Pisząc o diecie Gacy, nie sposób nie wspomnieć o jej pomysłodawcy. Konrad Gaca jest prezesem Stowarzyszenia Walki z Otyłością FatKillers i specjalistą z zakresu żywienia. To także trener Europejskiej Federacji Fitness & Wellness – nic więc dziwnego, że ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem proponowanej przez niego diety.
Odchudzanie z Gacą
Podstawowym celem diety Gacy jest pobudzenie przemiany materii. Dzieje się to nie tylko dzięki prawidłowemu odżywianiu, ale również treningom. Według Konrada Gacy, jedynie połączenie ćwiczeń z dietą gwarantuje zdrową utratę zbędnych kilogramów. Bardzo istotna jest również regularność w spożywaniu posiłków. Organizm wie wówczas, że nie musi robić zapasów, ponieważ otrzyma porcję energii o stałej porze.
Reklama
Etapy diety Konrada Gacy
Dieta Konrada Gacy składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich – zwany okresem motywacyjnym – trwa miesiąc. W tym czasie osoba będąca na diecie pracuje nad własną motywacją, zrzuca także pierwsze kilogramy. Drugi etap to tak zwany okres pracy właściwej, podczas którego stosuje się indywidualny jadłospis w 14-dniowych cyklach. Ich liczba zależy od płci, wieku, wzrostu i aktualnej wagi. Ostatnia faza diety Gacy to wyprowadzenie z diety. Trwa ona około 3 miesięcy, a jej celem jest utrata dodatkowych 2-3 kilogramów. W tej fazie organizm zostaje „zaprogramowany” do przyjmowania nieco bardziej obfitych posiłków, co gwarantuje brak efektu jo-jo po zakończeniu diety.
Reklama
Jadłospis
Konrad Gaca nie udostępnia publicznie opracowanych przez siebie jadłospisów. Wiadomo jednak, że w jego diecie najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Koniecznie musi znaleźć się w nim porcja węglowodanów (najlepiej złożonych)oraz białka. Kolacja powinna składać się jedynie z białek, np. chudego mięsa, sera lub jajek. Taki posiłek ma według Gacy korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną. Stosując dietę, musimy zapomnieć o soli i cukrze, nie trzeba za to rezygnować ze zdrowych tłuszczy, które znajdziemy w rybach morskich, oleju lnianym czy orzechach.
Reklama
Przepisy Konrada Gacy
Razowe spaghetti z wołowiną
Składniki: 250 g mielonej wołowiny, 200 g mieszanki ulubionych warzyw, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, przyprawy (chili, czosnek, pieprz), 800 g makaronu razowego
Przygotowanie: mięso dopraw przyprawami, a następnie wrzuć na rozgrzaną patelnię teflonową. Usmaż pod przykryciem. Warzywa ugotuj na parze i dodaj do nich rozcieńczony wodą koncentrat pomidorowy, po czym dodaj wszystko do wołowiny. Duś pod przykryciem 10 minut. Tak przygotowanym sosem polej wcześniej ugotowany makaron razowy.
Zupa z dyni i soczewicy
Składniki: 1,5 szklanki czerwonej soczewicy, 800 g dyni, sok z jednej pomarańczy, 1,5 l bulionu warzywnego, 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczka startego, świeżego imbiru, 1 cebula, 2 łyżeczki curry, 3 pomidory, pieprz, szczypiorek, 1 łyżka jogurtu naturalnego
Przygotowanie: Do bulionu dodaj pokrojoną w kostkę dynię i cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotuj na małym ogniu, aż dynia zmięknie. Dodaj sok z pomarańczy. Całość zmiksuj i dopraw curry. Wsyp wypłukaną soczewicę i gotuj na małym ogniu. Dodaj pomidory pokrojone w kostkę, dopraw pieprzem. Udekoruj jogurtem naturalnym i szczypiorkiem. Jesienna zupa jest gotowa!