Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Partnerem publikacji jest: Fundacja Nutricia

Co jeść po wycięciu wyrostka robaczkowego? Przykładowe przepisy i jadłospis

Dieta po wycięciu wyrostka robaczkowego powinna być lekkostrawna (łatwostrawna). W tym okresie istotne jest, by pamiętać o doborze produktów, które wspomogą prawidłową pracę jelit, ale także dostarczą niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do regeneracji i wzmocnienia organizmu. Przeczytaj, jak może wyglądać jadłospis oraz przykładowe przepisy dla osób po operacji.
Spaghetti w diecie po wycięciu wyrostka robaczkowego
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Po wycięciu wyrostka robaczkowego kluczowe jest dostosowanie diety, aby nie obciążać układu pokarmowego. W artykule znajdziesz szczegółowy jadłospis oraz przepisy na lekkostrawne posiłki, które wspierają pacjenta w okresie rekonwalescencji po operacji w obrębie jamy brzusznej.
  • Dieta po operacji wyrostka robaczkowego powinna być lekkostrawna, z ograniczoną iloścą błonnika, , a jednocześnie wykluczająca produkty wzdymające i wysokotłuszczowe. Dowiedz się, jak skomponować odpowiedni jadłospis, który zapewni niezbędne składniki odżywcze i pomoże uniknąć dyskomfortu trawiennego.
  • Syndrom poszpitalny może znacząco wydłużyć rekonwalescencję po operacji. Odpowiednia dieta, regularność posiłków oraz aktywność fizyczna odgrywają kluczową rolę w powrocie do pełni sił. Artykuł zawiera cenne wskazówki i przykładowe przepisy, które pomogą w szybkim odzyskaniu sprawności.
Spis treści

Nagłe operacje i ich wpływ na dietę po wycięciu wyrostka robaczkowego

Główne objawy zapalenie wyrostka robaczkowego to m.in.:

  • silny, narastający ból brzucha, początkowo w okolicy pępka, przemieszczający się do prawego dołu biodrowego,     
  • nudności,
  • wymioty,     
  • brak apetytu,    
  • gorączka.

W takiej sytuacji pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli specjalista potwierdzi zapalenie wyrostka, oznaczać to będzie hospitalizację.     

Pobyt w szpitalu – bez względu na to, czy jest planowany czy nie, z reguły jest dużym wyzwaniem dla chorego i jego rodziny.

Oprócz procedur medycznych i dolegliwości, które mogą  towarzyszyć w tym czasie, zmieniają się także sposób żywienia, warunki do spania a także znacząco ograniczona  jest aktywność fizyczna.

Nagła operacja wyrostka robaczkowego i inne zabiegi w obrębie jamy brzusznej mają wpływ na sposób żywienia – mniejszy lub większy. W zależności od rodzaju zabiegu, po ingerencji chirurgicznej, lekarz decyduje o tym, kiedy pacjent może zacząć przyjmować pierwsze posiłki.

By odciążyć układ pokarmowy i tkanki, które leżą w jego obrębie warto wprowadzić odpowiedni sposób odżywania. Najlepiej dobrana dieta po nagłej operacji to taka, która nie będzie powodowała dyskomfortu, wzdęć i nie będzie długo zalegać w układzie pokarmowym.

Syndrom poszpitalny i jego wpływ na długość rekonwalescencji

Pobyt w szpitalu, choć ma na celu poprawę zdrowia pacjenta, może się również przyczynić do ogólnego osłabienia jego organizmu.

Przyjmuje się, że co 5. pacjent ogółem i co drugi pacjent w wieku powyżej 65 lat odczuwa długotrwały spadek sprawności po opuszczeniu szpitala – jak wynika z danych Fundacji Nutricia.

Taka reakcja organizmu określana jest tzw. syndromem poszpitalnym. Może on wystąpić po opuszczeniu placówki medycznej i można go opisać jako nabytą słabość po pobycie w szpitalu, trwającą zazwyczaj do siedmiu tygodni po wypisie pacjenta. Powodem tego zjawiska jest zaburzenie fizycznej i emocjonalnej równowagi chorego.

Rekonwalescencja po operacji może się znacznie wydłużyć w momencie osłabienia organizmu i niedożywienia.

Należy zatem pamiętać, że odpowiednia dieta podczas rekonwalescencji, która obejmuje zbilansowaną dietę, bogatą w białko, witaminy i składniki mineralne, jest bardzo istotna, bowiem nie tylko wzmacnia organizm, ale także wspiera proces gojenia.

Warto również podkreślić, że zawsze trzeba stosować się do zaleceń lekarza, dbać o aktywność fizyczną jeśli specjalista wyrazi na to zgodę oraz zadbać o sen.

Reklama

Co można jeść po wycięciu wyrostka robaczkowego

Po zakończeniu leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, nie ma żadnych specjalnych zaleceń lekarskich, jednak należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej.

Wycięcie wyrostka robaczkowego najczęściej wymaga nagłej operacji, która nie pozwala na wcześniejsze przygotowanie się do zmiany sposobu żywienia, jednak dietę po operacji można już z powodzeniem zaplanować.

Wielu pacjentów zastanawia się, co można jeść po wycięciu wyrostka, szczególnie że odpowiednie odżywianie to kluczowy element odpowiedzialny nie tylko za poprawę dobrostanu pacjenta, ale także za prawidłowe działanie układu pokarmowego po operacji.

Choć tak naprawdę po tego typu zabiegu nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących konkretnej diety, to warto stosować dietę lekkostrawną.

Dieta lekkostrawna to modyfikacja żywienia podstawowego. Powinna ona dostarczać taką samą ilość energii i składników odżywczych, jak w przypadku diety osób zdrowych.

Różnica polega na spożywaniu posiłków, które łatwo ulegają trawieniu i nie obciążają przewodu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że dieta po wycięciu wyrostka robaczkowego u dzieci również powinna być lekkostrawna.      

Należy jednak pamiętać, że dokładne zalecenia dostosowuje się indywidualnie w zależności od wieku i stanu pacjenta. Jakie zatem produkty powinny uwzględnić w      diecie osoby po operacjach, które otrzymały zalecenia stosowania diety łatwo strawnej?

  • Warzywa i owoce (ugotowane, przetarte, purée) - marchew, pietruszka, seler, buraki, dynia, szpinak, kabaczki, pomidory bez skórki, dojrzałe owoce bez skórki i pestek (jabłka, brzoskwinie, banany).
  • Produkty zbożowe: jasne pieczywo, drobne kasze (manna, jaglana, kuskus), dobrze ugotowany, drobny makaron, płatki zbożowe tj. jaglane, ryżowe, owsiane.
  • Produkty mleczne: jogurt naturalny, kefir, maślanka, chudy twaróg, serek ziarnisty, produkty o obniżonej zawartości tłuszczu – najlepiej bez laktozy.
  • Białka zwierzęce: chude mięso (kurczak, indyk, królik), chude ryby (dorsz, mintaj, morszczuk), jajka na miękko.
  • Tłuszcze: oleje roślinne, masło – w niewielkich ilościach.

Reklama

Czego nie jeść po wycięciu wyrostka?

Aby nie obciążać układu pokarmowego po operacji, nie zaleca się spożywania produktów, które mogą powodować dyskomfort trawienny - szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu, kiedy przewód pokarmowy może być nadal delikatny i podrażniony.

Dlatego w miarę możliwość warto wykluczyć:

  • niektóre warzywa i owoce: rośliny strączkowe (groch, fasola, ciecierzyca), warzywa kapustne, cebulę, czosnek, por, suszone owoce np. śliwki; warzywa konserwowane octem;
  • tłuste mięsa: np. wieprzowina, podroby, wołowina (zwłaszcza kawałki z wyraźnymi przerostami tłuszczu), tłuste wędliny typu: mielonka, salami, parówki, drobno mielone kiełbasy, pasztety;
  • ryby wędzone i konserwy rybne;
  • produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu: sery żółte, pleśniowe i topione; tłuste mleko i śmietana, sery topione i pleśniowe, produkty z mlekiem w proszku;
  • produkty zbożowe: pełnoziarniste i wieloziarniste pieczywo i gruboziarniste kasze (np. gryczana lub jęczmienna), pełnoziarniste makarony, pieczywo cukiernicze jak rogale, drożdżówki z dodatkami, takimi jak lukier i bakalie, ciasta na bazie ciasta francuskiego i kruchego, pączki.

Reklama

Jak długo należy stosować dietę po wycięciu wyrostka?

Jak długo stosować dietę po wycięciu wyrostka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem jest to bardzo indywidualna kwestia i przede wszystkim należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Istnieją jednak założenia żywieniowe, według których pacjent powinien postępować w pierwszych dniach po operacji. Odpowiednie wybranie diety wpływa na rekonwalescencję po wycięciu wyrostka robaczkowego.

Reklama

Przykładowe przepisy po operacji wyrostka robaczkowego

Jedzenie po operacji wyrostka wcale nie musi być niesmaczne. Ważne jest, by potrawy przygotowywane były w odpowiedni sposób – bardzo istotne jest unikanie smażenia, pieczenia w tłuszczu czy dodawania ostrych przypraw.

Jeśli decydujemy się na spożycie owoców lub warzyw to niektóre będą łatwiej strawne po obróbce termicznej czyli np. po ugotowaniu czy uduszeniu. Wszystko to, po to by nie podrażnić układu pokarmowego.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Karolina Łukaszewicz-Marszał
Karolina Łukaszewicz-Marszał
dietetyk kliniczny Fundacji Nutricia
01
Czy można jeść banany po operacji wyrostka robaczkowego?
Tak, można jeść banany po operacji wyrostka robaczkowego, ponieważ należą one do grupy owoców lekkostrawnych. Banany są łagodne dla przewodu pokarmowego, a także mają działanie zapierające.
02
Czy jogurt naturalny jest dobry po operacji wyrostka?
Oczywiście. Jest on produktem, który jest lekkostrawny. Dodatkowo jest dobrym źródłem białka, które jest kluczowe w procesie rekonwalescencji po operacji. Przy wyborze jogurtu naturalnego warto kierować się prostym składem.
03
Co zjeść lekkostrawnego na obiad po operacji wyrostka?
Jeśli możemy już spożywać standardowe posiłki, to warto zwrócić uwagę by początkowo były to potrawy łatwo strawne. Na obiad sprawdzą się pulpety drobiowe w sosie, makaron z łagodnym sosem pomidorowym, niezabielany gulasz z indykiem i marchewką czy ryż z musem jabłkowym.
04
Czy mogę jeść truskawki po wycięciu wyrostka robaczkowego?
Tak, truskawki są owocami, które zaliczają się do grupy owoców lekkostrawnych i są dobrą bazą do wielu potraw. Warto upewnić się u lekarza kiedy owoce mogą zostać włączone do diety.
05
Czy mogę jeść jajka po operacji laparoskopowej?
Jajka to dobre źródło białka i wielu cennych składników odżywczych. Jeśli po operacji laparoskopowej lekarz zalecił stosowanie diety łatwo strawnej to jajka można podawać w formie ugotowanej na miękko, w koszulce czy w postaci jajecznicy na parze lub omletu.

Zatem, jakie przepisy można wykorzystać po operacji wyrostka robaczkowego?

Jajecznica na parze

Składniki:

  • 2 jajka,
  • szczypta soli.

Sposób przygotowania: Jajka ubij, dodaj sól. Do garnka wlej wodę, a gdy zacznie się gotować, wstaw miskę wraz z roztrzepanymi jajkami. Gotuj aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Jajecznicę możesz podać z bułką pszenną, pomidorem, sałatą masłową, a także z niewielką ilością masła.

Twarożek z pomidorami

Składniki:

  • 100 g chudego twarogu,
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego,
  • 1 pomidor,
  • 1 łyżeczka posiekanego koperku

Sposób przygotowania: Twaróg wymieszaj z jogurtem, pokrojonym w kostkę pomidorem i koperkiem. Dopraw do smaku. Możesz podawać z chlebem pszennym.

Zupa krem z dyni

Składniki:

  • 500 g dyni,
  • 1 marchew,
  • 1 ziemniak,
  • 500 ml bulionu warzywnego,
  • sól,
  • pieprz,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 100g piersi z kurczaka

Sposób przygotowania: Pierś pokrój w plastry i ugotuj w bulionie warzywnym, a następnie odłóż mięso na talerz. Warzywa obierz i pokrój, zalej bulionem. Gotuj do miękkości, zmiksuj na gładki krem z łyżką oliwy z oliwek. Dodaj do kremu mięso, dopraw do smaku.

Duszony dorsz

Składniki:

  • 1 filet z dorsza,
  • sól,
  • pieprz,
  • pół cytryny,
  • mała garść natki pietruszki    

Sposób przygotowania: Rybę oprósz solą i pieprzem, dodaj nać pietruszki i plasterki cytryny, zawiń w folię aluminiową lub papier do pieczenia, wstaw do piekarnika na 180 stopni na ok. 15 minut. Możesz podawać z ugotowanymi ziemniakami i sałatą masłową z jogurtem naturalnym.

Kanapki z chudą wędliną

Składniki:     

  • 2 kromki chleba pszennego,
  • 2 plasterki chudej wędliny drobiowej,
  • sałata.

Sposób przygotowania: Chleb posmaruj odrobiną masła, ułóż sałatę i plasterki wędliny.

Reklama

Przykładowy jadłospis dla osób po operacji wyrostka

Na bazie produktów zalecanych i niezalecanych, specjaliści (ale także pacjenci jeśli czują się na siłach) mogą ułożyć jadłospis posiłków po usunięciu wyrostka robaczkowego.

Oprócz zastosowania odpowiednich produktów w diecie, warto zwrócić uwagę na regularność i objętość posiłków.

Po operacjach w obrębie układu pokarmowego należy spożywać częściej, ale mniejsze posiłki.

Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko uczucia pełności, a także wzdęć, które mogą być uciążliwie w okresie pooperacyjnym.

Poniżej przykładowy jadłospis.    

Śniadanie:

  • Opcja 1: Jajecznica z dwóch jaj na parze, podana z kromką pszennego pieczywa i pomidorem.
  • Opcja 2: Kanapki z chleba pszennego z masłem, gotowaną piersią z indyka i sałatą masłową.

Drugie śniadanie:

  • Opcja 1: Jogurt naturalny z musem jabłkowym.
  • Opcja 2: Bułka pszenna z dżemem truskawkowym i serem twarogowym.

Obiad:

  • Opcja 1: Gulasz z indyka z dodatkiem marchewki, pietruszki, dynii z dodatkiem ziół np. bazylią, podany z gotowanymi ziemniakami.
  • Opcja 2: Duszony mintaj ze szpinakiem uduszony w papierze do pieczenia, gotowany biały ryż, pomidory z łyżeczką oleju lnianego i solą.

Podwieczorek:

  • Opcja 1: Płatki jaglane z jogurtem naturalnym i malinami.
  • Opcja 2: Krem z cukinii podany z jajkiem ugotowanym na miękko lub w koszulce.

Kolacja:

  • Opcja 1: Spaghetti z sosem pomidorowym, bazylią i duszonym mięsem mielonym z piersi indyka
  • Opcja 2: Duszona, faszerowana cukinia kaszą jaglaną i warzywami tj. marchew, pomidory i szpinak.

Czytaj również

Bibliografia

  • Jakubaszka, Juliusz, Mateusz Paplicki, Iwona Wilk (red.). Misja zawodów medycznych w kształtowaniu zdrowia publicznego. WSM Kłodzko & Oficyna Wydawnicza ATUT, 2023
  • Jak wrócić do pełni sił po powrocie ze szpitala? https://zywieniemedyczne.pl/o-zywieniu-medycznym/rekonwalescencja-i-trudno-gojace-rany/jak-wrocic-do-pelni-sil-po-powrocie-ze-szpitala/ [data dostępu: 02.08.2024]
  • Dieta lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-2/ [data dostępu: 02.08.2024]
  • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, wyd. PZWL, Warszawa, 2014.
  • Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Dietoterapia, wyd. PZWL, Warszawa, 2015.
  • Szczygłowa H.: System dietetyczny dla zakładów służby zdrowia. Wydawnictwo IŻŻ, Warszawa 1992.
Karolina Łukaszewicz-Marszał
Autoryzacja medyczna
Karolina Łukaszewicz-Marszał
Dietetyk kliniczny Fundacji Nutricia
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Żywienie w chorobie
Dieta w menopauzie - jadłospis. Co warto jeść, a czego lepiej unikać?
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Dieta nerkowa - co jeść, a czego unikać? Jadłospis na chore nerki
Faszerowana papryka
Dieta przy biegunce – co jeść przy biegunce? Przepisy
Produkty wskazane do jedzenia przy biegunce
Podobne artykuły
Produkty w diecie po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – jadłospis
Woda stosowana w diecie przed badaniem kolonoskopijnym
Jak rozpisać dietę przed kolonoskopią? Których produktów unikać?
Dieta przy kamicy żółciowej
Dieta przy kamicy żółciowej – co jeść? Przykładowy jadłospis
Jaglanka to idealne śniadanie w diecie przy uchyłkach jelita grubego
Dieta przy uchyłkach jelita grubego - co jeść? Jadłospis
Dieta przeciwzapalna przy łuszczycy
Dieta przy łuszczycy - jadłospis. Co jeść, a czego unikać?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!