Dieta wpływa bezpośrednio nie tylko na ogólne samopoczucie, ale też przekłada się na kondycję mózgu. Nieprawidłowa dieta może więc pogorszyć nie tylko zdrowie ciała, ale też i mózgu.
Mózg seniora jest osłabiony nie tylko swoim wiekiem, ale także aktualnymi i przebytymi chorobami, urazami oraz zażywanymi lekami. To wszystko ma wpływ na zdrowie i kondycję mózgu. W zaawansowanym wieku należy więc szczególnie dostosować dietę do tych warunków. Jak? Poprzez:
- radykalne obniżenie jedzenia cukru,
- zmniejszenie spożycia produktów spożywczych zawierających cukier,
- wzbogacenie diety o codzienne spożycie kwasów omega 3 i omega 6
To podstawowe zasady diety zdrowej dla mózgu seniora.
Dieta dla seniora – cukier to biała śmierć!
Słodkie ciastka, cukierki, dżemy, soki, słodkie naleśniki, serki… choć wyglądają niewinnie to ich jedzenie niesie ze sobą ogromne zagrożenie dla zdrowia. Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że cukier w takiej postaci przyczynia się do otyłości. Częste powikłania z tym związane to: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego. Nadmiar cukru to na poziomie komórkowym ogromne zagrożenie dla całego organizmu. Jak cukier wpływ na nasz mózg?
- Cukier rywalizuje z odżywczymi substancjami takimi jak: sód, potas, tlen, witaminy, selen czy cynk o przedostanie się do komórek i zazwyczaj tę rywalizację wygrywa.
- Na skutek tego w komórkach znajduje się cukier zamiast substancji odżywczych.
- Komórki przez to nie są odżywione, a substancje metaboliczne nie są sprawnie usuwane na zewnątrz.
- To prowadzi do powstawania przewlekłych, często trudno wykrywalnych stanów zapalnych w organizmie.
- Na poziomie działania mózgu nadmiar cukru również sprawia, że komórki nerwowe nie są w pełni odżywione – brakuje w nich tlenu oraz substancji odżywczych.
- To może prowadzić nie tylko do osłabienia kondycji mózgu ale też może zwiększać ryzyko udaru oraz powodować stany zapalne i w ich rezultacie poważne choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe.
Jeśli w diecie seniora ograniczy się jedzenie słodyczy nie ma powodu do zmartwień, że zabraknie w niej glukozy niezbędnej do pracy mózgu. Organizm wytwarza glukozę z pożywienia, które nie musi mieć słodkiego smaku.
Seniorzy powinni unikać słodyczy – w szczególności tych zawierających sztuczne cukry takie jak:
- aspartam
- ksylitol
- mannitol
- sacharyna
- sorbitol
- cukier glukozowo-fruktozowy
- cukier fruktozowo-glukozowy
Reklama
Dieta dla mózgu seniora – niezbędne kwasy omega 3 i omega 6
Dieta dla osób w zaawansowanym wieku przede wszystkim powinna być przeciwzapalna i maksymalnie odżywcza. Poznaj zasady diety dla mózgu seniora:
Nie powinno zabraknąć w niej kwasów omega 3 i omega 6 – są one bezwzględnie niezbędne do życia. Organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie i z tego względu należy przyjmować je wraz z pożywieniem. Dlaczego kwasy omega 3 i omega 6 są tak ważne?
- Zwiększają one półprzepuszczalność błon komórkowych, dzięki temu substancje odżywcze takie jak tlen, witaminy, selen czy cynk są w stanie wniknąć do komórek, a substancje będące produktami metabolizmu są sprawnie usuwane na zewnątrz.
- Bez kwasów omega 3 i omega 6 komórki nie są w stanie sprawnie działać.
- Najlepszym źródłem tych substancji, które działają przeciwzapalnie i nie może ich zabraknąć w diecie seniora, są olej lniany i słonecznikowy.
- Kwasy omega 3 i omega 6 są niezbędne w diecie seniora do tego stopnia, że należy bezwzględnie przyjmować je codziennie dodając do zupy lub polewając nimi obiad.