Dieta odkwaszająca organizm
Aby przywrócić równowagę ustrojową w naszym organizmie, przede wszystkim powinniśmy stosować odpowiednią dietę. Musimy zadbać o to, aby znalazły się w niej zarówno produkty odkwaszające, jak i zakwaszające w odpowiednich proporcjach.
W większości przypadków przyjmuje się, że powinien być to stosunek 80 do 20.
Do produktów odkwaszających zaliczamy:
- warzywa łodygowe i naciowe, np. natka pietruszki, seler naciowy, szpinak, kapusta, sałata,
- warzywa korzeniowe, np. marchew, pietruszka, buraki,
- kiełki, np. rzodkiewki, brokuła,
- ogórki, pomidorki koktajlowe, brokuł, papryka, cukinia,
- zioła oraz przyprawy, np. szczypiorek, kminek, oregano, tymianek, pietruszka,
- owoce,
- algi morskie.
Produkty zakwaszające to między innymi:
- mięso wołowe, wieprzowe oraz drób,
- ryby oraz owoce morza,
- zboża takie jak jęczmień oraz kukurydza,
- białko jaja.
Reklama
Dieta odkwaszająca przepisy
Dieta odkwaszająca - śniadanie
Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków, gdyż ma nam ono dać energię na właściwe rozpoczęcie dnia. Również w przypadku diety odkwaszającej powinniśmy się zatroszczyć o to, aby zaopatrzyć nasz organizm we wszystkie niezbędne składniki.
Najpopularniejszym produktem w porannych posiłkach jest kasza jaglana lub płatki orkiszowe. Na ich bazie możemy przyrządzić bardzo smaczne śniadania, które uzupełnią naszą dietę we wszystko co niezbędne, aby zachować równowagę kwasowo-zasadową, np. kotleciki z kaszy jaglanej (przepis znajdziesz na http://www.prodeacid.pl/zakwaszenie-a-dieta).
Do ugotowanej kaszy lub płatków możemy dodać daktyle, figi albo rodzynki, ale również nieprzetworzony miód czy cynamon albo imbir. Oczywiście, zwłaszcza latem, warto także korzystać z owoców sezonowych, które mają w sobie mnóstwo cennych witamin.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Dieta odkwaszająca - obiad
Możliwości jeśli chodzi o obiad w diecie odkwaszającej mamy niezwykle dużo. Tak naprawdę większość przepisów na dania wegetariańskie spełnia nasze kryteria. Do wyboru jest zatem mnóstwo różnorodnych zup, czy dań jednogarnkowych. Jednym z nich jest zapiekanka z bobu z komosą ryżową.
Składniki:
- 200 g bobu,
- 30 g suchej komosy ryżowej,
- mozzarella,
- suszone pomidory,
- por,
- przyprawy (sól, pieprz, papryka, czosnek, cząber).
Do gotującej się posolonej wody wrzucamy bób, który musi być gotowany około 15 minut. Następnie należy również ugotować komosę ryżową, pamiętając o tym, że wody powinno być dwa razy więcej niż komosy. Kroimy pora i dodajemy go do komosy, po czym gotujemy je jeszcze przez 15 minut.
Po tym czasie, dodajemy wszystkie przyprawy oraz bób i pokrojone w paseczki pomidory. Po wymieszaniu wszystkich składników, przekładamy je do naczynia żaroodpornego i na wierzchu układamy kawałki mozzarelli. Całość pieczemy 15 minut w 180 stopniach.
Jak zatem widać, jest to proste i szybkie danie, które z pewnością przypadnie nam do gustu i wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie.
Dieta odkwaszająca - kolacja
Jak wiadomo, kolacja nie powinna być zbyt obfitym posiłkiem, gdyż jest to ostatnie danie, jakie spożywamy przez zaśnięciem.
Warto w związku z tym pokusić się o przygotowanie zdrowej sałatki, którą w prosty sposób przyrządzimy z warzyw, które akurat mamy pod ręką. Mogą to być chociażby różne rodzaje papryki, ogórek, ale także roszponka, szpinak czy jarmuż.
Do tego warto dodać również wszelkiego typu kiełki, które są niezwykle zdrowe. Miłośnicy serów mogą się pokusić o wykorzystanie również sera feta, najlepiej w wersji light, który z pewnością nada smaku całości.
Do tego, przygotujmy domowej roboty dressing, który możemy zrobić przy użyciu oliwy z oliwek, wody, octu jabłkowego oraz ulubionych przypraw. Po zmieszaniu wszystkich składników, polewamy taką miksturą naszą sałatkę i możemy delektować się przepyszną i zdrową kolacją.
Więcej interesujących przepisów znajdziesz na odkwaszamy.pl