Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Dieta MIND – ile można schudnąć? Jadłospis i przepisy

MIND, czyli z angielskiego umysł – z tym słowem kojarzyć się może ta dieta. I słusznie, ponieważ ma ona przede wszystkim wspierać pracę mózgu i układu nerwowego. Jej zastosowanie pozytywnie wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywania oraz poprawę koncentracji. Czy dieta MIND jest sposobem na długie życie? Ile można na niej schudnąć? Poznaj przykładowy jadłospis i przepisy.
Dieta MIND
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest dieta MIND?

Nazwa diety pochodzi jednak od pierwszych liter angielskich słów: Mediterranean–DASH Intervention for Neurodegenerative Delay. Jest to hybryda diety śródziemnomorskiej i DASH, ze szczególnym naciskiem na zwiększenie udziału produktów wspierających układ nerwowy.

Dieta MIND została stworzona z myślą o profilaktyce zaburzeń układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych np. Alzheimera czy Parkinsona. Jak pokazują badania, zastosowanie tego modelu żywienia pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na wspomniane jednostki nawet o połowę. Dodatkowo, MIND zalecana jest osobom narażonym na permanentny stres oraz tym, którzy chcą poprawić pamięć i koncentrację.

Reklama

Produkty i zasady diety MIND

W diecie MIND zaleca się zwiększenie podaży konkretnych grup produktów. Jeżeli zależy Ci na wsparciu swojego mózgu i procesów w nim zachodzących szczególną uwagę zwróć na:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe – jedz je minimum 3 razy dziennie. Są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, magnezu i witamin z grupy B, które wpływają na prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego;
  • zielone warzywa liściaste – zwiększ ich spożycie do minimum 3 porcji/dzień (1 porcja - 1 filiżanka). Są bogate w witaminy, antyoksydanty i błonnik, dzięki czemu spowalniają proces starzenia. Pamiętaj również o jedzeniu pozostałych warzyw i korzystaj przede wszystkim z tych sezonowych;
  • nasiona roślin strączkowych – powinny znaleźć się w menu przynajmniej 3 razy w tygodniu. Są źródłem przede wszystkim roślinnego białka, błonnika pokarmowego i witamin z grupy B;
  • owoce jagodowe – zalecane są w ilości 2 porcji w tygodniu (1 porcja – 1 filiżanka świeżych owoców). Stanowią źródło substancji przeciwutleniających m.in.: polifenoli, które niwelują wolne rodniki. Kiedy ich wybór w sklepie jest ograniczony sięgaj po produkty mrożone – są one zbierane w szczycie sezonu, kiedy mają najwięcej składników odżywczych. Niska temperatura jakiej są poddawane hamuje w nich procesy starzenia się, dzięki temu nie tracą cennych witamin;
  • orzechy i nasiona – jedna garść dziennie (około 30 g) tej grupy produktów dostarczy cennych składników mineralnych (m.in.: selenu, magnezu, cynku) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają układ nerwowy;
  • ryby i owoce morza – powinny pojawić się na talerzu minimum 2-3 razy w tygodniu. Są bogate w kwasy omega-3 (w tym EPA i DHA), budujące błony komórkowe i włókna nerwowe, ale także w jod oraz witaminę D. Warto sięgać po różnorodne gatunki np. dorsz, śledź, łosoś, sandacz, sola, szprotki, sardynki czy makrela.

Dieta MIND – jadłospis

Przy wprowadzaniu powyższych zmian w jadłospisie warto pamiętać, że są również produkty, które należy ograniczyć, by cieszyć się poprawą funkcji myślowych. Należą do nich przede wszystkim produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe oraz trans, czyli m.in.: czerwone mięso i jego przetwory (wędliny, parówki, pasztety), tłusty nabiał (np. sery żółte i pleśniowe), masło i twarde margaryny, żywność smażona i typu fast-food oraz słodycze.

Z pomocą, w realizacji tych zaleceń, przychodzi Peater i przygotowany przez specjalistów plan diety MIND, stworzony z myślą o osobach chcących poprawić funkcjonowanie swojego mózgu i uchronić się przed szeregiem chorób. Wszystko znajduje się w jednym miejscu: indywidualnie dobrane menu, przepisy, lista zakupów, kalkulator kalorii. Dodatkowo otrzymujemy nieograniczoną opiekę i porady dietetyka.

Reklama

Przepisy w diecie MIND

Dieta MIND nie jest bardzo skomplikowana. Jej jadłospis i przepisy nie wymagają wiele zaangażowania. Na śniadanie można wybrać pełnoziarnisty chleb z pastą, np. z makreli, a do tego warzywa. Na drugie śniadanie sięgnij po garść orzechów. Na obiad przygotuj pełnoziarnisty makaron z tuńczykiem i oliwkami. Podwieczorek to jogurt naturalny z śliwką lub garścią borówek, a na kolację sprawdzi się sałatka z kaszy jaglanej z suszonymi pomidorami.

Jaglanka na mleku z borówkami i migdałami

Składniki:

  • Kasza jaglana sucha – 5 łyżek
  • Mleko spożywcze – 1 szklanka
  • Borówka amerykańska – 2 łyżki
  • Migdały – 1 łyżka
  • Miód pszczeli – 1 łyżeczka

Sposób przygotowania:

  1. Ugotuj kaszę w mleku przez około 15-20 minut i przełóż do miseczki.
  2. Owoce dodaj do kaszy.
  3. Dodaj miód oraz posiekane migdały i wymieszaj wszystkie składniki.

Koktajl z jarmużem, kiwi i jabłkiem

Składniki:

  • Jarmuż – 1 szklanka
  • Kiwi – 2 sztuki
  • Jabłko – ½ sztuki
  • Sok z cytryny – 1 łyżka
  • Len, nasiona (siemię lniane)- 1 łyżeczka
  • Woda – ½ szklanki

Sposób przygotowania:

  1. Jarmuż opłucz, usuń grube łodygi, a następnie sparz wrzątkiem.
  2. Owoce umyj, obierz i pokrój.
  3. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i zmiksuj na gładką konsystencję.

Reklama

Ile można schudnąć na diecie MIND?

Według wielu, systematyczne stosowanie diety MIND, to sposób na długie życie. By osiągnąć najlepsze efekty, każda dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Nie zawsze mamy czas na dokładne planowanie posiłków lub wizyty u dietetyka. Wsparciem będzie serwis dietetyczny, który umożliwia dostęp do programów dietetycznych online. Wszystko znajduje się w jednym miejscu: plan żywieniowy, przepisy, lista zakupów, kalkulator kalorii. Dodatkowo otrzymujemy opiekę i porady dietetyka. To gwarancja poprawy funkcji myślowych i zwiększenia koncentracji, a przy okazji  skutecznego odchudzania. Z takim wsparciem osiągniesz najlepsze i najszybsze efekty.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Ewelina Ogrzewała
Autoryzacja medyczna
Ewelina Ogrzewała
Dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka lokalnego programu, w którym to zrealizowała swój projekt z zakresu zdrowego odżywiania dla kobiet ciężarnych w szkole rodzenia oraz warsztaty żywieniowe dla dzieci. Doświadczenie i praktykę w zawodzie dietetyka zdobywa na kursach, a także prowadząc indywidualnych pacjentów. Współpracuje z osobami z problemem nadwagi i otyłości, a także chorób dietozależnych (m.in.: nadciśnienie, choroby układu krążenia, dyslipidemia, cukrzyca typu II i insulinooporność). Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Diety
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Dieta IF (post przerywany) – jadłospis na dietę 8/16
Produkty z diety IF
Podobne artykuły
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Nastolatka
Dieta dla nastolatków. Przykładowy jadłospis dla młodzieży

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!