, paprykę, jarmuż oraz przyprawy i smaż aż warzywa zmiękną. Dodaj ryż, rzodkiewkę oraz sok z cytryny i wymieszaj.
- Rybę oraz ryż z warzywami wyłóż na talerz i posyp pestkami granatu oraz nasionami.
* Nasiona możesz podprażyć na suchej patelni.
Posiłki w cukrzycy ciążowej nie muszą być monotonne i pełne wyrzeczeń. Prawidłowo zbilansowane dania nadal mogą być smaczne i różnorodne. Wiele smacznych propozycji przepisów oraz dietę cukrzycową można odnaleźć w nowoczesnej aplikacji dietetycznej.
Poza dostępem do bazy przepisów, motywatora picia wody czy intuicyjnej listy zakupów oferuje ona stały kontakt z dietetykiem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości specjalista odpowie na wszelkie pytania.