Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Na czym polega post przerywany? Poznaj zasady, efekty i jadłospis diety IF

Popularność postu przerywanego nie maleje. Ten model żywieniowy promowany jest zwłaszcza jako sposób na skuteczną redukcję masy ciała. Choć nie brakuje jego zwolenników, nie każdy powinien go stosować. Post przerywany - co to oznacza w praktyce? Jakie daje efekty? Czy pomaga schudnąć?
Produkty z diety IF
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Istnieje kilka wariantów postu przerywanego, które zakładają wyznaczenie w ciągu dnia czasu na jedzenie (okna żywieniowego) oraz okresu postu.
  • Dobrze dopasowany model IF sprzyja m.in. utracie masy ciała, poprawie parametrów profilu lipidowego i regulacji poziomu cukru we krwi.
  • Post przerywany nie jest dla każdego. Nie powinny go stosować m.in. osoby z zaburzeniami odżywiania.
Spis treści

Reklama

Czym jest post przerywany?

Nasi przodkowie, żyjący w warunkach ograniczonego dostępu do jedzenia, przystosowali organizm do długich przerw między posiłkami. W niektórych kulturach post jest z kolei częścią praktyk religijnych lub metodą oczyszczania organizmu.

Współcześnie jedzenie możemy kupić na każdym kroku, a częstym problemem jest podjadanie i spożywania dużych posiłków kilka razy dziennie, co może obciążać układ pokarmowy czy sercowo-naczyniowy. Tymczasem specjaliści sugerują, że ograniczenie liczby lub wielkości posiłków sprzyja lepszemu funkcjonowaniu organizmu.

Obecnie coraz więcej osób chce żywić się w taki sposób, który jest zbliżony do pierwotnego modelu diety. Stąd rośnie popularność m.in. diety paleo czy samuraja. Oprócz nich zainteresowanie wzbudza również pod przerywany. Na czym on polega?

Post przerywany znany też jako Intermittent Fasting lub dieta IF to model żywieniowy, polegający na spożywaniu posiłków w określonym oknie czasowym, po którym następuje kilkunastogodzinny post. Trudno nazwać go dietą, ponieważ nie narzuca ścisłych zasad żywienia. Jednak, aby mógł nieść za sobą korzyści zdrowotne, warto przy nim kierować się zasadami zdrowego odżywiania.

W ostatnich latach post przerywany zyskał na popularności. Na jego temat powstało wiele książek, których autorami są m.in. lekarze. Ciągle prowadzone są też badania naukowe nad jego wpływem na ludzki organizm, które dają obiecujące rezultaty - uważa się, że IF może przyczyniać się do redukcji masy ciała i obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Rodzaje postu przerywanego

Istnieje kilka różnych wariantów postu przerywanego, które różnią się długością okresów postu oraz okien żywieniowych. Oto najpopularniejsze rodzaje postu przerywanego:

  • 16/8 - najczęściej stosowany wariant. Post trwa 16 godzin, a 8 okno żywieniowe. Polecany w każdej grupie wiekowej osób dorosłych;
  • 14/10 - oznacza 14 godzin postu i 10 godzin okna żywieniowego. Sprawdzi się u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z postem przerywanym lub preferują mniej restrykcyjny schemat żywienia;
  • 20/4 - ten model wymaga najwięcej wyrzeczeń i jest najmniej polecany. 20 godzin trwa post, a tylko 4 okno żywieniowe;
  • 12/12 - najłatwiejszy do wdrożenia, często praktykowany przez wiele osób nawet nieświadomie. 12 godzin trwa i okno i post.

Istnieją także warianty postu, które zakładają poszczenie w konkretne dni np.:

  • model 5/2 - Przez 5 dni w tygodniu spożywa się normalne posiłki, a przez 2 dni ogranicza kaloryczność do 500-600 kcal na dobę;
  • Eat Stop Eat - 1-2 razy w tygodniu należy zaplanować całodobowy post, a w pozostałe dni je się normalnie.

To jaki rodzaj postu przerywanego wybrać zależy od kilku czynników np. rodzaju pracy, stylu życia, poziomu aktywności fizycznej, indywidualnych preferencji oraz stanu zdrowia. Uniwersalnym rodzajem i najbliższym zasadom zdrowego żywienia jest wariant 16/8 i 14/10.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Dla kogo jest dieta IF?

Post przerywany jest polecany głównie osobom w wieku powyżej 18 roku życia, które są ogólnie zdrowe, nie mają przeciwwskazań medycznych i chcą schudnąć lub utrzymać masę ciała. Dieta IF może być szczególnie korzystna dla osób, które:

  • mają nadwagę,
  • chcą uregulować pory posiłków,
  • zauważają problem z kontrolą apetytu,
  • chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych.

Post przerywany nie jest polecany w takich przypadkach jak np.:

  • niedożywienie,
  • podczas karmienia piersią i w ciąży,
  • osobom z zaburzeniami odżywiania,
  • przy zaburzeniach miesiączkowania,
  • dzieciom i osobom w podeszłym wieku,
  • przy cukrzycy, insulinooporności i innych zaburzeniach gospodarki węglowodanowej.

Jak zacząć post przerywany?

Każdy, kto wprowadza zmiany do swojego sposobu odżywiania, powinien się do tego odpowiednio przygotować. Tak samo jest z postem przerywanym. Jak zatem bezpiecznie zacząć go stosować? Na początku warto wybrać odpowiedni dla siebie model postu. Osobom początkującym zaleca się te, które mają dłuższe okno żywieniowe tj. 12/12 lub 14/10.

Częstym błędem w początkowym okresie jest stosowanie krótszych okien żywieniowych, co u osób niezaadaptowanych może skutkować osłabieniem, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i w konsekwencji całkowitą rezygnacją z IF. Z czasem, gdy organizm się przyzwyczai, można zastosować model 16/8.

Kolejna kwestia to zaplanowanie menu. W oknie żywieniowym należy umieścić wszystkie posiłki, których wartość energetyczna i ilość poszczególnych makroskładników odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu. W pierwszych dniach IF można odczuwać zmęczenie lub lekki głód, lecz po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli dyskomfort nie mija, konieczne jest zmodyfikowanie jadłospisu. Ułatwieniem może być również aplikacja na telefon, która pomoże monitorować przebieg postu przerywanego. Niektóre z nich są dostępne w darmowej subskrypcji.

A jak długo można stosować post przerywany? Jeśli IF jest dobrze poprowadzony, a osoba, która go stosuje, czuje się dobrze i nie skarży się na żadne dolegliwości, może go kontynuować w zasadzie bez przerwy.

Reklama

Zasady postu przerywanego. Co jeść?

Do schematu Intermittent Fasting można dopasować dowolny rodzaj diety. Jednakże, osoby, które nie potrzebują jej stosować, mogą podczas postu przerywanego wdrażać zasady zdrowego odżywiania. Co więc można jeść i pić w oknie żywieniowym wg tych reguł?

  • Pełnowartościowe źródła białka: drób, tłuste ryby, jaja, owoce morza, nabiał, okazjonalnie czerwone mięso, strączki i ich wyroby np. tofu, hummus.
  • Węglowodany złożone: kasze, płatki zbożowe, pieczywo i makarony na mące pełnoziarnistej, otręby, ryż.
  • Zdrowe tłuszcze: oleje roślinne, orzechy, pestki, masło orzechowe, awokado, masło.
  • Warzywa i owoce: w każdej postaci.
  • Przyprawy: świeże lub suszone.
  • Dodatki: ciemna czekolada, napoje roślinne, miód, erytrytol, ksylitol, stewia.
  • Napoje: woda, soki owocowe, zioła i napary, kawa, herbata.

Czy kawa i inne napoje wypijane podczas niejedzenia przerywają post przerywany? Nie, jeżeli nie zawierają dodatków dostarczających kalorie takich jak np. cukier. W tym czasie należy więc unikać mleka, napojów roślinnych, soków, wód smakowych, bulionów czy słodkich napojów gazowanych.

Czy wiesz, że
najdłuższy post w historii trwał 382 dni? Rekord ten należy do Szkota - Angusa Barbieri, który podczas swojej głodówki schudł około 120 kg. Miało to miejsce w latach 60-tych XX wieku.

Reklama

Jadłospis w diecie IF

Planując jadłospis do diety przy poście przerywanym, warto pamiętać, aby był on zróżnicowany i bazował na produktach bogatych odżywczo i o niskim stopniu przetworzenia.

Post przerywany - jadłospis na 7 dni:

 

 

Śniadanie

II śniadanie

Obiad

Kolacja

Poniedziałek

Omlet szpinakowy z serem fetą i orzechami włoskimi

Koktajl jogurtowy z bananem, truskawkami, nasionami chia i odżywką białkową; garść orzechów

Pierś z kurczaka w sosie cytrynowym z kaszą bulgur i buraczkami

Tost pełnoziarnisty z awokado, pesto, szpinakiem i łososiem

Wtorek

Owsianka na mleku migdałowym z orzechami, pieczonym jabłkiem i cynamonem

Sałatka grecka z pełnoziarnistymi grzankami

Zapiekanka warzywna z dorszem

Serek wiejski z rzodkiewką, szczypiorkiem i nasionami słonecznika; bułka grahamka

Środa

Twarogowe placuszki bananowe z masłem orzechowym i jagodami

Hummus z warzywami; pomarańcza

Kaszotto z 3 rodzajami papryk i indykiem

Sałatka buraczana z orzechami, serem kozim, oliwą i grzankami

Czwartek

Pełnoziarniste kanapki z pastą jajeczną, szpinakiem i awokado

Pudding chia z musem truskawkowym; banan

Łosoś pieczony z sosem jogurtowo-koperkowym, kaszą gryczaną i brokułami

Pełnoziarnista tortilla z pastą warzywną, ogórkiem, papryką i serem feta

Piątek

Bananowa owsianka z daktylami

Bowl warzywny z kaszą kuskus i mozzarellą

Makaron z kurczakiem, warzywami i sosem orzechowym

Naleśniki z twarożkiem, cynamonem i słodkim sosem jogurtowym

Sobota

Bruschetta z pomidorami i jajkiem sadzonym

Koktajl kokosowy z bananem i siemieniem lnianym

Domowa pizza z mozzarellą i warzywami

Sałatka owocowa z jogurtem i orzechami

Niedziela

Sałatka warzywna z grillowanym halloumi i bułką pełnoziarnistą

Wrapy z twarożkiem i warzywami; brzoskwinia

Pęczotto w sosie pomidorowym z brokułami

Pieczone jabłka pod kruszonką z mąki razowej

Powyższy jadłospis sprawdzi się w każdym wariancie IF. Najważniejsze znaczenie będzie tu miało jednak umiejscowienie go w oknie żywieniowym. Oto przykładowy schemat godzin posiłków i postu:

Posiłek

12/12

14/10

16/8

Śniadanie

10:00

9:00

12:00

II śniadanie

13:00

12:00

14:30

Obiad

17:00

15:00

17:00

Kolacja

21:30

18:30

19:30

Reklama

Efekty postu przerywanego

Post przerywany z dobrze zbilansowaną dietą może wiązać się z licznymi korzyściami zdrowotnymi. W dwóch przeglądach - z 2017 i 2022 r. naukowcy przedstawili poniższe wnioski:

  • poprawia skład mikrobioty jelitowej,
  • sprzyja obniżeniu poziomu glukozy we krwi,
  • może przyczynić się do redukcji masy ciała,
  • obniża poziom markerów zapalnych np. CRP,
  • może wpływać na poprawę parametrów profilu lipidowego tj. cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów.

Pierwsze pozytywne efekty stosowania diety IF mogą pojawić się już po kilku tygodniach lub po miesiącu, choć u każdego przebiegają inaczej. Istotne znaczenie ma to, jakie pokarmy są spożywane w trakcie okna żywieniowego oraz to, który wariant jest stosowany. Efekty postu 16/8 będą widoczne szybciej niż wersji 12/12.

Warto też wspomnieć, że Intermittent Fasting nie sprawdzi się u każdego i ma też pewne wady. Może sprzyjać niedoborom pokarmowym, zmęczeniu i złemu samopoczuciu, zwłaszcza jeśli nie dopasuje się do niego zdrowej diety.

W niektórych przypadkach może spotęgować zaburzenia odżywiania lub prowadzić do odczuwania nadmiernego stresu związanego z kontrolowaniem czasu spożywania posiłków.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Duregon E. i in., Intermittent fasting: from calories to time restriction, Geroscience. 2021 Jun;43(3):1083-1092, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33686571/, [data dostępu 10.11.2024].
  • Gosa P., Post przerywany - czy to dla mnie, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/praktyczne-porady/post-przerywany-czy-to-dla-mnie/, [data dostępu 10.11.2024].
  • Patterson R. E., Sears D. D., Metabolic Effects of Intermittent Fasting, Annu. Rev. Nutr. 2017. 37:371-93, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28715993/, [data dostępu 10.11.2024].
  • Wnęk D., Post przerywany i okienko żywieniowe - zasady i efekty, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/364412,post-przerywany-i-okienko-zywieniowe-zasady-i-efekty, [data dostępu 10.11.2024].
  • Vasim I. i in., Intermittent Fasting and Metabolic Health, Nutrients. 2022 Jan 31;14(3):631, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35276989/, [data dostępu 10.11.2024].
  • Zdjęcie: https://pl.123rf.com/photo_138800122_koncepcja-zdrowego-stylu-%C5%BCycia-%C5%BCywno%C5%9Bci-i-sportu-widok-z-g%C3%B3ry-budzika-na-talerzu-ze-sprz%C4%99tem.html
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Diety
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta płynna - ile można na niej schudnąć? Przykładowy jadłospis i przepisy
Soki owococo-warzywne
Na czym polega 40-dniowy post Daniela? Co można jeść?
Pomarańcze i mandarynki
Podobne artykuły
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Nastolatka
Dieta dla nastolatków - poznaj zasady zdrowego odżywiania młodzieży
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa, czyli co można jeść przy chorej wątrobie. Przepisy na szybkie dania
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Dieta oczyszczająca-3, 7, 14-dniowa. Jaki jadłospis w diecie detox?
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex